ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Süneni İbni Mace > 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den  (Okunma Sayısı 513 defa)
09 Aralık 2011, 08:43:09
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 09 Aralık 2011, 08:43:09 »4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)'den

4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)'den rivayet edildiğine göre; Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu, demiştir:

Allah (Azze ve Celle) sizden cennete dahil ettiği her adama yet­miş İki zevce verir. Bunlardan İkisi gözleri geniş hurilerden ve yet­mişi cehennemlik olanlardan kalma mîrasındandır. Bu zevcelerin hep­sinin kadınlığı çok şehvet çekicidir ve cennetlik olan her adamın şeh­vet gücü daimidir.

Hİşam bin Hâild hadîsin;  ifadesinden maksad şudur, demiştir: Bâzı erkekler cehenneme (ebedî olarak) girer­ler ve Fir'avun'un kansı (Âsiye) miras olarak (kıyamette) alınmış (olacağı) gibi cennet ehli olan erkekler onların (imanlı) kadınlarını miras olarak alırlar.1*

Not: Zevaid'de şöyle denilmiştir: Bunun senedi söz götürür durumdadır. ÇÛnkü ravilerinden Halid bin Yezld bin Ebl Mâliki, el-taci ve Ahmed bin Salih el-Mısrl güvenilir saymışlardır. Ama Ahmed, îbn-i Mutn, Ebû Davûd, Nesat, tb* nül-Carûd es-Sacl, el-Ukayll ve başkaları bu râviyi zayıf saymışlardır.[192]

 

İzahı
 

Said bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh) 'in hadi­sini T i r m i z I  Ebvâbu Sıfatİ'l-Cenne" bölümünde "Çenet Çarşısı" adlı babında rivayet etmiştir.

Bilindiği gibi cennette güneş, gündüz ve gece olmadığı için günler ve haftalar da olmaz. Çarşıdan maksad da cennet halkının toplanıp görüştükleri ve arzuladıkları her türlü eşyanın onların emrine verildi­ği yer demektir. Cennet halkının bu yerde görüşmeleri süresinin dün­ya günleri ile mukayese edildiğinde bir Cuma günü kadar olduğu bu­rada ifâde edilmiştir.

Müslim de Cennet kitabının 5. babını cennet çarşısına tahsis ederek orada Enes bin Mâlik (Radıyallâhü anh) 'den ri­vayet ettiği bir hadîste Resûl-i Ekrem (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) meâlen; "Cennette muhakkak bir çarşı vardır. Cennet halkı her Cu­ma günü oraya varırlar. Sonra şimal rüzgârı eserek yüzlerine ve el­biselerine (güzel kokular) serper. Bu suretle güzellikleri ve parlak­lıkları artar. Sonra ev halkının yanlarına cemal ve güzellikleri artmış olarak dönerler. Ev halkı da  Vallahi siz bizden ayrıldıktan sonra ce­mal ve güzelliğiniz cidden artmıştır, derler. Onlar da Vallahi siz de biz aynlalı daha güzel ve parlak hâle gelmişsiniz, derler.*'

M ü s l i m' in yukarıya mealini aldığım hadise göre cennet eh­li her Cuma günü anılan çarşıda toplanacaklar. Ancak yukarda işa­ret ettiğim gibi maksad dünya hesablanna göre bir haftalık süre geç­tikçe o sürenin yedide biri miktarınca çarşı denilen yerde toplanırlar ve birbirleriyle görüşüp ziyâretleşirler.

Hadiste geçen Minberlerden maksad yüksek koltuklar ve taht­lardır.

KÜsban  Kesîb'in çoğuludur, kum yığınları ve tepecikler demektir.

Bedir  On dört günlük gök ayıdır ki buna dolunay denilir. Açık havada gündüzün ortasında güneşe bakan ve on dördüncü gecesin­de gök ayına geceleyin bakan bir kimse güneşi ve dolunayı hiç bir şüphe ve tereddüde meydan kalmıyacak biçimde gördüğü gibi cennet halkı da Allah (Azze ve Celle) 'yi görüp cemâli ile müşerref olacak­lar. Hadîste bu durum belirtiliyor. Allah bizleri de cemali ile müşer­ref edeceği sevgili kullarından eylesin.

E b û Ümâme (Radıyallâhü anh) ın hadîsi Zevaid nevinden-dir. Notta belirtildiği gibi senedi pek sağlıklı değildir. T i r m İ z I' -nin Ebû Sald-i Hu.drl (Radıyallâhü anh) 'den rivayet et­tiği bir hadiste de cennet ehli olan erkeklerden makamı en aşağı ola­nın yetmiş iki zevcesi bulunduğu ifâde edilmiştir.

Müellifimizin rivayet ettiği hadîse göre yetmiş İki zevcenin ikisi Hûrü'l-îyn' dendir.   Hür kelimesi Havra'nın çoğuludur.

Havra gözünün beyaz kısmı bembeyaz ve siyah kısmı da sim­siyah olan kadın demektir.

lyni Aynâ'nın çoğuludur.

Ayna Gözü geniş olan kadın demektir.

Diğer yetmiş kadın da kocası küfür üzerinde ölen imânlı kadın­lardandır. Bu tür kaçanlar cehennem halkından cennet halkına miras kalan zevcelerdir. Râvi Hişâm bin Hâlid hadîsin bu bö­lümünü açıklarken Örnek olarak Fir'avun'un karısını göster­miştir. Bilindiği gibi F i r' a v u n küfür üzerinde ölmüş, karısı Asiye (Radıyallâhü anhâ) ise imân etmiştir. T a h r î m sûresi­nin 11. âyetinde Fir'avun'un karısı (Âsiye) mü'minler için örnek gösterilmiştir. Bu hâtûn, âhirette Resûl-i Ekrem (Aleyhi's-salâ-tü ve's-selâm) 'in zevcesi olmak şerefine kavuşacaktır.

Câmİus Sağİr'in yazarının beyânına göre Taberâni, S a' d bin Cenâde (Radıyallâhü anh) 'den şu merfû hadîsi rivayet et­miştir

"(Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki;Allah, İmrân'ın kızı Meryem'i, Fir'avun'un karısı (yâni Asiye'yi) ve Musa'­nın kız kardeşini (Külsûm'u) cennette bana zevce olarak vermeye hü­küm eyledi."

Tefsirlerden Celâleyn üzerine yazılmış Sâvl ve Rûhu'l-Maani gibi kitablarda da bu konuda vârid olan bâzı hadîsler nakledilmiştir. Ar­zu edenler oralara bakabilirler. Biz bu kadarlık bilgi ile yetinelim.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2011, 08:46:43 Gönderen: Sümeyra »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den
« Posted on: 16 Ekim 2019, 14:39:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den rüya tabiri,4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den mekke canlı, 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den kabe canlı yayın, 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den Üç boyutlu kuran oku 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den kuran ı kerim, 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den peygamber kıssaları,4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)den ilitam ders soruları, 4337) " Ebû Ümâme (Radıyallâhü anh)denönlisans arapça,
Logged
31 Aralık 2017, 21:08:13
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.452


« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2017, 21:08:13 »

Esselamu aleykum.rabbim bizleri islamin  izin verdiği şekilde helal dairede yaşayan ve tsetturune imanina dikkat eden müslüman kadınlardan eylesin inşAllah. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Aralık 2017, 21:16:25
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.214Site
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2017, 21:16:25 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizlere dünyada ve ahirette hayır versin Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
01 Ocak 2018, 01:17:45
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.834« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2018, 01:17:45 »

Aleyküm Selâm Ve Rahmetüllahi Ve Berakâtühu
Mevlam bizleri herdaim Rızasına uygun şekilde yaşıyabilen kullarından olmayı nasip eylesin inşaAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &