ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Sizden Gelenler (Tasavvuf)  > Duada Vesilenin Yeri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Duada Vesilenin Yeri  (Okunma Sayısı 758 defa)
02 Aralık 2011, 13:32:27
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 02 Aralık 2011, 13:32:27 »                    Duada Vesilenin Yeri

Bazıları şunu soruyor: “Dua, kulun Allah Teâlâ’dan dünya veya âhireti ile ilgili bir şey istemesidir. Herkes isteğini kendi dili ve kalbi ile Allah’a arzedebilir, çünkü yüce Allah, “Benden isteyin, isteğinizi vereyim” buyuruyor.

Duada birilerini aracı yapmak şart mıdır? Bu iş, Allah’ı bırakıp başkalarına yönelmek ve sonuçta şirke düşmek olmaz mı? Her şey Allah’ın irade ve yaratmasıyla olduğuna göre, bir kimse peygamber veya velî de olsa başkasına ne verebilir? Velîleri vesile etmenin dindeki yeri ve duadaki gereği nedir?”

Elbette her kulun kalbinden geçen düşüncelerini Allah Teâlâ bilir ve dilinden dökülen duasını işitir. Ancak Cenâb-ı Hak her işittiğini kabul etmez, kulun her istediğini vermez.

Vesile, bir şeyi Allah’a işittirmek için değil, kabul ettirmek için yapılır.
Vesile, bir dostun diliyle derdimizi yüce Allah’a açmaktır.
Vesile, bir dost ile birlikte yüce Allah’a yalvarmaktır.
Vesile kuldan bir şeyi yaratmasını değil, o şeyi Allah’a arzetmesini istemektir.
Vesile, kalbimizi gafil, gönlümüzü hasta, nefsimizi cahil, halimizi harap görüp dua mihrabından bir adım geri çekilerek; oraya kalbi uyanık, gönlü yanık, sesi tanıdık, nefsi terbiye olmuş, hali güzel bir dostu geçirmektir. Sonra onun arkasında durup onun kalbi ve diliyle yüce Allah’a ihtiyacımızı arzetmektir.

Vesile Allah’ın şahitlerini ve âşıklarını aracı yapıp Allah’a gitmektir. Yani vesile Allah Teâlâ’dan bir şey isterken ben değil, biz demektir. Allah’tan bir şeyi topluca istemektir. İsterken tevazu gösterip nefsi geri çekmek, dostu ileri sürmektir.

Niyeti Allah’a gitmek olan kimseye bütün ibadetler, taatler, hayırlar, hizmetler, nimetler ve kâinat bir vesileden ibarettir.

İhtiyacımızı Allah’a arzederken sâlih bir kimseyi iki şekilde vesile edebiliriz:

Birincisi, Allah dostuna, bizim adımıza Allah’tan bir şey istemesini veya günahlarımızın affı için Allah’a istiğfar etmesini istirham ederiz. O sâlih insan da isterse elini açar ve, “Allahım! Şu kuluna isteğini ver, onu affet, cehennemden koru, cennetine koy!” şeklinde hayır dua eder. Böyle bir dua talebinde bulunmakta hiçbir sakınca yoktur. Bunu sâlih ve kâmil bir kimseden isteyebileceğimiz gibi herhangi bir müminden de isteyebiliriz.

Dinimizde birbirine hayır dua etmek, Allah’tan diğer mümin kardeşinin affını istemek teşvik edilmiştir. Bu davranış her iki taraf için de hayırlı ve kazançlıdır. Hatta, başkası için dua ve istiğfar etmek muttaki insanların en önde gelen ahlâkıdır. Bu ahlâk Allah Teâlâ’nın emri ve Hz. Peygamberin (s.a.v) sünnetidir.

Sâlih insanları vesile etmenin ikinci şekli şöyledir:

Allah Teâlâ’dan bir şey isterken, “Yâ Rabbi, şu sâlih kulunun (peygamberin veya velînin) hürmetine ve senin katındaki dostluğunun hatırına şu ihtiyacımı gider, beni affet!” denebilir. Burada vesile yapılan sâlih kuldan istenen hiçbir şey yoktur. Her şey âlemlerin yüce Rabb’inden isteniyor, ancak dilekçemizin başına Allah’a hamd, Resûlü’ne salât ettikten sonra, Hak katında kabul görmüş bir dostun ismi ekleniyor. Kul bununla şöyle demek istiyor:

“Yâ Rabbi! Ben senin rahmetine muhtacım, kapına geldim; ancak senin yüce huzurunda bir şey istemeye yüzüm yok. Çünkü benim kusurum ve gafletim çok. Sen bana benim halime göre değil; şu dostunun güzel halinin hatırına rahmetinle muamele yap. Onun hatırına benim şu işimi hayırla sonuçlandır, sıkıntımı gider, günahımı affet.”

Dua kulun, hüküm yüce Allah’ındır.
S. Muhammed  Saki Erol

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Duada Vesilenin Yeri
« Posted on: 19 Eylül 2019, 16:14:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Duada Vesilenin Yeri rüya tabiri,Duada Vesilenin Yeri mekke canlı, Duada Vesilenin Yeri kabe canlı yayın, Duada Vesilenin Yeri Üç boyutlu kuran oku Duada Vesilenin Yeri kuran ı kerim, Duada Vesilenin Yeri peygamber kıssaları,Duada Vesilenin Yeri ilitam ders soruları, Duada Vesilenin Yeri önlisans arapça,
Logged
21 Ekim 2016, 19:28:27
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.285


« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2016, 19:28:27 »

Esselamu aleykum.Rabbim bizleri her halinda duaya sarilan ve allahdan isteyip feyzine eren kullardan olalim inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Ekim 2016, 01:09:35
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2016, 01:09:35 »

Yâ Rabbi! Ben senin rahmetine muhtacım, kapına geldim; ancak senin yüce huzurunda bir şey istemeye yüzüm yok. Çünkü benim kusurum ve gafletim çok. Sen bana benim halime göre değil; şu dostunun güzel halinin hatırına rahmetinle muamele yap. Onun hatırına benim şu işimi hayırla sonuçlandır, sıkıntımı gider, günahımı affet.”
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Ekim 2016, 12:48:52
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2016, 12:48:52 »

Dua, kulun Allah Teâlâ’dan dünya veya âhireti ile ilgili bir şey istemesidir. Herkes isteğini kendi dili ve kalbi ile Allah’a arzedebilir, çünkü yüce Allah, “Benden isteyin, isteğinizi vereyim” buyuruyor.
Rabbim.hiç açılmaz gibi görünen kapıları ardına kadar açmaya muktedirsin  ..Sen hakkımızda hayirli olan her şeyi nasip eyle en guzelinden ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &