ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Abdulmuttalib´in Himayesinde
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Abdulmuttalib´in Himayesinde  (Okunma Sayısı 849 defa)
12 Aralık 2009, 17:04:43
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 12 Aralık 2009, 17:04:43 »Abdulmuttalib´in Himayesinde

Habeşli cariye Ümmü Eymen, Muhammed´i Ebva´dan alıp Mek ke´ye götürdü. O temiz çocuğu, dedesi Abdulmuttalib´e teslim etti. İyi bir şekilde yaşamış olan Muhammed (sav), o zaman 6 yaşma varmıştı. Abdulmuttalib O´nu himayesine alıp yanında alıkoydu.Abdulmuttalib´in evinde bir sürü küçük çocuklar, genç erkek ve kadınlar vardı. Abdulmuttalib´in evinde Hamza ile Abbas da yaşı yorlardı. Orada Abdulmuttalib´in eşi ve annesinin amcası kızı Hale de vardı. Hale, aynı zamanda peygamber efendimizin akrabası da oluyordu.

Fakat öz anası gibi O´na bakması mümkün değildi. Ken di kocasının çocuklarına baktığı gibi Muhammed´e de bakması ta bii ki imkansızdı. Öz anası değil daha çok teyzesi gibidiydi. Çünkü annesinin amcası çocuklarının bakıcısı ve sahibesi idi. Muham med´e ayrı bir gözle bakmıyordu. Aksine şefkatle ve çocuklarına gösterdiği merhametle ona bakıyordu. Muhammed, o evde şefkat ve iyilik atmosferi içinde yaşıyordu. Öksüzlüğünün kahrına uğra madı. Ebeveynini yitirmekten dolayı ezilmişlik duymadı. Her ne kadar Hamza ile Abbas gibi izzet ve ikram görmediyse de yetimli ğin ezilmişliği altında kalmadı. Fakat onlara yakın derecede bir ikram görüyordu. Gösterebildikleri kadar O´na şefkat gösteriyor lardı.

Dedesi Abdulmuttalib, onda ideal bir çocuk Özellikleri görüyor du. Abdulmuttalib´te, onun için iki sevgi birleşmişti. Biri ölümün kısa sürede alıp götürdüğü babasının sevgisi, diğeri de babasını temsil etmekte olan çocuğun sevgisi. Bu nedenle Abdulmuttalib O´nu hep kendi yakınında tutardı. Yetim kimse, kendi tabiatı ica-bınca hep yalnızlık hisseder. Başkalarından uzak durur. Şerefli ve ulu dedesi, bu yalnızlığın sevgili JMuhammed´in gönlüne olum suz yönde etki yapmasından korktu. Bu nedenle de onu daha fazla kendine yaklaştırdı ki, hep onunla beraber olsun. İbn İshak´ın Si-ret adlı eserinde şöyle denmektedir:

"Abdulmuttalib için Kabe´nin gölgesine minder serilirdi. Ço cukları, Abdulmuttalib´in gelip minder üzerine oturmasından Önce başkaları gelip burmasınlar diye adeta bekçiler gib minde rin etrafında otururlardı. Peygamber efendimiz de ele avuca sığ maz bir çocuk olup, dedesi mindere oturmadan önce gelip kendisi otururdu. Amcaları O´nu minderden uzak tutmak için yakalar ve geri çekerlerdi. Bunu gören Abdulmuttalib: "Oğluma ilişmeyin! Allah´a andolsun ki, o büyük bir insan olacaktır." derdi. Sonra Muhmmed´i yanına alarak beraberce minder üzerinde otururlar dı. Eliyle sırtını sıvazlar ve Muhammed´in yaptığı işleri görünce sevinip hoşlanırdı."

Abdulmuttalib O´na özel olarak şefkatini gösterilirdi. O´nu doğrudan doğruya kendine mensup kılardı. Abdullah´ın oğlu de mezdi de, benim oğlum derdi ki, Muhammed onunla ünsiyet kur sun ve O´na yakın olsun. Ayrıca Abdulmuttalib´in oğulları arasında yalnız olduğunu, onlardan aşağı mertebece bulunduğunu his setmesin, yetimliğin kahrını duymasın diye Abdulmuttalib mec liste hep O´nu üstün tutardı, O´na özen gösterirdi. Kısacası Allah, Muhammed´in sevgisini Abdulmuttalib´in gönlüne yerleştirmişti.

Öksüzlere bakan kimselerin en çok korktukları şey, öksüzün yalnızlık hissetmesi ve dolayısıyla insanlardan uzak durmasıdır. Hikmetli şefkatli ve alicenab dedesi Abdulmuttalib, bu öksüzün (Muhammed´in) gönlüne ünsiyet ruhunu aşılıyordu. Abdulmut talib, sağlam karekteri ve ileri görüşlülüğü nedeniyle Muham med´in ileride büyük bir insan olacağını sezinlemişti. O´nun bü yük bir insan olacağını kanıtlayan harika halleri rüyasında gör müştü. Ayrıca O´nun tavırlarında da bu belirtileri görebiliyordu. Halime´nin yanındayken köyden onunla ilgili olarak gelen haber ler de bu hususu teyid etmekteydi. Naklettiğimiz haberlerden de anlaşıldığı gibi Abdulmuttalib, Muhammed´den büyük iyilikler ve yücelikler beklediğini dili ile ifade ediyordu. Bu konuda İbn İs-hak şöyle demektedir:

"Amine hatun vefat edince dedesi Abdulmuttalib, Muham-med´i yanına aldı. Kendi çocuklarına göstermediği şefkati ona gösterdi ve O´nu bağrına bastı. Hep yanında bulunur ve kendine yaklaştırırdı. Yalnız kaldığı zaman Muhammed gidip dedesinin yatağının üzerine otururdu. Amcaları onu oradan çekip almak is tedikleri zaman,dedesi Abdulmuttalib şöyle derdi: "Oğluma iliş meyin o bir devlet kuracaktır ."[1]

Bu evde atan bir başka yürek daha vardı. Bu yürek bütün sev gisini, analık şefkatini Muhammed´e vermişti. Muhammed´in şahsında Amine hatunu görüyordu. Tıpkı anası gibi O´nu şefkat kanatlarının altına almıştı. Ebva köyünde garip kalan Muham-med´i Mekke´ye getirerek dedesine teslim etmişti. Bu atan yüre ğin sahibi Ümmü Eymen idi. Abdulmuttalib, bu kadına çok güve nirdi. Muhammed´i, kendisi sefere gideceği zaman bu kadına tes lim eder ve onun gözetimine bırakırdı. Muhammed´e olanca titiz lik ve özeni göstermesi için teşvikte bulunur ve şöyle derdi: "Ey Ümmü Eymen! Oğlumdan gafil olma, onu gözden ırak tutma, O´nu sidreye yakın çocuklar arasında görüyorum. Ehl-i kitap, oğ lumun bu ümmetin peygamberi olacağına inanmaktadır."

Abdulmuttalib, Muhammed´e çok şefkat gösterir O´nu kendine arkadaş bilirdi. Aşın denecek kadar sevdiğinden dolayı onsuz ye mek yemezdi. İlla da oğlumu yanıma getirin, derdi. Onlar da gidip Muhammed´i dedesine getirirlerdi. Fakat Cenab-ı Allah, bu çocu ğu sevdiklerinden üçüncü kez yoksun bırakarak sınayacaktı. Ölüm, daha önceleri babasını alıp götürmüştü. Babası, yavrusu nu görme sevincine ulaşamamıştı, ikinci defasında da Ölüm, ana sını alıp götürmüştü. Taze bir fidan olan annesinin şahsında ana lık şefkatini hissetmemişti. Fakat ölüm, yemyeşil bir dal olan ana sını soldurup kurutmuştu. Üçüncü defasında da şerefli dedesinin, ölüm nedeniyle kendisini bırakıp gittiğini yaşayacaktı. Böylece hem uzak hem yakın babasını kaybetmişti. Ağıtçıların sözlerini işittiğinde kaybettiği dedesinin yüceliğini ve mertebesinin üstün­lüğünü hissetmişti. Dedesinin Ölüm döşeğinde yatmakta olduğu nu ve ölümün kendisine yaklaştığım görünce, onu ne kadar sevdi ğini iyiden iyiye anlamıştı. Abdulmuttalib´in kızları, mersiyeler diziyor ve ağıtlar yakıyorlardı. İbn İshak diyor ki: "Abdulmutta lib ölmek üzere olduğunu hissetiğinde kendisine ağıt ve mersiye dizmeleri için kızlarına emir verdi. Kızları mersiye okurlarken kendisi de inliyordu."

Bu rivayetten anlaşıldığına göre Abdulmuttalib, Ölüm döşeğin de iken dahi ihtiyarlık nedeniyle bunaklığa düşmemiştir.--------------------------------------------------------------------------------

[1] İbn Kesir, el-Bidaye Ve´n-Nihaye, c. 2, s. 282.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Abdulmuttalib´in Himayesinde
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 23:58:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Abdulmuttalib´in Himayesinde rüya tabiri,Abdulmuttalib´in Himayesinde mekke canlı, Abdulmuttalib´in Himayesinde kabe canlı yayın, Abdulmuttalib´in Himayesinde Üç boyutlu kuran oku Abdulmuttalib´in Himayesinde kuran ı kerim, Abdulmuttalib´in Himayesinde peygamber kıssaları,Abdulmuttalib´in Himayesinde ilitam ders soruları, Abdulmuttalib´in Himayesindeönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &