> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Sizden Gelenler (Peygamber Efendimiz ) > Hz. Peygamberi örnek almanın önemi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Peygamberi örnek almanın önemi  (Okunma Sayısı 2036 defa)
12 Ekim 2010, 17:49:00
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 12 Ekim 2010, 17:49:00 »Hz.Peygamberi örnek almanın önemiHz. Muhammed’in vahiy alması ve onu bütün insanlara ulaştırmak için üstün bir gayret sergilemesi sebebiyle diğer insanlardan farklı bir mevkiye yükseldiği muhakkaktır. Çünkü, sıradan hiçbir insanın özellikle de kendi istek ve arzusu ile ulaşamadığı bu makam diğer insanlar için hem saygı duyulması hem de örnek alınması gereken bir mevkidir.
O’nun yüce ahlakı Kur’ân-ı Kerim’de “Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin.” (El-Kalem 68/4) denilerek açıkca belirtilmiştir. İşte bu yüce ahlaki meziyetleri sebebiyle Hz. Peygamber bütün insanlık için bir model ve numene-i imtisaldir. Nitekim Kur’ân-ı Kerim’de “Andolsun ki, Resulullah sizin için, ALLAH’a çok zikredenler için güzel bir örnektir.” (El-Ahzâb 33/21) denilerek onun bu örneğine işaret edilmiştir.
Hatta Ebu Musa el Eş’ari’den rivayet edildiği gibi Resulullah (S.A.V) da kendisini şu şekilde tanıtmıştır: “Resulullah kendisinin bir takım isimleri olduğunu söyledi: Ben Muhammed’im, Ahmed’im, Mukaffiyim (bütün peygamberlerin kendine tâbi olduğu ve ALLAH’a yönelten), Hâşir’im (ALLAH kullarını benim izimde toplayacak), tövbe nebisiyim ve rahmet peygamberiyim”.
Kur’ân bu yüksek meziyetlere sahip olan Hz. Peygamber’e itaati ALLAH’a itaat ile eşdeğer tutmuş ve ALLAH sevgisinin peygamber sevgisinden ayrılamayacağını söylemiştir:

“Bunlar ALLAH’ın (koyduğu) sınırlardır. Kim ALLAH’a ve peygamberine itaat ederse ALLAH onu zemininden ırmaklar cennetlere koyacaktır; orada devamlı kalıcıdırlar; işte büyük kurtuluş budur.Kim ALLAH’a ve peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa ALLAH onu, devamlı kılacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azab vardır.” (En-Nisa, 4/13-14)
“(Resulüm!) de ki: Eğer ALLAH’ı seviyorsunız bana uyunuz ki ALLAH da sizi sevsin ve günahlarınızı bağıslasın. ALLAH son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. De ki: ALLAH’a ve Resulü’ne itaat edin.Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki, ALLAH kafirleri sevmez” (Al-İmrân, 3/31-32)
“ALLAH’ı ve ahiret gününü arzulayan ve ALLAH’ı çokça zikredenler için, siz müminler için ALLAH’ın Resulünde pek güzel bir örnek vardır” (El-Ahzâb, 33/21)    
“Resul size neyi verdi ise onu alın! Neden menetti ise ondan da sakının” (El-Haşr, 59/7)“Resule itaat eden ALLAH’a itaat etmiş olur” (En-Nisâ, 4/80)

“Ey Muhammed! Sana biat edenler, ancak ALLAH’a biat etmişlerdir”  
(El-Feth 48/10)
Hz. Peygamber’e muhalefet ve isyan etmek ise, hüsran ve bedbahtlık olarak nitelenmiştir:
“Peygamber’in emrine aykırı hareket edenler, başlarına büyük bir felaket  gel- mesinden veya çok acıklı bir azaba duçar almaktan sakınsınlar” (En-Nur 24/63)“Doğru yol belli olduktan sonra kim peygamber’e karşı çıkar ve mü’minlerin yolundan başka bir yola giderse, onu o yolda yapayalnız bırakırız ve onu cehenneme sokarız. Cehennem ne kötü bir yerdir!” (En-Nisa, 4/115).
“O gün zalim ellerini ısırıp diyecek ki: Keşke ben de o peygammber’le aynı yola girseydim! Vay başıma! Keşke falancayı dost edinmesem, onu örnek almasaydım!” (El-Furkân, 25/27-28 ).
Hz. Peygamber de kendisine itaatin önemi hakkında, Ebu Hüreyre’den mervi bir hadisinde şöyle buyurur: “Kim bana itaat ederse ALLAH’a itaat etmiş olur. Kim de bana isyan ederse, ALLAH’a isyan etmiş olur”.

Hz. Peygamber’in hayatı, beşer hayatının her safhası için güzel bir örnektir. Çünkü onun hayatı üstün ahlakın, güzel adetlerin, asil vasil ve mutedil duyguların hakim olduğu bir hayattır. Bu hayat, hidayete ermek isteyenler için bir kandil, onun öğretileri ise bir rehberdirAlıntıdır

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2010, 17:49:33 Gönderen: Sidretül Münteha »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Peygamberi örnek almanın önemi
« Posted on: 27 Ekim 2021, 13:03:52 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Peygamberi örnek almanın önemi rüya tabiri,Hz. Peygamberi örnek almanın önemi mekke canlı, Hz. Peygamberi örnek almanın önemi kabe canlı yayın, Hz. Peygamberi örnek almanın önemi Üç boyutlu kuran oku Hz. Peygamberi örnek almanın önemi kuran ı kerim, Hz. Peygamberi örnek almanın önemi peygamber kıssaları,Hz. Peygamberi örnek almanın önemi ilitam ders soruları, Hz. Peygamberi örnek almanın önemiönlisans arapça,
Logged
22 Haziran 2017, 19:18:50
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.536


« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2017, 19:18:50 »

Esselamu aleykum. Rabbim bizleri peygamber efendimizin yolunda giden ve onun sunnetine tabi kalan kullardan olalim insallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Haziran 2017, 20:01:46
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.008Site
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2017, 20:01:46 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamberimizin yolundan gidenlerden eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
22 Haziran 2017, 20:17:47
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.052« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2017, 20:17:47 »

Ve aleykümselam Efendimiz i daima örnek alalım işte o zaman yoldan şaşmayız inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Haziran 2017, 22:39:56
Melda

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.670


« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2017, 22:39:56 »

Aleyküm selam . Rabbim peygamber efendimizin hayatını örnek alan kullarından eylesin .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &