> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) >  Rahmet Peygamberinden hatıralar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rahmet Peygamberinden hatıralar  (Okunma Sayısı 760 defa)
12 Kasım 2010, 02:15:09
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 12 Kasım 2010, 02:15:09 »
Rahmet Peygamberinden hatıralar

Zeyd bin Sâbit gibi çocuk ve genç sahabelere verdiği görevler, Peygamberimizin gençlere ne kadar önem verip güvendiğini göstermektedir. Zeyd bin Sabit henüz on yaşlarında oldukça kabiliyetli bir çocuktu. Onun bu durumu sahabelerin hemen dikkatini çekmişti. Sevgili Peygamberimiz Medine'ye hicret ettiği sırada Kur'ân-ı Kerîm'den tam on yedi sure ezberlemişti. Şimdi büyükleri onu Allah Resulü'ne götürüyordu, heyecandan kalbi duracak gibiydi.

Acaba Efendiler Efendisi kendisini nasıl karşılayacaktı? Ona iltifat edecek, sevecek miydi?

O, bu emeğinin nasıl ödüllendirildiğini şöyle anlatıyor: "Allah Resûlü (sav) Medine'ye gelince sahabeler beni huzur-u saadete çıkardılar.

- Ya Resûlullah! Bu Neccar oğullarının çocuklarındandır. O şu ana kadar sana inen Kur'ân'dan tam on yedi sure ezberledi, dediler. Peygamberimiz benden Kur'ân okumamı istedi. Bildiğim sureleri okumaya başladım. Beni sonuna kadar dinledi. Okumamı çok beğendi. Halim onun hoşuna gitmişti. Bana:

- Ey Zeyd! Benim için Yahudilerin dilini öğren! Vallahi yazışma konusunda onlara güvenemiyorum, buyurdu.

Yahudilerin dillerini öğrenmeye başladım. Bir ayın yarısından az bir zamanda dillerini güzel bir şekilde öğrendim. Bundan sonra ihtiyaç olduğu zaman Peygamberimiz için mektup yazıyor, mektup geldiğinde onu okuyordum. Yapılan yanlışları ve kasıtlı tahribatları tespit edip Allah Resulü'ne (sav) söylüyordum.

Başka bir gün Allah Resulü'nün (sav) yanına gittiğimde bana:

- Süryanice biliyor musun? diye sordu.

- Hayır, dedim.

- Bana insanlardan mektuplar geliyor. Onu başkalarına okutmak istemiyorum. Fazladan bir şeyler söylemelerinden ya da eksik okumalarından korkuyorum. Süryaniceyi öğrenebilir misin? buyurdu.

- Evet! diyerek yanından ayrıldım. Hemen dili iyi bilen birini buldum. Çalışmaya başladık. On yedi gün içerisinde tercümanlık yapacak kadar öğrendim.

Sevgili Peygamberimiz o ve onun gibi pek çok genç sahabeye önemli görevler yapmaları için fırsat verirdi. Bu görevlerden en önemlisi elbette vahiy kâtipliği idi. Peygamberimiz Zeyd bin Sabit'e de daha çocuk denecek yaşta vahiy kâtipliği yapması için izin vermişti.

Kadınların sözcüsü

"Eşine güzel hanımlık yapmak, onun hoşnutluğunu kazanmak, meşru isteklerini yerine getirmek, erkekler için anlattığın bütün faziletlere denk gelir."

Sevgili Peygamberimiz kız çocuklarına ayrı bir değer verir, onları dinler, yaptıkları iyi ve güzel hareketleri takdir ederdi.

Henüz yeni buluğa giren Hz. Aişe'nin nedimesi Esma, bir gün oturmuş hanımlarla sohbet ediyordu. Konu erkeklerin daha fazla sevap almasına geldi. Bir süre aralarında konuşan hanımlar sonunda Esma Hatun'u sözcü seçtiler. Onu Peygamberimize göndermeye karar verdiler. Hanımların yanından ayrılan Esma Hatun doğruca Mescid-i-Nebevî'ye gitti.

Ashabı ile oturan Peygamberimize selam verdi. Sonra: "Anam babam sana feda olsun Ya Resûlullah! Ben Müslüman hanımların sözcüsüyüm. Hepsi benim gibi söylüyor, benim gibi düşünüyorlar. Allah seni erkekler ve hanımlar için gönderdi. Bizler sana inandık ve biat ettik. Biz hanımlar evlerinin duvarları arasına kapanmış ve işe yaramaz durumdayız. Erkeklerin ihtiyaçlarını gideriyor, çocuklarına bakıyoruz. Erkekler ise Cuma namazına gidiyor, cemaate ve cenazeye katılıyorlar. Allah yolunda cihada gidiyorlar. Bütün bunlarla bizden öne geçiyorlar. Bizde onlar cihada çıktıklarında mallarını koruyor, çocuklarını terbiye ediyoruz. Bu durumda onların sevaplarına ortak olur muyuz? diye sordu. Esma Hatunu dinleyen Peygamberimiz sahabelerine döndü:

-Dini hakkında bu hanımdan daha güzel soru soran bir hanım gördünüz mü? buyurarak Esma Hanım'ı taktir etti. Sonra:

-Ey Esma! Geri dön ve arkandakilere şunları söyle:

'Eşine güzel hanımlık yapmak, onun hoşnutluğunu kazanmak, meşru isteklerini yerine getirmek, erkekler için anlattığın bütün faziletlere denk gelir.'

Aldığı cevaba çok sevinen Esma Hanım tekbir ve tahliller getirerek, oradan ayrıldı. Sevgili Peygamberimizin sözlerini bir an önce hanımlara müjdelemek için doğruca yanlarına gitti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Rahmet Peygamberinden hatıralar
« Posted on: 29 Kasım 2021, 13:11:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Rahmet Peygamberinden hatıralar rüya tabiri, Rahmet Peygamberinden hatıralar mekke canlı, Rahmet Peygamberinden hatıralar kabe canlı yayın, Rahmet Peygamberinden hatıralar Üç boyutlu kuran oku Rahmet Peygamberinden hatıralar kuran ı kerim, Rahmet Peygamberinden hatıralar peygamber kıssaları, Rahmet Peygamberinden hatıralar ilitam ders soruları, Rahmet Peygamberinden hatıralar önlisans arapça,
Logged
12 Kasım 2010, 07:00:33
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2010, 07:00:33 »

Allah razı olsun..İki örnek te birbirinden güzel maşaallah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Kasım 2010, 07:18:18
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.943


« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2010, 07:18:18 »

Allah razı olsun kardeşim

'Eşine güzel hanımlık yapmak, onun hoşnutluğunu kazanmak, meşru isteklerini yerine getirmek, erkekler için anlattığın bütün faziletlere denk gelir.'


inş uygulayabilenlerden oluruz bu mukafatları kaçırtmasın Mevlam

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &