> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber >  Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi  (Okunma Sayısı 1227 defa)
18 Aralık 2009, 16:52:25
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 18 Aralık 2009, 16:52:25 »Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi


Bedir gazasından sonra Hz. Ali (k.v.) Fatümetüz-Zehra (r.a.) ile evlenmiştir. Buhari´nin rivayetine göre Hz. Ali (r.a.) şöyle demiştir: "Bedir savaşında ganimet olarak payıma iki de ve düşmüştü. Hz. Peygamberin kızı Fatıma ile evlenmek iste diğimde Kaynuka Oğullarından bir kuyumcu ile anlaşarak çöle gidip orada boya otu (izhir) toplayıp bunları kuyumculara sat mak ve elde ettiğim parayla düğün masraflarını karşılamak için anlaşma yapmıştım. Ben ensardan bir adamın evinin ya nına bıraktığım develerim için semerlerini, iplerini ve hararla rını getirmek üzere işe koyulmuştum. Nihayet gerekli malze meyi toplayıp develerin yanına geldiğimde hörgüçlerinin kesil miş, böğürlerinin yarılmış, ciğerlerinin de bir kısmının koparıl mış olduğunu gördüm. Ağlamaktan kendimi alamadım. Gözle rimden yaşlar boşandı ve bunu kim yaptı diye sordun. Dediler ki: Abdulmuttalib´in oğlu Hamza yaptı. îşte o, şu ensarilerin evinde içki içmektedir. Yanında da şarkıcı bir kadın var; ona şarkı okuyor. Kadın şarkı okurken ona şöyle demiş: "Ey Ham za! Devenin hörgüçlerine gitsene..." Şarkıcı kadının bu sözleri üzerine Hamza gidip develerin hörgüçlerini kesmişti. Ben bu manzarayı görünce koşarak Resulullah (sav)´ın yanına gittim, yanında Zeyd bin Harise de vardı. Dedim ki: Ey Allah´ın Resu lü! Bugünkü gibi bir durumla karşılaşmadım. Hamza, benim develerime saldırmış, hörgüçlerini kesmiş, böğürlerini yarmış. Şimdide falan evde içki içmektedir. Nedimeleriyle birlikte içki sofrasında bulunmaktadır. Ben böyle der demez Hz. Peygamber abasını getirmelerini istedi. Getirdiler, abasını üzerine alıp he men yola koyuldu. Ben ve Zeyd bin Harise onun peşine düş tük. Nihayet Hamza´nın bulunduğu eve geldi. İçeriye girmek için izin istedi, girmesine izin verildi. Girer girmez yaptığı iş­lerden ötürü Hamza´yı ayıplamaya ve kınamaya başladı. Ama Hamza sarhoştu ve gözleri kızarmıştı. Hz. Peygambere baktı, sonra dizlerinden başlayıp mübarek yüzüne doğru gözlerini kaldırdı ve onu seyretmeye başlayarak şöyle dedi: "Siz kimsi niz? Siz ancak benim babamın köleleri olabilirsiniz!" Hz. Pey gamber onun sarhoş olduğunu anladı geri dönüp gitti. Biz de onunla birlikte Hamza´nın bulunduğu evden çıkıp gittik." Bu olayı nakletmemizin sebebi, bunda İslam aslanı Ebu Talip oğ lu Ali´nin evlenmesinden bahsedilmesidir. Hz.Ali yirmi dör düne ayak basınca evlenmişti. Biz Hz. Peygamberi ve onun şe refli aile efradını anmakla hayır ve berekete nail olacağımızı umuyoruz. Ayrıca bunun yanında bu rivayet beş şeye de işaret etmektedir:

1- Büyük mücahit Hz. Ali, düğün masrafını karşılayacak ka dar mala sahip değildi. Bunun için de çölün ortasına düşerek izhir otu toplamajc zorunda kalmıştı. Halbuki Hz. Ali, Hz. Pey gamberin amcasının oğlu olup onun yanında büyümüştü. Buna rağmen düğün masraflarını karşılamak için çöllerde kalmıştı.

2- Bu haberde açıkça anlatıldığına göre, Hz. Ali´nin payına düşen iki deve, Hz. Peygambere verilen beşte bir ganimetten gelmektedir. Bu da gösteriyor ki, Bedir savaşındaki ganimetler beşe bölünmüştür. Ebu Ebeyd´in "Kitab´ül- Emval" adlı eserin de iddia ettiği gibi, mücahitler arasında eşit ölçüde paylaştırıl mamış ti.

3- Hz. Peygamber o öfkeli anında dahi Hamza´nm bulunduğu eve girmek için izin istemeyi unutmamıştır. îçki sofrasında bu lunan kimselerin yanına girmek için bile izin istemeyi gerekli görmüştür.

4- îçki, insan nefsini fazlasıyla etkiler, Allah´ın aslanı Ham-za, bu yüzden Hz. Peygamber´e karşı ayık iken yapmasına im kan bulunmayan hareketler yapmıştı.

5- O zamanlar, içki henüz kesin bir hükümle haram kılınma mıştı. Ayrıca içki, insanlar arasında kin ve düşmanlık duygula rını kabartır. Eğer hikmetli, akıllı ve iyi kimseler olmasaydılar, içki, Hz, Hamza, Hz. Ali ve Hz. Peygamber arasında bir düş manlık nedeni olabilirdi.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi
« Posted on: 28 Ocak 2021, 12:43:29 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi rüya tabiri, Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi mekke canlı, Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi kabe canlı yayın, Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi Üç boyutlu kuran oku Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi kuran ı kerim, Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi peygamber kıssaları, Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi ilitam ders soruları, Hz. Ali´nin, Hz. Fatıma ile Evlenmesi önlisans arapça,
Logged
31 Aralık 2020, 02:54:34
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2020, 02:54:34 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ocak 2021, 07:27:08
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2021, 07:27:08 »

Aleyküm Selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
Rabb'im bizleri hayırlı kul eylesin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ocak 2021, 07:58:04
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.258


« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2021, 07:58:04 »

Hz Ali ile Hz Fatıma Bedir savaşından sonra evlenmişlerdir bu çok mübarek bir evliliktir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Ocak 2021, 15:06:25
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.502Site
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2021, 15:06:25 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &