> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > İtikat > Sizden Gelenler(İtiKat) > Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏  (Okunma Sayısı 848 defa)
20 Mayıs 2009, 17:47:43
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.681Site
« : 20 Mayıs 2009, 17:47:43 »Kıyâmette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏Tüm insanlığı hayat veren sözleriyle uyaran Allah'ın Resulü (Aleyhiselatu Veeselam), "verilen nimetlerin hakkıyla değerlendirilmesi" konusunda çok durmuştur.

 

Nitekim konuyla ilgili bir hadislerinde şöyle buyurur:

"İnsanoğluna şu beş şeyden hesap sorulmadıkça onun ayakları Kıyâmet Gününde Rabbinin huzurundan ayrılmayacaktır: Ömrünü nerede tükettiğinden, gençliğini nerede yıprattığından, malını nerede kazanıp nereye harcadığından ve öğrendiği ilimle nasıl amel ettiğinden."
(Tirmizi, Sıfâtü-l Kıyâme: 1)
 

Görüldüğü gibi burada her yaş ve her baştaki insanı yakından ilgilendiren beş nimetin hesabının sorulacağı belirtilmektedir.

 

Ömrünü nerede tükettiğinin sorulması, bir bakıma "hayat nimeti"nin ve insana ihsan edilen "zaman"ın nerede harcandığıyla ilgilidir. İnsana, hayatı ve zamanı ihsan eden Allah-u Teala olduğuna göre, bu nimet Onun rızası ve emirleri doğrultusunda kullanılmalıdır.

 

Yüce Peygamberimiz (Aleyhiselatu Veeselam), İbn-i Abbas'dan rivâyet edilen bir hadiste, "İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit" (Tirmizi, Zühd: 2405) buyurarak, mühim bir zaafımıza dikkat çekmiştir. Maalesef, birçoğumuz, özellikle sıhhat ve zaman bakımından bol imkânları bulunan gençler, bu hususta yanılmaktadırlar.

 

"Gençliği nerede yıprattığı"nın sorulması ise, doğrudan gençleri ilgilendirmektedir. Bu sorgulama, "gençliğin güzel yaşamak, hoşça vakit geçirmek, gülüp eğlenmek" için verilmediğini göstermektedir. Madem ki gençlik, Allah'ın nimetleri bakımından birçok artıları olan bir devredir; onun şükrü de, bu nimeti Allah'ın izni dairesinde kullanmaktır. Gençlere ihsan edilen "güç, kuvvet, sıhhat, âfiyet" gibi nimetler, daha fazla sevap kazanmanın birer vasıtası olmazlarsa, dünyada da, âhirette de başımıza belâ olabilirler.

 

"Malın nerede kazanılıp nerede harcandığının" sorulması da, tüm insanları uyaran bir alârm zili hükmündedir. Çünkü, bu cümleyle, herkesin helâl kazanıp helâl yollara harcaması istenmektedir. Parayı Allah'ın razı olduğu yollarla kazanmak ve Onun rızasına uygun yerlere sarf etmek, dünyevî harcamalarımızda israf etmemek gerekir.

 

"Öğrenilen ilimle nasıl amel ettiği"nin sorulması, aslolanın öğrenmek değil, onu hayata geçirmek olduğunu göstermektedir. Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz öğrendiği ilmi uygulamayan insanları, "kitap taşıyan eşeklere" benzetmektedir.(Cum'a Suresi Ayet 5) Çünkü, her ikisinin de taşıdığı ilimden bir kazancı yoktur. Yine Peygamberimizin (Aleyhiselatu Veeselam), "İnsanlar helâk oldular âlimler müstesna, âlimler de helâk oldular ilmiyle amel edenler müstesnâ, amel edenler de helâk oldular ihlâslı olanlar müstesnâ, ihlâslılar da büyük bir tehlikenin üzerindedirler" hadîsii Şerifi, hepimizi titretmeli ve daha bir dikkatli olmaya sevk etmelidir.

 

Yukarıdaki izahlarla birlikte bu hadiste önemli bir soruya da cevap var.

 

Bu hadis, "Yaşlanınca ibâdet ederiz" diyen gençlerin büyük bir hata ettiğini gösteriyor. Böylece insanın sadece yaşlılık döneminden değil, gençliğinde yaptıklarından da sorumlu olduğu ihtar ediliyor.

 

Nitekim Kur'an-ı Kerim'de Zilzal Sûresinde, "Kim zerre kadar iyilik yaparsa onu görür, kim de zerre kadar kötülük yaparsa onu görür" buyrularak, insanın bütün ömründe yaptıklarından sorumlu olduğu ifâde edilmiştir.

 

Yukarıdaki hadîs-i Şerifimizi tamamlayan şu hadîst-i Şerifeki uyarılara da kulak vermek gerekir:

 

"Beş şey gelmeden evvel beş şeyi fırsat bil:

1. Ölüm gelmeden önce hayatının,

2. Hastalık gelmeden önce sağlığının,

3. Meşguliyet gelip çatmadan önce boş vaktinin,

4. İhtiyarlık gelmeden önce gençliğinin,

5. Fakirlik gelmeden önce zenginliğinin."
(Hâkim: Müstedrek)

 

Rabbim cümlemizi, "hayatını, sağlığını, vaktini, gençliğini ve zenginliğini " Allah'ın rızası yolunda sarf edenlerden eylesin.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏
« Posted on: 27 Mart 2023, 22:37:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏ rüya tabiri,Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏ mekke canlı, Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏ kabe canlı yayın, Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏ Üç boyutlu kuran oku Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏ kuran ı kerim, Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏ peygamber kıssaları,Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏ ilitam ders soruları, Kıyamette Gençlik Nimeti Sorgulanacak‏önlisans arapça,
Logged
18 Ağustos 2016, 18:31:53
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2016, 18:31:53 »

Esselamu aleyküm.Ömrünü islam yolunda geçiren ve gençliğini helal yolda ibadet ederek ve islam için hizmet ederek geçiren kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Ekim 2016, 15:30:32
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2016, 15:30:32 »

Aleykum selam ..Rabbim verdiği  gençlik sağlık zaman nimetlerini çokça israf ediyoruz..Allahim bizlere bu nimetleri en güzel.şekilde tasarruf etmemizi nasip eyle.Ahirette hesabımızı kolayca vermemizi nasıl eyle ..amel defterimizi  sağ elimizden alanlardan eyle bizleri..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &