ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Hadis-i Şerif > Sizden Gelenler (Hadis- Şerif) > Hadislerde Ehli Beyt
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hadislerde Ehli Beyt  (Okunma Sayısı 1510 defa)
12 Ekim 2010, 12:06:06
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 12 Ekim 2010, 12:06:06 »Hadislerde Ehl-i Beyt

Ashabım ve akrabalarım hususunda hakkımı gözetin. Kim onlar hususunda hakkımı gözetirse, Allah dünyada ve ahrette onu gözetir. Kim bunu yapmazsa, Allah ondan yüz çevirir. Allah kimden yüz çevirirse, yakasından tutması yakındır. (Taberani’nin Kebir’inden)
1.      İyaz el Ensarî rivayet ediyor:

Ashabım ve akrabalarım hususunda hakkımı gözetin. Kim onlar hususunda hakkımı gözetirse, Allah dünyada ve ahrette onu gözetir. Kim bunu yapmazsa, Allah ondan yüz çevirir. Allah kimden yüz çevirirse, yakasından tutması yakındır. (Taberani’nin Kebir’inden)

 

2.      Hz. Ali (ra) rivayet ediyor ki: “Sıratta en sağlam yürüyeniniz, Ehl-i Beytimi ve Ashabımı en çok sevenlerdir. (İbn-i Adiy’in el- Kâmil’i ve Deylemi’nin Müsnedü’l Firdevs’inden)

3.      İbni Ömer (ra) rivayet ediyor: “Benden sonra Ehl-i Beytimin hakkını gözetiniz. (Taberani’nin Evsaf’ından)

4.      Hz. Ali’den (ra) rivayetle: “Çocuklarınızı şu üç haslet üzere terbiye ediniz: Peygamberinizin sevgisi, onun Ehl-i Beytinin sevgisi ve Kur’ân okumak. Çünkü Kur’ân okuyanlar, Allah’ın Arşının gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı Kıyamet Gününde, peygamberler ve asfiyalarla beraber Arşın gölgesinde bulunacaklardır. (Deylemi’nin Müsnedü’l-Firdevs’inden)

5.      İbn-i Abbas’tan (ra) rivayetle: “Size verdiği nimetlerin çokluğu sebebiyle Allah’ı sevin. Allah uğruna sevgi sebebiyle beni sevin. Ben kendilerini sevdiğim için de Ehl-i Beytimi sevin.

6.      Üsame (ra) rivayet ediyor: “Ehl-i Beytimden bana en sevgili olan Fatıma’dır. (Tirmizi ve Hâkim’in Müsned’inden)

7.      Enes’den (ra) rivayetle: “Ehl-i Beytim içerisinde en çok sevdiğim Hasan ile Hüseyin’dir. (Tirmizi’den)

8.      Enes (ra) rivayet ediyor ki: “Her takva sahibi kimse, Muhammed’in Ehl- Beytindendir. (Taberani’nin Evsaf’ından)

9.      Halit Bin Urfata rivayet ediyor: “Benden sonra Ehl-i Beytimle imtihan olunacaksınız. (Taberani’nin Kesir’inden)

10.  Zeyd bin Sabit (ra) rivayet ediyor:  “Şüphesiz, ben sizin için yerime iki şey bırakıyorum. Allah’ın kitabı ki, gök ile yer arasında uzatılmış bir iptir. Ve ailem olan Ehl-i Beytim. Bu ikisi Kevser Havuzunun başına varıncaya kadar birbirinden ayrılmazlar. (Tirmizi, Menakıb 31,  Müsned, 3:14, 17, 26, 59.)   

11.  Zeyd bin Erkam (ra) rivayet ediyor: “ Ey insanlar! Şüphesiz ben de ancak bir insanım. Pek yakında Allah’ın elçisi olan Azrail gelebilir ve ben de onun davetine icabet edebilirim. Ben aranızda iki ağır emanet bırakıyorum. Birincisi Allah’ın kitabıdır ki, onda hidayet ve nur vardır. Ona yapışan ve ona sarılan kimse hidayet üzere olur. Ondan sapan ise sapıtır. Öyleyse Allah’ın kitabına sarılınız. Ona yapışınız. Diğer emanet ise Ehl-i Beytimdir. Ehl-i Beytim hakkında size Allah’ı hatırlatıyorum. Ehl-i Beytim hakkında size Allah’ı hatırlatıyorum. (Müsned, 3:14, 17.)

12.  Ebu Zer (ra) Peygamber Efendimizin (asm) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: “İçinizde Ehl-i Beytimin durumu Nuh’un gemisine benzer. O gemiye binen kurtulur, binmeyen helak olur. (Hâkim’in Müstedrec’inden.)

13.  Ebu Hüreyre (ra) rivayet ediyor: “Şefaatçiler beştir: Kur’ân, akrabalarla iyi ilişkiler içinde bulunmak, güvenilir olmak, Peygamberiniz ve onun Ehl-i Beyti. (Deylemi’nin Müsned’ül Firdevs’inden)

14.  Hz. Ali’den (ra) rivayetle: “Şefaatim, ümmetimden Ehl-i Beytimi sevenler içindir. (Hatib’in Tarih’inden)

15.  Ümmü Selem (ra) Resul-i Ekrem Efendimizin (asm) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor: “Mehdi benim neslimden, Fatıma’nın çocuklarından olacaktır”

(Ebu Davud, Mehdi: 1.)

Kaynak: Camiü’s-Sağir, 1–2–3–4. Ciltler

 

Fıkıh Sözlüğü:

Ehl-i Beyt: Ev halkı anlamına gelir. İslam tarihinde Hz. Peygamberin (asm) aile fertleri için kullanılmıştır. Aileyi teşkil eden ev sahibi, onun eşi, çocukları ve torunları anlaşılmaktadır. Kur’ân’da ehl-i beyt terkibi üç yerde geçmektedir. Hz. Peygamberin Ehl-i Beytini gösteren ayet meali şöyledir: “Evlerinizde oturun, eski Cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın, namazı kılın, zekâtı verin. Allah’a ve Resulüne itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.” (Ahzab: 33.)

Kaynak: Dinî Kavramlar Sözlüğü (DİB)


Hazırlayan: Emine Yüksel

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hadislerde Ehli Beyt
« Posted on: 21 Eylül 2019, 04:16:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hadislerde Ehli Beyt rüya tabiri,Hadislerde Ehli Beyt mekke canlı, Hadislerde Ehli Beyt kabe canlı yayın, Hadislerde Ehli Beyt Üç boyutlu kuran oku Hadislerde Ehli Beyt kuran ı kerim, Hadislerde Ehli Beyt peygamber kıssaları,Hadislerde Ehli Beyt ilitam ders soruları, Hadislerde Ehli Beytönlisans arapça,
Logged
12 Haziran 2015, 21:55:34
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.295


« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2015, 21:55:34 »

Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan Reyyan abla.Rabbim ehli beyti seven onların yolundan giden kullarından eylesin bizleri inşAllah." Vallahi Ehl-i beytimi sevmeyenin kalbine iman girmez." [İ. Ahmed]
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &