ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslamda Bayanlar Dünyası (Tıbbi & İlmi Konular) ๑۩۞۩๑ > Müslüman Bayanlar ve İslami ilimler > Sorularımız ve Cevaplarımız > Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı?  (Okunma Sayısı 955 defa)
09 Temmuz 2009, 02:44:04
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 09 Temmuz 2009, 02:44:04 »Bir erkeğin kendisine nikâhı düşebilen yabancı bir kadınla; bir kadının da baba, kardeş ve amcaları gibi mahremleri sayılan erkeklerin dışında diğer erkeklerle tokalaşması caiz görülmemektedir. Bu hususta Resul-i Ekrem Efendimizin (a.s.m.) nasıl hareket ettiği bizim şaşmaz bir ölçü durumundadır. Efendimiz, kendisine bîat için gelen Sahabî hanımlara şöyle buyurmuşlardır:

Ben kadınlarla tokalaşmam. Benim yüz kadına söylediğim söz bir kadına söylediğim söz gibidir1Hz. Âişe Validemiz (r.a.) ise Resulullah'da (a.s.m.) gördüğünü şöyle nakletmektedir:Resulullahın (a.s.m.) mübarek eli hiçbir yabancı kadının eline kesinlikle değmediHadislerdeki ölçü bu şekilde belirtilmektedir. Bundan dolayı gerek iş hayatında, gerekse ailevî münasebetlerde ve bazı merasimlerde erkeğin kendisine yabancı bir kadınla veya bir kadının yabancı bir erkekle tokalaşması hususunda bir ruhsat bulunmamaktadır. Ayrıca bu bir zaruret de değildir.Peygamber Efendimizin (a.s.m.) sahabi hanımlarla konuşması, onların sorularına cevap vermesi, şikâyetlerini dinlemesi, ihtiyaç ve taleplerini karşılamasıdır.

Bir örnek olması bakımından şu hadis-i şerifi nakledelim:

Amr bin Şuayb rivayet ediyor:

Bir kadın yanında kızı ile birlikte Resulullaha (a.s.m.) geldi. Kızın kolunda iki altın bilezik vardı. Resulullah (a.s.m.) kadına sordu:Bu bileziklerin zekâtını veriyor musun?

Kadın, Hayır, vermiyorum diye cevap verdi.

Bunun üzerine Resulullah (a.s.m.) tekrar sordu:

Peki, kıyamette bu iki bilezik yerine Allahın sana ateşten iki bilezik taktırması hoşuna gider mi?Kadın iki bileziği hemen çıkarıp Resulullaha (a.s.m.) uzattı ve Bunlar artık Allah ve Resulüne aittir dedi.3Ebû Said el-Hudrî rivayet ediyor:

Bir kadın Resulullaha (a.s.m.) gelerek şöyle dedi:
Ya ResulAllah! Sohbetinizi dinlemek için erkeklerden bize fırsat kalmıyor. Her zaman huzurunuzda onlar bulunuyor, öğreniyorlar. Müsait zamanınızdan bize de bir gün ayırın, o gün gelelim, Allahın size bildirdiğinden bize öğretin

Bunun üzerine Resulullah (a.s.m.) Falan günde, falan yerde toplanın buyurarak sohbet için belli bir gün ayırdı.Resulullah (a.s.m.) belirlenen günde hanımların bulunduğu yere geldi ve Allahın kendisine öğrettiğinden kadınlara anlattı ve şöyle buyurdu:

İçinizden hiçbir kadın yoktur ki, çocuklarından üç tanesini kendinden önce âhirete göndersin de, onlar kendisi ile Cehennem arasında bir engel olmasın

Onlardan bir kadın, İki çocuk da öyle değil mi? diye sordu.

Resulullah (a.s.m.) iki defa tekrarlayarak İkisi için de öyledirbuyurdu.4

Hadisin şerhinde Peygamberimize müracaat eden kadının Esmâ binti Yezid olduğu rivayet edilir.5

Fethül-Bârîde yer aldığına göre, Ebû Hüreyre böyle bir hadisenin başka bir zamanda da cereyan ettiğini ve Resulullahın (a.s.m.), Falan hanımın evinde toplanın dediğini beyan ederek, Resulullahın oraya gidip, hanımlarla sohbet ettiğini bildirir.6İbni Hacer, bu hadis-i şerifin açıklamasında ayrıca şu hükme de dikkat çeker: Bu hadis, sahabi kadınların dinlerini öğrenmek için gösterdikleri hırsı ve ciddiyeti gösterdiği gibi, hanımlara dini meseleleri öğretmek için belli bir zaman tayin etmenin caiz olduğunu gösterir

Abdullah bin Abbas rivayet ediyor:


Resulullah (a.s.m.) Mescidde vaaz ettikten sonra kadınlara duyuramadım zannıyla yanında Bilal olduğu halde erkek saflarından çıktı, kadınların tarafına geçti ve kadınlara vaaz ederek onlara sadaka vermeyi emretti. Sözleri o kadar tesir etti ki, kadınların kimi kulaklarındaki küpeyi, kimi parmağındaki yüzüğü çıkarıp atmaya başladı. Bilal de onları eteği içine topluyordu.7Bu hadisten çıkan hükmü Bedrüddin Aynî İmam Nevevîden naklen şöyle ifade eder:

Bu hadisten, hanımlara vaaz ve nasihat etmenin, onlara âhireti hatırlatmanın, İslâmî hükümleri anlatmanın ve sadakaya teşvik etmenin müstehap olduğu anlaşılmaktadır. Ancak bütün bunlar yerine getirilirken gerek konuşanda, gerekse dinleyende kalbini fesada sürükleyecek durumların, fitneye düşme endişesi ve benzeri menfi hallerin ortaya çıkmaması gerekmektedir.8Hadis-i şeriflerden açıkça görüleceği gibi, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) gerek mescitte, gerekse mescidin dışındaki mekânlarda, hattâ bir hanımın evinde toplanan sahabi hanımlara İslâmı tebliğ etmiş, sorularına cevap vermiş; açıklanması istenen mevzularda izahlarda bulunmuştur. Bu toplu halde olduğu gibi, ferdî olarak da bazan kendi evlerinde, bazan mescitte, bazı zamanlarda da değişik zemin ve yerlerde hanım sahabilerin dinî ihtiyaçlarını karşılayıcı bilgiler vermişlerdir.1 Neseî, Bîya: 18; İbni Mâce, Cihad: 43.

2 Buharî, Ahkâm, 49; İbni Mâce, Cihad: 43.

3Tirmizî, Zekât: 12.

4 Buharî, İtisâm:9; İlim: 35.

5 Umdetül-Karî, 25: 48.

6 Fethül-Bârî, 1: 158.

7 Buharî, İliml: 32.

8 Umdetül-Karî, 2: 124.Mehmed Paksu - Aileye Özel Fetvalar

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı?
« Posted on: 26 Ağustos 2019, 08:39:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı? rüya tabiri,Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı? mekke canlı, Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı? kabe canlı yayın, Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı? Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı? kuran ı kerim, Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı? peygamber kıssaları,Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı? ilitam ders soruları, Peygamberimizin kadınlarla olan diyaloğu nasıldı?önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &