> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi  (Okunma Sayısı 1424 defa)
16 Aralık 2009, 22:40:23
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 22:40:23 »Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi

Daha önce de anlattığımız gibi, Hz. Peygamber, Hac mevsi minde Mekke´ye gelen her hangi bir kabile heyetini duyar duy maz mutlaka onları bulur; onlara İslam´ı anlatır, tevhide davet ederdi. Kendisinin, Allah elçisi olduğuna iman etmelerini ister di. Kavmi arasında sözü dinlenen ve kendisine güvenilen bir kimsenin geldiğim duyunca, mutlaka ona gider ve İslam´a da vet ederdi.

Arabistan´ın kuzey ve güney sınırındaki İranlı ve Bizan-lı-lar´la komşu bulunan birçok kabilelerle görüşmüştü. İran´a komşu beldelerde yaşayan, kendilerinde kahramanlık, marifet ve görev şuuru gördüğü Arap eşrafı olan Rebia oğullarıyla gö rüştükten hemen sonra bazı Medinelilerle görüştü. Önce onlar dan bazı guruplarla buluştu. Allah´ın bunlara hidayet nasib et mesiyle imana ulaşmalarından sonra da Peygamber efendimize yardımcı ve destek olacakları konusunda onlarla anlaşma ya pıldı.

Bütün durum ve şartlarıyla Medine toprağı Muhammedi da veti kabul edecek durumdaydı. Çünkü Yahudiler Medine halkı na karşı savaş açmışlardı. Aralarında uyum yoktu. Zaten Ya hudiler her nerede bulunurlarsa, orada fesat ve huzursuzluk çı­karırlar. Medineliler putperest, Yahudilerse kitap ehliydiler. Yahudiler, Medineliler´e: "Şu anda bir peygamber gelmiştir. Bu peygamber, Medineli putperestlere karşı Yahudilere yardım edecektir." diyorlardı. Nitekim Cenab-ı Allah şöyle buyurmuş tur:

"Onlara Allah katından yanlarında bulunan (Tevrat) ´ı doğ rulayıcı bir kitap (Kur´an) geldi. Daha önce inkar edenlere kar şı yardım isteyip dururlarken o bildikleri (Kur´an) kendilerine gelince onu inkar ettiler. Artık Allah´ın laneti, inkarcıların üzerine olsun. " (Bakara- 89)

kitab ehli, nübüvvet hakkında Ön bilgiye sahipti. Hz. Mu-hammed´in peygamberliğinden haberleri vardı.

Bütün bunlardan ayrı olarak Medine halkı Evs ve Hazreç kabilelerinden oluşuyordu. Bu iki kabile arasında şiddetli bir anlaşmazlık vardı. Birbirleriyle sürekli savaş halindeydiler. Aralarındaki anlaşmazlığın sebebi de Yahudiler´dL Yahudi-ler´in bu zamanki görevleriyse toplulukları birbirinden ayırmak ve aralarına düşmanlık tohumları ekmekti. Gölgesinde yaşa dıkları bütün toplumların içine fitne tohumları saçarlardı. Me dine halkını oluşturan Evs ve Hazreç kabileleri arasındaki nef-retleşme devam ediyordu. Arasıra aralarında savaş patlak veri yordu. Bunlardan bazıları, diğerine karşı Kureyş kabilesinden yardım almaya yöneliyordu. Boğuşmanın devamı için dışarıdan yardım almaya muhtaç idiler. Birbirleriyle uzlaşmalarını sağla yacak birine kucak açacaklardı. Onları bir araya getirip anlaş tıracak olan, Muhammed (sav) idi. Kalplerini birbirine ısındıra cak olan, ancak yüce Allah idi. Nitekim Cenab-ı Allah şöyle bu­yurmuştur:

"Hani siz birbirinize düşman idiniz. (Allah) kalplerinizi bir leştirdi. O´nun nimetiyle kardeşler haline geldiniz. Siz ateşten bir çukurun kenarında bulunuyordunuz, (Allah) sizi ondan kur tardı. "[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi
« Posted on: 26 Ocak 2021, 11:17:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi rüya tabiri,Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi mekke canlı, Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi kabe canlı yayın, Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi Üç boyutlu kuran oku Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi kuran ı kerim, Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi peygamber kıssaları,Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesi ilitam ders soruları, Resulullah´ın(a.s.) Evs ve Hazreç´le Görüşmesiönlisans arapça,
Logged
10 Ocak 2021, 00:25:04
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.262


« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2021, 00:25:04 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Ocak 2021, 15:25:01
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.498Site
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2021, 15:25:01 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizlere Peygamberimizin azminin katresini versin Zira o azim bile bu çağın düzelmesine vesile olacaktır
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
11 Ocak 2021, 02:44:24
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.438« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2021, 02:44:24 »

Aleyküm Selâm. Rabb'im bizleri her dâim Peygamber efendimiz'in yolundan gidenlerden eylesin inşaAllah
Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &