ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Ameller - İbadetler - Kulluk Kavramı > Sizden Gelenler(Amel-İbadet-Kulluk) > Hacla ilgili bazı önemi bilgiler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hacla ilgili bazı önemi bilgiler  (Okunma Sayısı 1501 defa)
29 Ekim 2010, 16:13:50
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.840Site
« : 29 Ekim 2010, 16:13:50 »HACLA İLGİLİ BAZI ÖNEMLİ BİLGİLERİslamın beşinci şartı olan hac ibadeti, hem bedeni, hem de mali bir ibadetdir. Bu ibadette, bir takım meşakkatler bulunduğunu söylemeye lüzum yoktur. Zaten, Sevgili Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” de, bu ibadeti yapacağı zaman, “Allah’ım onu bana kolaylaştır” diye dua buyurmuşlardır. Kabe-i muazzamayı ziyaretle ilgili iki temel ibadet vardır. Bunlardan biri “Hac”, diğeri ise “Ömre (umre) “ dir. Ayrıca, Peygamber Efendimiz (aleyhi’s-salatü ve’s-selam) “Hac menasikinizi benden alınız (öğreniniz ve benim yaptığım gibi yapınız)” buyurmaktadırlar. Bu bakımdan hacca gitmeden önce, fıkıh veya ilmihal kitaplarını yahut muteber bir “Hac ve Umre Rehberi” ni, dikkatli bir şekilde okumalı, yapılacak ve yapılmayacak işleri iyice öğrenmelidir.
Hac ibadeti, “belli bir yeri, belli bir zamanda, belli şeyleri yaparak ziyaret etmek” şeklinde tarif edilmektedir. Hanefi mezhebine göre, gücü yeten müslümanlara, ömürlerinde bir def’a olmak üzere, “hac” farz, “ömre” ise sünnet-i müekkede (kuvvetli sünnet)’dir. Ömre, Maliki mezhebinde  de, gücü yeten müslümanlara, ömürlerinde bir kerre müekked sünnetdir. Fakat Şafii ve Hanbeli mezheplerinde  ömre de, hac gibi, ömürde bir kerre farzdır. Her ibadetle ilgili olarak dört mezhebe göre farklı bazı hükümler bulunmaktadır.
       Hac ve Ömre ibadetleri, ayrı ayrı yapılabileceği gibi, hac ayları içerisinde, bunların ikisi birlikte de yapılabilir. Hac, ancak, “Hac Ayları” adı verilen belli zaman içerisinde yapılabilir. Hac ayları Şevval-i şerif ve Zi’l-ka’de ayları ile Zi’l-hicce ayının ilk on günüdür. Bu aylar girmeden önce, hacla ilgili menasikten herhangi biri yapılamaz. Yine Zilhiccenin 9. günü olan Arefe  gününde, Arafat’ta bulunmayan ve vakfe yapmayan bir kimsenin haccı sahih olmaz; sonraki senelerden birinde tekrar hac yapması gerekir.
      Ömrenin belli bir zamanı olmayıp, bu ibadet, Arefe günü sabahından, Kurban bayramının dördüncü günü akşam vaktine kadar olan beş gün müstesna olmak üzere, hac aylarında da, hac ayları dışında da, bütün yıl boyunca, her zaman yapılabilir. Zikredilen beş günde ömre yapmak, Hanefi mezhebine göre tahrimen mekruhtur.
      Hac ayları girdikten sonra, hacdan önce ömre yapılıp yapılmaması, yapılacaksa ömre ve haccın aynı ihramla mı, yoksa ayrı ayrı ihramlarla mı yapılacağı durumuna göre üç türlü hac vardır: Bunlar ifrad, temettü’ ve kıran haclarıdır. Aslında bunların teferruatlı olarak ele alınması lazımsa da, makalemizin hacmi buna müsait olmadığından, burada, ancak kısa kısa tarif edebileceğiz.
      1- Hacc-ı İfrad (İfrad haccı): umresiz olarak yapılan hacdır. Bu hac nev’inde, hac ayları içinde, hacdan önce ömre yapılmayıp, sadece hac niyyetiyle ihrama girilerek, hac menasiki eda edilir. Mikat sınırları içinde bulunanlar da, mikat hududu dışından gelenler de “İfrad Haccı” yapabilirler. Bunda şükür kurbanı vacip değildir.
      2- Hacc-ı Temettü’ (Temettü’ haccı): Aynı senenin hac ayları içerisinde, evvela ömre yapıp ihramdan çıktıktan sonra, ayrı bir niyyet ve ihramla yapılan hac nev’idir. Bunda şükür kurbanı vaciptir; kurban için tayin edilen mekan olan Mina’da kesilir. Bu kurban, hacıların memleketlerinde kesilemez. Ama herhangi bir hacı müsafir(seferi) değilse, zengin olması sebebiyle kesmesi vacip olan kurbanı için vekalet verip bunu memleketinde kestirebilir. Bu haccı, sadece, mikat sınırları dışından, hac için gelenler yapabilirler. Şu kimseler temettü’ haccı yapamazlar:
      a-Mekki olanlar (Mekke’liler),
      b-Mikat sınırları içerisinde bulunanlar,
      c-Mekke-i mükerreme ve mikat sınırları içine, hac ayları’ndan (yani Şevval ve Zilka’de  ayları ile Zilhicce’nin ilk on günü’nden) önce gelmiş olanlar.
      3-Hacc-ı Kıran (Kıran Haccı): Aynı yılın hac ayları içinde, her ikisine birlikte niyyet edilerek, umre ve haccı bir ihramda birleştirmek suretiyle yapılan hac nev’idir.
       Bu ibadeti yapacak olanlar, umre ve hacca, her ikisine birden niyyet ederler. Ömreyi yapdıktan sonra, ihramdan çıkmadan ya’ni aynı ihram ile, hac menasikini de ifa ederler. Bunda da şükür kurbanı vaciptir. Kıran haccını, temettu’ haccında olduğu gibi, sadece mikat sınırları dışından gelenler yapablirler. Mekke’liler, mikat sınırları içerisinde bulunanlar ve buralara hac aylarından önce gelmiş olanlar kıran haccı yapamazlar.
       Ömre ve hac, yol üzerindeki “mikat” denilen sınırı geçmeden niyet edilip ihrama girmek suretiyle yapılır. Görülüyor ki, her ibadetin, zamanı, mekanı, yapılış şekli var. Zaten ibadet, onu emreden zatın emrine uygun olursa, ibadet olur. Kişinin kafasından estiği şekilde, yerde ve zamanda yapılan ibadet sahih ve makbul olmaz.
       Hac, ömre, ticaret veya herhangibir şey için uzaktan gelenlerin, “mikat” denilen yerleri, ihramsız geçerek, Mekke-i mükerreme haremi’ne girmeleri haramdır.
       Mikat, Mekke-i mükerremeye gelen afakilerin(dışarıdan gelenlerin), ihramsız geçemiyecekleri sınırları belirleyen noktalardır. İşte bu noktaların sınırladığı bölgeye, Mekke’ye gitme kasdı ile gelen afakilerin, ihramlı girmeleri vacibtir. İhramsız, geri mikata  gelip ihrama girmesi lazımdır. İhrama girmezse, kurban kesmek lazım olur. Mikat denilen yerler ile, Harem-i Mekke arasına “Hıll” denir.Mikattan geçerken, bir iş için Hıll’de kalmaya niyyet edenlerin  ve Hıll’de oturanların, hacdan başka niyyet ile ihramsız Harem’ e girmeleri caizdir. Mikat yerlerini geçerken niyyet ederek ve telbiye yaparak, usulü ile, ihrama  girilir.
        İhramı, Mikat yerinden önce, hatta kendi memleketinde  de giymek caiz ve daha iyidir. Harem bölgesinde ve Mekke-i mükerreme’de bulunanlar, hac için Harem bölgesinde,  ömre için ise Harem bölgesi dışında mesela en yakın mikat mahalli olan Ten’im’de  ihrama girerler. Mikat hududu ile Harem bölgesi arasındaki Hıll bölgesinde bulunanlar, hem ömre, hem de hac için, ihrama, bulundukları yerde ya’ni Harem bölgesine girmeden önce girerler.
       Türkiye’den hac veya ömre yapmak için, kara yolundan gidilecek olursa Medine-i münevvere’den Mekke-i mükerreme’ ye doğru giderken, Medine’ye takriben 10 km. uzaklıkta bulunan “ Zü’l-huleyfe
( veya Abar-ı Ali)
” denilen yerde, hava yolundan gidilecek olursa,  Medine-i münevvere ile Cidde arasında Rabiğ yakınlarındaki “Cuhfe” denilen yerin hizasında ihrama girilir.
        Arzu edenler, bu yerlere gelmeden önce de ihrama girebilirler, ama bu sınırlar, ihramsız geçilemez. İhram, bilindiği gibi, diğer zamanlarda helal olan bir kısm fiil ve davranışları, kişinin, hac veya ömre niyetiyle, belirli bir süre için, kendisine haram kılmasıdır. İhram , niyet ve telbiye ile başlar. Muhrimin (ya’ni ihrama giren kişinin ), ihramlı bulunduğu müddet zarfında, ihramlıya yasak olan fiil ve davranışlardan kaçınması lazımdır. Bu konunun hac rehberlerinden güzel bir şekilde öğrenilmesi lazımdır.


RAMAZAN AYVALI 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.320


View Profile
Re: Hacla ilgili bazı önemi bilgiler
« Posted on: 22 Mayıs 2018, 22:37:20 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hacla ilgili bazı önemi bilgiler rüya tabiri,Hacla ilgili bazı önemi bilgiler mekke canlı, Hacla ilgili bazı önemi bilgiler kabe canlı yayın, Hacla ilgili bazı önemi bilgiler Üç boyutlu kuran oku Hacla ilgili bazı önemi bilgiler kuran ı kerim, Hacla ilgili bazı önemi bilgiler peygamber kıssaları,Hacla ilgili bazı önemi bilgiler ilitam ders soruları, Hacla ilgili bazı önemi bilgiler önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &