Evlilik öncesi tanışmada nelere dikkat etmeli?

(1/1)

Reyyan:
Evlilik öncesi tanışmada nelere dikkat etmeli?

Ben şu an bir beyle görüşüyorum. Tanımak ve tanışmak için "zaman gerekli" diyor ve en az 3-4 aylık bir süre istiyor. Ben İslami hassasiyetlere özen gösteren bir bayanım. Hiç adı konmadan bu süre bana çok uzun geliyor ve yanlış görüyorum, fakat bazı konularda olumlu gibi olduğu için şaşırdım.

Şaşırmaya gerek yok. Herkesin kendine göre bir ölçüsü vardır. Bu ölçüler gerçeklerle, inançla ve evlilik hazırlıkları öncesi izlenecek yolla ne kadar örtüşür, pratikte ne kadar yararlı olur, bunlar hep tartışmaya açık konular.

Özellikle Batı kaynaklı "modern" anlayışın bir getirisi olarak, evliliğe adım atan gençleri, daha özelde kızlarımızı bir "deney adayı" olarak görme gibi bir konuma getiriyor.

Ne yapıyor delikanlı? Bir vesileyle tanıştığı/tanıştırıldığı bir genç kızla oturuyor, konuşuyor, geziyor, tozuyor, iniyor kalkıyor, birlikte yemek yiyor, biraz da serbestse seyahate çıkıyor, bir yerde gönül eğlendiriyor, sonunda "Nasip değilmiş, biz birbirimize uygun değiliz" gibi bahanelerle vazgeçiyor.

Kızcağız ümit içinde beklerken, duygusallığının çaresizliği içinde hayal kırıklığına uğruyor, bundan sonra epeyce bir süre hayata küsüyor, evlilikten çekiniyor, korkuyor, kendi iç dünyasına kapanıyor, normal biçimde gelecek teklifleri de duymak istemiyor.

Sizin bahsini ettiğiniz bu genç niyetinde ciddi ise, gerçekten evlenme hazırlığı içine girmişse, ailelerinizin bilgisi, desteği ve yardımıyla görüşmeler, tanışmalar yapılır, karşılıklı araştırma ve soruşturmalarla bilgiler alınır, varılan karar sonucu yüzük takma/nişan gibi bir merasim sonucu daha yakından tanıma/tanışma süreci başlamış olur.

Nişanlılık süresi birkaç ay, lüzumu halinde 6 ay/1 senelik bir zamana yayılabilir. Evlilik hazırlıkları başlar, kalben, fikren ve ruhen uyuşma/anlaşma da tamamlanınca evlilik gerçekleşir.

Mehmet Paksu

Navigasyon

[0] Mesajlar

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc