๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 12 Ekim 2010, 20:45:40Konu Başlığı: Merhametliydi
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 12 Ekim 2010, 20:45:40
MerhametliydiŞefkat ve merhamet insanı yücelten ulvî duygulardandır. Merhametin gücü şiddet ve öfkenin gücünden her zaman üstün gelmiştir. Dünya sevgi ve merhamet üzerine kuruludur. ALLAH’ın 99 güzel isminden biri Rahman biri Rahimdir; her ikisi de O’nun ne kadar çok merhametli olduğunu anlatır. Merhametin kaynağı olan Yüce Rabbimiz, bize elçi olarak gönderdiği peygamberinin kalbini de merhametle doldurmuş ve ona:
“–Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya, 107)
buyurmuştur.
Daha önce, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) başarılı olmasının sırlarından biri, onun güvenilir biri olmasıydı demiştik. Başarısının bir başka sırrını da Yüce ALLAH, Kur'an-ı Kerim’inde şöyle açıklıyor:
“–...ve (Ey Peygamber!) senin izleyicilerine yumuşak davranman ALLAH’ın rahmetinin bir eseriydi. Çünkü, eğer onlara karşı kırıcı ve sert olsaydın, doğrusu senden koparlardı. Artık onları hoş gör ve bağışlanmaları için dua et.” (Âl-i İmran, 159)
Gerçekten de Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlara merhametle yaklaşımı, kırıcı ve sert davranmaması, onları kopması mümkün olmayan bağlarla kendine bağlamıştı.
Peygamberimiz o kadar merhametliydi ki Müslümanlara olmadık kötülükler yapan, eziyetler çektiren putperestleri bile, eline pek çok cezalandırma fırsatı geçmesine rağmen, affetmiş; onları yenip ortadan kaldırmaktansa kendine çekip kazanmayı hedeflemişti. Bedir Savaşında aldığı esirleri, Müslümanlara okuma-yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakmış, yıllar sonra Mekke’ye zaferle döndüğünde İslam’ın en azılı düşmanlarını affettiğini ilan etmiştir. Peygamberimizin gönlünden akan bu merhamet seline karşı, putperestlerin lideri olan Ebu Süfyan bile duyarsız kalamamış, sonunda o da şahadet kelimesini söyleyerek Müslüman olmuştur.
Kendisi hem yetim hem de öksüz olarak büyümüş olan ve bir çocuk için anne-baba hasretinin ne demek olduğunu çok iyi bilen Peygamberimiz özellikle öksüz ve yetimlerin üzerine titrerdi. O şöyle derdi:
“–Kim bir fakir aile veya kimsesiz çocuk bırakırsa onu bize (ALLAH ve Resulüne) bırakmıştır.”
“–Merhamet etmeyene (ALLAH tarafından) merhamet edilmez.”
Rahmet Peygamberi, sadece insanlara değil, diğer canlılara da merhametle davranılmasını isterdi. Yük hayvanlarına gücünün üstünde yük vurulmamasını emrederdi. Daha önce yaşamış toplumlardan bir kadının, bir kediyi hapsederek açlıktan ölmesine sebep olduğu için cehennemlik; bir adamın da susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe, kuyuya inerek ayakkabısıyla su çıkarıp ona içirdiği için cennetlik olduğunu anlatır, hayvanlara karşı merhametli olmalarını çevresindekilere emrederdi.


Dr. Ali Kuzudişli


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Zehibe üzerinde 13 Mart 2011, 21:32:09
Merhamet rahmeti celp eder efendim.Biz etrafımızdakilere merhametli olalım ki Allahın da merhameti üzerimizde olsun...En güzel misal Peygamber Efendimiz (sav)'dir bu konuda en güzel bir şekilde örnek alabilmek duasıyla...
Allah (cc) razı olsun değerli kardeşim.Selam ve dua ile...


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Gülbahar Aktay üzerinde 18 Ocak 2015, 15:25:43
Hz Muhammed o kadar merhametli bir insandı ki yardıma ihtiyacı olana yardım ederdi , halkın duygusunu paylaşıp elinden geleni yapardı.


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Derya 7/B üzerinde 18 Ocak 2015, 16:56:15
 Dinimizin önemli tavsiyelerinden biri olan; en önemli erdemlerin başında gelen ve müminlerin en önemli ahlaki özelliklerinden birisi de şefkatli olmak, merhamet ve hoşgörü sahibi olmaktır. Tüm diğer İslami ve ahlaki erdemlerde bizlere örnek olan, önder olan, Hz peygamberimiz bu konuda da yine bizlere en güzel örnektir.
 


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Sümeyye 7 üzerinde 26 Kasım 2015, 15:06:45
Allah razı olsun ...
Peygamberimiz(s.a.v.) çok merhametliydi .Bende Allah'ın kullarına karşı merhametini anlatan bir kıssayı anlatıyorum.
ALLAH'IN MERHAMETİ
Bir defasında Allah Rasülü'nün huzuruna bir takım esirler getirilmişti . Esirlerin arasında çocuğunu kaybetmiş emzikli bir kadın ,gördüğü her  çocuğu kucaklıyor , Bağrına basıyor ve eemziriyordu. Rasulallah o kadını bize gösterdi ve
Ne dersiniz bu kadın çocuğunu ateşe atar mı? diye sordu.
Hayır kesinlikle atmaz  dedik
Bunun üzerine Hz peygamberi;
İşte Allah Teala kullarına bu kadının çocuğuna olan şefkatinden daha merhametlidir ,buyurdu .
 Allah'ım sen bizi merhametli kullarından eyle YaRabb'im . Amin İnşAllah


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Pelinay üzerinde 26 Kasım 2015, 15:51:11
Rahmet ve merhamet,her zaman kazandırır insana.hem bu dünyada hem de ahirette inşallah.
.Bunun en güzel örneğinin Efendimiz(sav)in hayatında görüyoruz.
Rabbim Efendimize hakkıyla uyanlardan eylesin bizleri inşallah.Allah razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Yağmur Gmş üzerinde 26 Kasım 2015, 16:26:25
Bismillah...
Merhametli insan acıma duygusu yeterince gelişmiş olan insandır. Allah herkese merhametli olmayı nasip etsin. Merhamet etmek aynı zamanda da empati kurabilmektir...
Paylaşım için Allah cc. razı olsun...


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Melda üzerinde 26 Kasım 2015, 17:22:31
Selamün aleyküm. Merhamet etmeyene , merhamet edilmez. Efendimiz  s.a.v , Taif'te taşlandı iki dağ isteseydi Allah c.c izniyle birbirine çarpıp oradakileri yerle bir edecekti. Ama Peygamberimiz onlara merhamet etti. Bizi bizden daha çok düşünen bir Peygamberimiz var şükürler olsun Allah c.c 'a...


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: İkraNuR üzerinde 26 Kasım 2015, 17:28:11
bizlerde inşAllah merhamet eden kullardan oluruz. Rabbim inşAllah herkesi merhametli olanlardan eylesin.paylaşiım için Allah (c.c.) razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Edanur üzerinde 20 Aralık 2015, 22:32:27
Aleykümüsselam.
İnsanın içinde merhamet ve şefkat varsa o insan insandır. Allah ın sonsuz merhameti üzerimize olsun İnşaallah. Allah c.c razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Hatice Öncü üzerinde 20 Aralık 2015, 22:51:45
   Merhamet önemlidir. Peygamber efendimiz bile o putperestleri cezalandırmak için eline geçen en güzel fırsatta bile onlara merhamet etti ve onları cezalandırmadı.


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Sevgi. üzerinde 21 Aralık 2015, 09:23:50
  Esselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah. Allah ( Celle Celalühu ) merhamet eden kulunu sever. Bizler merhamet duygusunu Peygamberimiz'den örnek aldık.Oyüzden herzaman Peygamberimiz'in yolundan hakkıyla gidenlerden olalım inşaAllah. Amiin ecmain


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Damla üzerinde 21 Aralık 2015, 17:32:15
Merhamet insanı yüceleştirir.peygamber efendimizde çok merhametliymiş.merhametli olmak çok önemlidir.Acımasız olanlar gerçekten yerin dibine girmeli.çünkü onlar bir şey yaptım sanarken Allah'a göre düşüyorlar ve günahları artıyor.Allah razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Ruhane üzerinde 26 Nisan 2016, 21:14:11
Merhametin sevginin guleryuzun gücü şiddetten samimiyetsizlikten üstün gelir.. Aslında sanki şiddet daha uygunmuş gibi duruyor .. Ancak asla öyle değil.. Merhamet sevgi bunlar hem Rabbimizin hemde Efendimizin guzellikleridir.. Inşaallah bu güzelliklerle donanmislardan oluruz.. Sadece insanlara değil hayvanlara ve bitkilere de merhametli olmalıyız..


Konu Başlığı: Ynt: Merhametliydi
Gönderen: Ruhane üzerinde 06 Ekim 2016, 22:24:15
Selamun aleykum .. Efendımız alemlere rahnet olarak gönderieln peygamberdır.. Rabbim sefaatıne naıl olan kullarından elesın bızlerı