ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Sefer Esnasında Görülen Harikalar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sefer Esnasında Görülen Harikalar  (Okunma Sayısı 691 defa)
12 Aralık 2009, 17:25:33
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 12 Aralık 2009, 17:25:33 »Sefer Esnasında Görülen Harikalar

Ticaret keravanı yola çıktı. O kervanın içinde yüce Allah´ın ya ratıklarının hayırlısı vardı. Cenab-ı Allah, o kervanı kendi lütuf ve inayetiyle koruyordu. Sefer kolay olmadı. Aksine zorlu geçti. Her ne kadar dayanılması güç zahmetlerle karşılaşılmadıysa da pek kolay bir sefer de olmadı. Sadece Hatice´nin ticaret kervanı, daha önce de işaret ettiğimiz gibi, Kureyşlilerin kervanı kadar büyük idi. Nihayet bu kervan, içinde Muhammed (sav)´ın amcası Ebu Talib´le birlikte bulunduğu ilk ticaret kafilesinin gitmiş olduğu Bus-ra kentine vardı. Peygamber efendimiz 12 yaşında iken amcası Ebu Talib ile birlikte buraya uğramıştı. Rivayete göre Peygamber efendimiz, Tihame´deki Hibaşe pazarına varmıştı. İlk ve meşhur olan rivayete göre Tihame, arap beldelerinden idi. Kervan Şam´a gidiyordu. Çünkü Araplara değil de Şam ahalisine satılacak tica ret eşyasını taşımaktaydılar. Bu yolculukta Peygamber efendi mizle birlikte Hatice´nin kölesi Meysere´de bulunuyordu. Meyse-re´nin görevi, Peygamber efendimizi denetlemekten çok O´na hiz met etmek, yolda O´na yardımcı olmaktı.

Bu kervanın yola çıkışı, ya da menzile varışı Zilhiccenin 16. gü nünde idi. [1] Peygamber efendimiz de bu kervana katılırken 25 ya şındaydı. Bu kervan, hac mevsiminde Mekke´de Ukaz, Zilmecaz, Mecenne panayırlarının kurulmasından sonra yola çıkmıştı. Bu da gösteriyor ki, mezkur kervan, anılan pazarlardan eşyalar satın almıştı. Anılan pazarlara Yemen´den ve diğer uzak yakın Arap ül kelerinden mallar gelirdi. Ticaret eşyaları, Şam´a ya da Yemen´e götürülmek üzere Mekke´deki panayırlarda satılırdı. Bu kervan da anılan panayırlardan mal satın alarak Şam´a götürürdü.

Peygamber efendimizin götürmekte olduğu ticaret kervanı, Busra kentine vardığında yolculuktan dolayı Peygamber efendi miz biraz yorulmuş, bu nedenle de Rahip Nastora´nın manastırı na yakın bir ağacın altına gidip istirahate çekilmişti. Nastora, Peygamber efendimizin 12 yaşındayken gidip buluştuğu rahip değildi. Çünkü amcasıyla birlikte buluştuğu rahibin adı Buhayra idi. Şimdiki rahibin adı Nastora idi. Aradan 13 senelik bir zaman geçmişti. Belki de Buhayra ölmüştü, ya da uğradıkları yer, Bu-hayra´nın manastırından başka bir manastırdı.

Rahip Nastora, Hatice´nin kölesi Meysere ile karşılaştı. Meyse-re, Peygamber efendimizin yardımcısı ve hizmetkarı idi. Nastora, Meysere´ye sordu:

- Şu ağacın altına gidip istirahate çekilen adam kimdir?

- Kureyş kabilesine mensup, Harem halkından bir adamdır.

- Şu ağacın altına peygamberden başkası gitmez. Öteden beri bu ağaç, Peygamberlerin uğrağıdır. Onun gölgesi altına gidip dinlenirler. Başka insanlar bu ağaca yönetmezler.

Bazı siyer yazarları, Nastora´nın böyle bir şey söylemiş olması nı uzak bir ihtimal olarak görürler. Çünkü Muhammed (sav) ile İsa (as) arasında uzun bir boşluk (fetret) dönemi geçmiştir. Böyle bir ihtimali uzak gören siyer yazarlarına göre bir ağaç bu kadar uzun bir süre yaşayamaz. Çünkü İsa peygamberle Muhammed (sav) arasından uzun bir zaman geçmiştir. Uzun yollardan gelen kervanların ve yolcuların böyle bir ağacın altına gidip dinlenme melerini akıl kabul etmez. Sadece peygamberlere Özgü bir dinlen me yeri oluşu, aklın kabul edebileceği bir şey değildir. Çünkü uzak yollardan gelen kervanların gölgelik yerde dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Ağacın, o sıcak bölgedeki gölgesinden yararlanmak mec buriyeti vardır. Ancak böyle bir ağacın altına gidip dinlenmek, sa dece peygamberlere özgü bir haldir, denilirse buna diyeceğimiz yoktur. O zaman başkaları bu ağacın altına gidip orada istirahat ederler. Sanki o ağacın altına gidip dinlenmek emrini rablerinden almışlardır.

Bu uzak ihtimal nedeniyle bir çok siyer yazarları, rahibin sözle rini şöyle yorumlamışlardır: O anda belirtilen ağacın altına sade ce bir peygamber gidip dinlenebilirdi. Bu da sadece peygamber efendimize özgü bir haldi. Çünkü o, peygamberlik vasfına sahipti. O´nda peygamberlik belirtileri görüldüğü için o anda gidip o ağa cın altında dinlenmişti.

Belki biz de bu yoruma yöneliriz. Çünkü sadece peygamberle rin bir ağacın altına veya bir menzile gidip konaklamaları, orada dinlenmeleri gerektiğine ilişkin bir delil yoktur. Sadece Peygam ber efendimizin kişisel yücelik ve üstünlüğü nedeniyle böyle bir tahsis söz konusu edilebilir. Zaten onda da peygamberliğine dair görülen açık belirtiler vardı.

Rivayete göre Rahip Nastora, Peygamber efendimizi, ağacın altında dinlenmekte iken görünce yanma yaklaşıp başını ve ayak larını öpmüş sonra da O´na şöyle demiş: "Sana iman ettim. Ce-nab-ı Allah´ın Tevrat´ta andığı peygamberin sen olduğuna şeha-det ederim!"

Sırtındaki nüvüvvet mührünü görünce de o mührü öpmüş ve: "Isa peygamberin müjdelemiş olduğu ümmi peyamberin sen oldu ğuna, Allah´ın göndermiş olduğu elçisi olduğuna şehadet ede rimi"

Rivayet olunduğuna göre ticaret esnasında peygamber efendi miz, kendisiyle alış veriş yapan bazı kimselerle anlaşmazlığa düş müştür. Şöyle ki: muamele ettiği şahıslardan biri O´na: "Lut ile Uzza´yayemin et" deyince, peygamber efendimiz: "Ben onlar adı na yemin etmem " diye cevap vermiş, böylece de karşısındaki adam: "Söz senindir" diye izhar etmiştir.

Denildiğine göre bu ticari seyahat esnasında hava fazla ısının ca iki melek Peygamber efendimizi gölgeleyerek kendisini ve bin diği devesini güneşten korumuşlardır. Meysere onun bu halini müşahede etmiştir. Eğer sahih bir senetle rivayet edilirse bizim bu harikulade hali reddetmemize imkan yoktur. Böyle bir sahih rivayet üzerinde şüphelenmeye gerek yoktur. Ancak bu rivayet hususunda bazı söyleyeceklerimiz vardır.

Muhammed (sav), Hatice´ye ait ticaret mallarını satmcaya ka dar Şam´da ikamet etti. Sonra da sattığı malların parasıyla Şam´da ticaret eşyaları satın aldı. Bu mallarla birlikte Mekke- i Mükerreme´ye geri döndü.

Peygamber efendimizin sattığı mallardan elde ettiği kazanç, sermayesinin bir misli kadar olmuştu. Mekke-i Mükkerreme´de satın almış olduğu malların tamamını Şam´da sattı. Kazancı, ser mayesinin bir misli kadar olmuştu. Bu da O´nun güvenilir ve tica­rete tutkun bir kimse olmasından ileri geliyordu. Ayrıca cenab-ı Allah O´nun üzerine bereket yağdırmıştı. Yaptığı bütün işlerde ve muamelelerde rabbi O´na bereket ihsan etmişti.--------------------------------------------------------------------------------

[1] Askalam, el-Mevahımbu´1-Ledunniye ve Şerh), c. 1, s. 198.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sefer Esnasında Görülen Harikalar
« Posted on: 21 Ağustos 2019, 01:48:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sefer Esnasında Görülen Harikalar rüya tabiri,Sefer Esnasında Görülen Harikalar mekke canlı, Sefer Esnasında Görülen Harikalar kabe canlı yayın, Sefer Esnasında Görülen Harikalar Üç boyutlu kuran oku Sefer Esnasında Görülen Harikalar kuran ı kerim, Sefer Esnasında Görülen Harikalar peygamber kıssaları,Sefer Esnasında Görülen Harikalar ilitam ders soruları, Sefer Esnasında Görülen Harikalarönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &