> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Allah Teala´nın Himayesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Allah Teala´nın Himayesi  (Okunma Sayısı 962 defa)
16 Aralık 2009, 17:59:31
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Aralık 2009, 17:59:31 »Allah Teala´nın Himayesi


Buhari, ibn Abbas´m şöyle dediğini rivayat eder: "Ebu Cehil, namaz kılan Peygamber efendimizi gördü ve ona: "Ey Muham medi Sana namaz kılmayı yasaklamamış mıydım? Mekke´de meclisi benden daha kalabalık olan bir adam yoktur. Bunu bi liyorsun!" dedi. Sonra Peygamber efendimiz, onu kovdu ve Ce nab-ı Allah´ın şu ayet-i kerimesi nazil oldu:

"O zaman (o gitsin) de meclisini (adamlarını) çağırsın. Biz de Zebanileri çağırırız." (Alak: 17-18)

Allah´a andolsun ki, Ebu Cehil, meclisindeki adamlarını ça ğırmış olsaydı, onu azap zebanileri yakalayacaklardı!"

ibn Cerir et-Taberi, Ebu Hüreyre´den şöyle bir rivayette bulunur:

"Ebu Cehil, etrafındaki adamlara şu Öneride bulunmuştu. "Herkesin görebileceği şekilde Muhammed´in yüzünü yere süre lim mi? Evet dediler. O da şöyle dedi: "Lat ve Uzza´ya yemin ol sun ki, onu namaz kılarken görürsem, boynuna basacağım ve yüzüne toprak süreceğim!" Peygamber efendimiz namaz kılar ken Ebu Cehil, boynuna basmak içn yanına gelmişti. Fakat ona yaklaşınca geri dönerek koşmaya başladı. Bu arada eliyle yüzü nü kapamaya ve kendini korumaya çalışıyordu. Kendisine "Ne yin var?!" diye sorulunca şu cevabı vermişti: "Benimle Muham med´in arasında ateşten bir hendek var! Ve karşımda kanatlı melekler duruyor!" Bunun üzerine Resulullah (sav) efendimiz de şöyle buyurmuştu: "Eğer bana yaklaşsaydı, melekler onu ka pıp götüreceklerdi!"

îkrime, Ibn Abbas´ın şöyle dediğini rivayet eder: "Peygam? ber efendimizle Mekkeli müşrikler arasında bir konuşma geç mişti. Peygamber efendimiz onları Allah´a iman etmeye çağır mıştı. Taptıkları taşların kendilerine fayda ve zarar veremeye ceklerini, Allah´ın azabına karşı onları koruyamayacaklarını açıkladıktan sonra yanlarından ayrılıp gitmişti. Ebu Cehil b. Hişam da kalkıp şöyle demişti: "Ey Kureyş topluluğu! Görüyor sunuz ki, Muhammed bizim dinimizi küçük görmekten, ataları mıza sövmekten, bizi horlamaktan, tanrılarımızı inkar etmek ten geri durmuyor. Allah´a andolsun ki, yarın ben bir taş geti rip üzerinde oturacağım. O namaz kılıp secdeye vardığı zaman, o üzerinde oturduğum taşla onun kafasını ezeceğim. Onun ka fası ezildikten sonra, Abdü Menaf oğulları bana ne yaparlarsa yapsınlar, umurumda bile değil!"

Ertesi sabah Ebu Cehil eline bir taş alıp Kabe´nin yanına geldi ve taşın üzerine oturdu. Peygamber efendimizi beklemeye başladı. Az sonra Peygamber efendimiz gelip Mescid-i Aksa´ya yöneldi ve namaza durdu. Peygamber efendimiz namaz kılar­ken Hacer-ül-Esved ile Rüknü Yemani´yi arasına alır ve öylece namaz kılardı. Öte yandan Kureyşliler de Ebu Cehil´in Pey gamber efendimize ne yapacağını görmek için, kendi meclisle rinde oturup beklemekteydiler. Peygamber efendimiz secdeye varınca, Ebu Cehil taşı eline alıp üzerine yürüdü. Yanına var dığında şaşkın, rengi sararmış ve ürkmüş bir durumda geri döndü. Elleri taşın üzerinde kurumuştu. Nihayet taşı elinden attı. Olup bitenleri seyretmek için gelen Kureyşliler Ebu cehil´in başına gelenleri gördüler ve ona "Neyin var ey Ebu Cehil?!" dediler. Ebu Cehil: "Dün size söylediklerimi yapmak için Mu-hammed´in üzerine yürüdüm, ancak yanına yaklaştığımda ya nı başında iri kıyım damızlık bir devenin durduğunu gördüm. Vallahi onun gibi iri başlı ve iri dişli bir deve görmemiştim. Ni yeti beni yemekti."

Bu naklettiğimiz haberleri güvenilir raviler, kuvvetler ve sa hih senetlerle nakletmişlerdir. Her ne kadar bazı rivayetlerin senetlerinde zaaf bulunsa da, kuvvetli olanları zayıf olanlarına göre daha fazladır. Zaten bu konuda kuvvetli rivayetler bize yeterlidir. Biz bu eziyetlerin Peygamber efendimize Ebu Ta-lib´in vefatından sonra yapıldığı görüşünü ileri süren îbn Ke sirdin görüşünü tercih ediyoruz. Her ne kadar bazı siyer ve ha dis kitaplarında, rivayet edilen sahih senetlerle, bu olayların zamanları anlatılmamaktaysa da, bu vakıaların güvenilir ravi ler tarafından nakledildiği doğrulanmaktadır. Araştırıcı tarih çilerin, olayları, kendilerine münasip olan durumlarla bağlantı lı kılmaları gereklidir. Bu eziyetler, Peygamber efendimizi hi maye eden en yakın akrabası olan amcası Ebu Talib´in kalbine peygamber sevgisini ve himayesini ilham etmişti. Hayatı bo yunca Peygamber efendimize tabi olmamış olsa da, yine ondan yardımını ve himayesini esirgememişti. Cenab-ı Allah da, hiç bir zaman peygamberini yardımsız ve desteksiz bırakmamış, onu düşmanları karşısında yok etmemişti.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Allah Teala´nın Himayesi
« Posted on: 26 Ocak 2021, 10:42:39 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Allah Teala´nın Himayesi rüya tabiri,Allah Teala´nın Himayesi mekke canlı, Allah Teala´nın Himayesi kabe canlı yayın, Allah Teala´nın Himayesi Üç boyutlu kuran oku Allah Teala´nın Himayesi kuran ı kerim, Allah Teala´nın Himayesi peygamber kıssaları,Allah Teala´nın Himayesi ilitam ders soruları, Allah Teala´nın Himayesiönlisans arapça,
Logged
10 Ocak 2021, 00:38:14
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.262


« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2021, 00:38:14 »

Esselamu aleyküm.binler salatu selam peygamber efendimizin üzerine olsun inşallah.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Ocak 2021, 15:28:11
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.498Site
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2021, 15:28:11 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
11 Ocak 2021, 02:42:26
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.438« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2021, 02:42:26 »

Aleyküm Selâm. Bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &