ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi  (Okunma Sayısı 856 defa)
12 Aralık 2009, 17:00:28
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 12 Aralık 2009, 17:00:28 »Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi

Muhammed´in anası örnek ve özellikli bir kadındı. Henüz 20 yaşını geçmiş olup çocuğunu yanına alarak Yesrib´i ziyaret etmek istemişti. Anasından sonra Muhammed´e bakıcılık yapmış olan ümmü Eymen´i de beraberine alarak Yesrib yoluna koyulmuştu. Bunun iki sebebi vardı:

1- Çocuğunu yanına alarak babasının mezarını ziyaret ettir mek. Bunu vefakarlık uğruna yapmıştı. Muhammed´e, anası çok ikramlarda bulunmuştu. O´nu sevgili kocasının kendisine bırak tığı bir emanet olarak görüyordu.
2- Bu ziyareti ile, akrabaları olan Neccaroğullarını Muham med´e tanıtmak istemişti. Çünkü Muhammed´in dedesi Haşini, Neccar oğullarından bir kadınla evlenmişti. Haşim, Zeyd bin Amr´ın kızı Selma ile evlenmişti ki, O´nun nesebi de Neccar oğul larından Adiyy´e ulaşmaktadır. Adiyy, Medine´de şeref ve servet sahibi bir kimse idi.

Kavmine yaptığı bu ziyaretiyle bu amacına ulaşmıştı. Onu, Muhammed´i Yesrib´e götürüşünün bir başka sebebi daha vardı. Sevgili ve kıymetli yavrusunun Mekke havasından rahatsız ol masından ve Mekke´deki vebaya yakalanmasından korkmuştu. Bu nedenle de onu, ahaliyi rahatsız eden Mekke´nin havasından kurtarıp uzaklara götürmek istemişti. Ayrıca Halime hatun da bazı aralıklarla gelip Mulıammed´i Mekke´den alır ve Sa´doğullan kabilesine götürürdü. Onun cismini ve bedenini, Mekke´nin ağır havasından uzaklaştırarak arındırdı. Vücudunu zindeleştirecek köy havasını ciğerlerine doldururdu. Arada hiç bir engel bırak maksızın Muhammed´i tabiatla başbaşa bırakırdı. O´nu gök ve se-maviliği ile, yıldızlar ve yörüngeleriyle, ay ve aydınlığıyla başbaşa bırakırdı. Güneşi, evrenin kandili olarak, ayı da orada hiç bir en­gel olmaksızın geceleri aydınlatan bir lamba olarak görürdü. Do ğa ile başbaşa kalan Muhammed, güneşi; doğarken, kuşluk vak tinde, akşamleyin de batarken seyrederdi. Ayın şavkımasını ve aydınlık saçışım seyrederdi. Ay, doğarken gecenin karanlıkları nın yarıp nuru ile kainatı aydınlatırdı. Bunları görerek şiir teren nüm ederdi. Gece karanlığında ayın aydınlığım göre kimseler, ce-nab- Allah´ın varlığına delaletler görür ve kainatın güzelliğini id rak ederlerdi.

Babasımn mezarım ve dayılarım ziyaret etmesi için anası Ami ne, Muhammed´i Mekke´nin sıkıntılı havasından çıkarıp Yesrib´e götürdü. Mekke O´nun en çok sevdiği bir yer olmasına rağmen ve fakarlığından dolayı Yesrib´e gitti.

Doğrusu şu ki Amine hatun, Muhammed´i bakıcısı olan Hali me hatundan aldıktan ve altı yaşma girdikten sonra yanına alıp Yesrib´e götürmüştür.

Amine, Muhammed ve Ümmü Eymen´den oluşan bu seçkin ve hayırlı cemaat, müteveffa Abdullah´ın mezarını ziyaret ettiler. Amine hatunun sevgili kocası Abdullah´ın kabrinin yamna geldi ler. Gözlerinden yaşlar aktı. Sesleri kısıldı. O küçücük çocuğun al gılayabileceği şekilde ruhları birbiriyle fısıldaştı. Muhammed ba basını tanıdı. Babasının mezarı adeta yerle bir olmuştu. Onu ne kadar sevdiğini anasının göz yaşlarından anlamıştı. Onun varlı ğı, adeta kalbine resmedilmişti. Dudaklarından dökülen fısıltıları kalbi ile duyguları hissetmişti. Onun tertemiz kalbinin ilk hisset tiği hüzün belki de buydu.

Anasıyla birlikte Beni Adiy bin Neccar´ın köşkünde ikamet et ti. Bu köşk, Medine´nin yüksek bir tepesinin üzerinde inşa edil mişti. Tıpkı kale gibiydi. Medine´nin ünlü köşklerindendi.

Öyle anlaşılıyor ki, oradaki ikametleri kısa sürmüş değil, bila kis nisbeten uzun süreli olmuştur, ikametleri ne kadar olursa ol sun, o köşkün şekli, o küçücük çocuğun zihnine nakşedilmişti. İle-riki tarihlerde peygamber olarak Mekke´den Medine´ye hicret et tiği zamanlarda o köşkün hayali açık seçik bir şekilde zihninde canlanmıştı. Rivayete göre şöyle demişti:

"Dayılarımın çocuklarıyla birlikte î eccaroğullarının köşkü nün üzerinde uçmakta olup köşkün duvarlarından birine konan bir kuşu uçurduk"

Yine Peygamber efendimiz, annesiyle birlikte ikamet ettiği ev hakkında da şöyle demişti: "işte anamla birlikte buraya konakla dık, bu evde babam Abdulmuttalib oğlu Abdullah´ın mezarı var dı."

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi
« Posted on: 19 Ağustos 2019, 06:40:29 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi rüya tabiri,Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi mekke canlı, Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi kabe canlı yayın, Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi Üç boyutlu kuran oku Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi kuran ı kerim, Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi peygamber kıssaları,Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesi ilitam ders soruları, Annesinin, Hz.Muhammed´i Yesrib´e Götürmesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &