ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Süneni İbni Mace > 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den  (Okunma Sayısı 545 defa)
09 Aralık 2011, 09:12:27
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 09 Aralık 2011, 09:12:27 »4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den

4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radtyallâhü anh)den rivayet edildi­ğine göre :

Kendisi (bir gün) Ebû Hüreyre (Radıyallâhü anh)'a rastlamış ve Ebû Hüreyre (Radıyallâhü anh) kendisine ''Beni ye seni cennet çarşısında (da) biraraya getirmesini Allah'tan isterim'' demiş. (Bunun üzerine) Said

Cennette çarşı var mı? diye sormuş. Ebû Hüreyre (Radıyallâhü anh) (de);

Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bana şu haberi verdi, demiştir.

Cennet halkı cennete girdikleri zaman (iyi) amellerinin çokluk derecesine göre makamlarına yerleşirler. Sonra dünya günlerinden Cuma günü kadar bir süre için onlara izin verilerek Allah (Azze ve Celle) 'yi ziyaret ederler. Allah onlar için Arş'ını açar ve cennet bah­çelerinden bir bahçede onlara görünür. Cennet halkı için nurdan kol­tuklar, inciden koltuklar, yakuttan koltuklar, zeberced (cevherin) den koltuklar, altından koltuklar ve gümüşten koltuklar konulur. Cennet halkının (makamca) en aşağı olanı (onların içinde deni-âdî kimse yoktur) da misk ve kâfur yığınları (yâni tepecikleri) üstünde oturur­lar. Bunlar koltuklarda oturanların yerlerinin kendilerinin oturduk­ları yerlerden üstün olduğunu sanmazlar (ki üzülmesinler).

Ebû Hüreyre demiş ki: Ben:

Yâ Resulallah ! Biz (cennette) Rabbimizi görecek miyiz? dedim. O:

Evet (göreceksiniz).Siz güneşi görmek ve (gök) ayı on dördüncü gecesinde (yâni dolunay hâlinde iken) görmek hususunda şüpheye düşer misiniz? diye sordu. Biz:

Hayır (şüpheye düşmeyiz, alenen görürüz), dedik. O İşte böylece Rabbiniz (Azze ve Celle)'yi (Cennette) görmek hu­susunda da şüpheye düşmiyeceksiniz (yâni O'nun Zâtını açıkça gör­mek şerefine kavuşacaksınız) ve o mecliste bulunan herkesle Allah (Azze ve Celle) (ayrı ayrı) konuşacaktır. Hattâ Allah sizden bir ada­ma  Yâ Fulân! Şöyle şöyle yaptığın günü hatırlamıyor musun? diye­cek (dünyadaki bâzı vefasızlıklarını —günahlarını— ona hatırlata­caktır) . Adam da

Yâ Rabbil Beni bağışlamadın mı? diyecek. Bunun üzerine Allah (o adama):

Evet, seni bağışladım. Sen şu mertebene ancak benim mağfireti­min bolluğuyla eriştin, buyuracaktır. İşte cennet halkı böyle (ce Al­lah'ın cemal ve sohbetiyle müşerref) oldukları sıralarda bir bulut parçası üstten onları kaplıyarak üzerlerine öyle güzel bir koku yağdı­racak ki onun kokusu gibi güzel bir şeyi hiç duymamışlar. Sonra Al­lah (onlara):

Sizin için hazırladığım ikrama kalkıp gidiniz ve arzuladığınızı -canınızın çektiği şeyleri alınız, buyuracaktır. (Peygamber buyurdu ki) Bunun üzerine meleklerin kuşattığı bir çarşıya varacağız. Misli­ne gözlerin bakmadığı, kulakların işitmediği ve kalblerden geçmeyen şeyler o çarşıda bulunur. (Peygamber buyurdu ki) : O çarşıda hiç bir şey satılmadığı ve satın alınmadığı (yâni her şeyin bedava olduğu) halde arzuladığımız şeyler bizim için (köşklerimize) nakledilecektir. Cennet halkı birbirlerini o çarşıda göreceklerdir. Yüksek makam sa­hibi olan adam gelip kendisinden dûn (yâni makamca düşük) ada­ma rastlar (Cennet halkı içinde deni - âdî kimse yoktur). Makamca düşük olan adam, makamca kendisinden yüksek olan adamın Üstün­deki elbiseyi beğenir - hoşuna gider. Fakat henüz beğenme işi tamam­lanmamış İken kendisinin üstündeki elbise gözünde ondan daha gü­zel hal alır. Bunun sebebi de cennette hiç bir kimsenin üzülmesine meydan verilmemesidir.

Peygamber buyurdu ki: Sonra (çarşıdan) konaklarımıza dönece­ğiz. Zevcelerimiz bizi karşılayarak: Merhaba, hoş geldin. And olsun ki bizden ayrıldığın vakitteki güzellik ve güzel kokudan daha üstün bir güzellik ve daha güzel koku ile geldin, diyecekler. Biz de diyece­ğiz ki  Bu gün biz Cebbar olan Rabbimiz (Azze ve Celle) nin meclisin­de oturduk (yâni sohbet ve cemâli ile şereflendik) ve şu gördüğünüz üstün güzellik ve daha güzel koku misli ile dönmemiz bize lâyıktır, diyeceğiz."


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den
« Posted on: 17 Ekim 2019, 00:53:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den rüya tabiri,4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den mekke canlı, 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den kabe canlı yayın, 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den Üç boyutlu kuran oku 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den kuran ı kerim, 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den peygamber kıssaları,4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)den ilitam ders soruları, 4336) " Saîd bin el-Müseyyeb (Radıyallâhü anh)denönlisans arapça,
Logged
25 Mart 2018, 16:19:04
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.214Site
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2018, 16:19:04 »

Esselamu aleyküm Rabbim bizleri de cennete girenlerden eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
26 Mart 2018, 00:34:24
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.834« Yanıtla #2 : 26 Mart 2018, 00:34:24 »

Aleykümüsselam cenneti kazanmak çok zordur doğru düzgün bir mümin olursak cenneti kazanırız inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &