ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Sizden Gelenler (Tasavvuf)  > Aşık Kimdir, Hal’i Nedir?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Aşık Kimdir, Hal’i Nedir?  (Okunma Sayısı 759 defa)
14 Temmuz 2009, 21:55:50
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 14 Temmuz 2009, 21:55:50 »
Bir âlime sorulur:

– Âşık kimdir ve hâli nedir?

Cevap verir:

– İnsanlarla az haşir-neşir olur. Rabbı ile daha çok başbaşa kalır. Görünüşü sessizdir. Fakat devamlı tefekkür halindedir. Baktığı zaman görmez, çağrıldığı zaman işitmez. Konuşulduğu zaman anlamaz. Başına bir felaket gelse üzülmez. Aç kalsa açlık hissetmez. Görünüşü pejmürdedir. Allah’tan başkasından korkmaz. Tenhalarda, Allah’a münacaat eder. Dünyalık yüzünden, dünyacılarla çekişmez.

* * *

Kim üç şeyi iddia eder, üç şeyden kendini temizlemez ise o aldanmıştır.

1. Allah’ın koyduğu ahlâk esaslarına uymanın zevkliliğini söyler, fakat dünyanın sevgisini bırakmaz ise.

2. Amellerini sırf Allah için yapmayı sevdiğini söyler, fakat insanların da kendisine tâzim etmesinden hoşlanır ise.

3. Allah Teâlâyı sevdiğini söyler, fakat nefsini terbiye etmez ise o kimse aldanmıştır.

* * *

Abdülkâdir Geylânî

-kuddise sirruh- hazretleri buyurur:

– Kul Allah’ı tanıdığı zaman insanlar onun kalbinde yer etmez, çıkar. Ve tıpkı kuruyan yaprakların ağaçtan dökülmesi gibi dökülürler. Böylece onun kalbi, insanlardan tamamen arınmış, temizlenmiş olarak kalır. Bu mertebeye ulaşan kişi, kalbi ve özü yönünden insanlara karşı kördür, sağırdır, onları görmez, sözlerini işitmez...

* * *

Şiblî hazretleri şöyle der:

– Muhabbet ehli sevgi kâsesinden içer, yeryüzü ve şehirler, onlara dar gelir. Allah’ı hakkıyla tanırlar, O’nun azametinden korkarlar. Kudretine hayret ederler, Allah sevgisi kâsesinden içerler. O’nun ünsiyet denizinde boğulurlar. Ve gene onun münâcaatı ile lezzetlere gark olurlar.

Daha sonra aşağıdaki beyti söyler:

Senin muhabbetini hatırlamak esritti beni,

Hiç gördün mü sevip de, sarhoş olmayanı.

Derler ki:

– Deve sevgiden dolayı sarhoş olduğu zaman kırk gün yem yemez. Daha önce götürebileceği yükten kat kat fazla yük yüklense hiç tınmaz. Çünkü kalbine, sevgilisinin muhabbeti hücum ettiği zaman, yemi sevmez. Sevdiğine kavuşma aşkıyla ağır yüke aldırmaz.

Şimdi düşün ey insan! Bir deve sevdiğine kavuşmak için yemeyi, içmeyi terkeder, ağır yüklere tahammül ederse, sen Allah aşkı için haram olan şeylerden neye kaçınmaz, Allah aşkı için, oburca yiyip-içmekten neye vazgeçmezsin? Gene Allah aşkı için nefsine bazı mükellefiyetler yüklemezsin, eğer bu söylenenlerden hiç birini yapamazsan, o zaman sen, ne dünyada ne de âhirette ne halk yanında ve ne de Allah Teâlânın yanında bir fâidesi olmayan, mânâsız kuru bir dâvâ peşindesin!

İbrahim Havvas -kuddise sirruh-’a sordular:

– Sevgi, muhabbet nedir?

Şöyle buyurdu:

– Nefsânî istekleri yok etmek, benlikleri yakmak ve işaretler denizinde nefsi boğmaktır.

Âyet-i celîlede şöyle buyurulmaktadır:

“Asıl hayat âhiret yurdundaki hayattır. Keşke bilseler.” (Ankebût Sûresi / 64)

Yine bunun içindir ki, yüksek mertebeye yükselen herkes Allah’a kavuşmayı sever, ölümü arzu eder. Ve ölmekten hoşlanır. Ancak mârifette daha çok kemâl bulmak için yaşamak ister. Çünkü mârifet bir tohum gibidir. Tohum ne kadar kuvvetli ve çok olursa mahsul de o nisbette çok olur. Zaten mârifet, sahibi bulunmayan bir deryâdır. Allah Teâlâ'nın celâlini ihâta ve onu tam mânâsıyla anlamak muhâldir.

Allah Teâlâ'nın zatını, sıfatını, ef’alini ve mülkündeki sırları bilmek, ne kadar çoğalır ve kuvvetlenirse; âhiret nîmetleri de o nisbette büyür ve çoğalır. Bu tohum, iyi ve çok olduğu vakit, mahsûlün çoğalması gibidir. İşte bu tohum ancak dünyada temin edilir. Ve ancak temiz gönüllere ekilir. Mahsûl ise ancak âhirette alınır.

Hace Musa Topbaş-kuddise sirruh-

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Aşık Kimdir, Hal’i Nedir?
« Posted on: 17 Eylül 2019, 11:15:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Aşık Kimdir, Hal’i Nedir? rüya tabiri,Aşık Kimdir, Hal’i Nedir? mekke canlı, Aşık Kimdir, Hal’i Nedir? kabe canlı yayın, Aşık Kimdir, Hal’i Nedir? Üç boyutlu kuran oku Aşık Kimdir, Hal’i Nedir? kuran ı kerim, Aşık Kimdir, Hal’i Nedir? peygamber kıssaları,Aşık Kimdir, Hal’i Nedir? ilitam ders soruları, Aşık Kimdir, Hal’i Nedir?önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &