> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Süneni İbni Mace >  Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den  (Okunma Sayısı 1066 defa)
17 Aralık 2011, 18:51:41
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 17 Aralık 2011, 18:51:41 »4228) "... Ebû Kebşe el-Enmârî (Radiyallahü anh)'den

4228) "... Ebû Kebşe el-Ensârî (Radiyallahü anh)'den rivayet edildiği­ne göre; Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu, demiştir:

Bu ümmetin durumu, şu dört kişinin durumu gibidir (Birincisi), Allah'ın mal ve (dinî) ilim verdiği bir adamdır. Bu adam, malı (nı har­cama) hakkında ilmiyle amel ederek (yâni dinî bilgisinin ışığında ha­reketle) onu hakkı (olan zekât, sadaka ve ikram) uğrunda harcar. (îkincisi), Allah'ın (dinî) ilim verip de mal vermediği adamdır. Bu da (Kalbinde) : Eğer şu malın misli benim olsaydı, ben (de) şu ada­mın İşlediğinin mislini işlerdim, der. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :

Bu İki adam (asıl) sevabta eşittir, buyurduktan sonra ve (üçün­cüsü) Allah'ın mal verip de (dînî) İlim vermediği adamdır. Bu adam, malında şuursuzca hareket ederek hakkının dışında (yani nefsi arzu­lan uğrunda) harcar ve (dördüncüsü), Allah'ın ne (dinî) ilim ne de mal verdiği adamdır. Bu da: Eğer bu malın misil benim olsaydı, ben (de) bu adamın malında yaptığı şeylerin mislini yapardım (yâni nef­si arzulanırı yolunda harcardım), der. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:

Bu iki adam (asıl) günahta eşittir.

(İbn-i Mâce de demiş ki) bu hadisin mislini ... senediyle İshâk bin Mervezî ve bir mislini ... senediyle Muhammed bin İsmail bin Semû-re bize rivayet etti."[111]

 

İzahı
 

Bu hadisi T i r m i z İ de Zühd kitabında rivayet etmiştir. Aynca   Ahmed   de bunu rivayet etmiştir.

Hadiste geçen ilim kelimesi dîni ilim mânâsına yorumlanmıştır.

Bu hadîste malı olup da bunun bir miktarını hayır yollarında har­cayan mü'minin sevabı ile malım olsa ben de falan adam gibi bir mik­tarını hayır yollarına harcarım diye kalben azim ve karar veren mü'­minin sevabının eşit olduğu belirtiliyor. Sindi der ki yâni seva­bın aslı bakımından eşitlik vardır. Fakat sevâbın miktarı hakkında eşitlik yoktur. Çünkü başka hadîsle sabit olduğu gibi hayırlı bir şeye kalben karar veren, niyetlenen mü'min için bir sevab yazılır. Mümin o hayrı işleyince sevabı 10 kata çıkarılır.

Malını şuursuzca nefsi arzular uğrunda ve bâtıl yollarda harca­yan câhil kişinin hâlini görüp de benim malım olsaydı ben de bunun gibi harcardım diyen câhil de günahkâr sayılır. Hadîste bu iki câhi­lin günahta eşit olduğu belirtilir. Burada da maksad günahın aslın­da eşitliktir, miktarında eşitlik kasdedilmemiştir. Çünkü birisi malı­nı bâtıl yollarda bilfiil harcamış, diğeri ise böyle bir şey işlememiştir. Bir günahı işlemeyen kimse, o günahı işlemiş sayılmaz. Ancak bu câ­hil o tür günahı işlememekle beraber benim malım olsaydı ben de fa­lan kişi gibi malımı sefahat yollarında harcardım, demekle günah işle­miş olur. Çünkü böyle bir söz söylemek günahtır.

Müellifimiz bu hadîsi kısmen değişik üç ayrı senedle Ebû Keb* ş e   (Radıyallâhü anh) den rivayet etmiştir.

Ebû Kebşe (R.A.)'nİn Hâl Tercemesi

Ebû Kebşe el-Ensâri (R.A.)'ın adı Sa'd bin Ömer veya bunun aksi, yâni Ömer bin Sa'd'dır. Bu zat sahabidir. Ravisi Salim bin Ebİ1-Ca*d'dır. Tirmİzl Ebû Davûd ve İbn-i Mftceh onun hadislerini rivayet etmişler. (Hulasa, 468)


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den
« Posted on: 24 Kasım 2020, 20:08:39 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den rüya tabiri, Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den mekke canlı, Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den kabe canlı yayın, Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den Üç boyutlu kuran oku Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den kuran ı kerim, Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den peygamber kıssaları, Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'den ilitam ders soruları, Ebu Kebşe el-Ensari (Radiyallahü anh)'denönlisans arapça,
Logged
03 Mart 2018, 19:35:53
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 03 Mart 2018, 19:35:53 »

Esselamu aleykum. Rabbimin bizlere verdiği mali ıslam yolunda harcayan iman yolunda hayatını geçiren ve allahın rahmetine kavuşan kullardan olalim inşallah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
04 Mart 2018, 14:20:31
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.339Site
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2018, 14:20:31 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri doğru yoldan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
04 Mart 2018, 14:44:34
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.214« Yanıtla #3 : 04 Mart 2018, 14:44:34 »

Aleykümüsselam Allah ın bize verdiği her nimete şükür edip malımızı Allah yolunda harcayalım inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &