Ayetel Kürsi okumanın önemi

(1/6) > >>

Sümeyye:
Peygamber (sav) imizin Ayetel Kürsi Hakkında Hadisleri – Ayetel Kürsi Okumanın Önemi – Ayetel Kürsi’nin Fazileti
Allah Resulü buyurdu:

“Bir Ayet’el-Kürsi’yi okumak, bin ayet okumaya bedeldir.”

Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz, Ka’b (r.a.)’a:

“Yâ Ebâ Münzirl Kur’an-ı Kerim’in ayetleri içinde hangisi daha büyüktür? ” buyurduklarında, “Allah (celle celâluhû) ve Resulü daha iyi bilir.” dedi.

Resulüllah (s.a.v.) bir daha sorduklarında, Allâhü lâ ilahe illâ hüvel hayyül kayyûm’u okudu. Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v), mübarek ellerini Ka’b (r.a.)’ın göğsüne koydular.”Bu ilim, sana afiyet olsun.” buyurdular.

Yine bir hadis-i şerifte:

“Bir mü’min Ayet’el-Kürsi’yi okursa, Cenab-ı Ecelli ve Alâ, ervah-ı mü’minînin kabirlerini nurlandırır, genişletir. Okuyana da büyük ecirler verilir. Her harfi için bir melek yaratılır. Okuyan kimse için kıyamete kadar istiğfar ederler.” buyurmuşlardır.

Resulüllah (s.a.v) Efendimiz:

“Muhakkak Ayet’el-Kürsi’nin lisanı vardır. Birmü’min Ayet’el-Kürsi’yi okuduğunda o, Arş-ı Alâ’nın altında secdeye kapanır. Kendisini okuyanın Rabbül âlemîn’den affolunmasını ister.” buyurmuşlardır.

Bir hadis-i şerifte:

“Ayet’el-Kürsi’de yedi kale kuvveti vardır. ” buyurmuşlardır.
Samimi bir niyet ile bir kere Ayet’el-Kürsi okunursa, iç içe yedi tane kale içine girmiş gibi manevi kuvvet kazanılacağı Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz’in bu hadisi şeriflerinden anlaşılmıştır. Daha fazla okuyanın durumunu buna göre kıyas etmelidir. Bu ayeti kerimenin hikmet azamet ve esrarından dolayıdır ki, Cenabı Fahri Alem (s.a.v.)’e yetmiş bin melaike-i kiramla nazil olmuştur.

Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz buyuruyorlar ki:

“Kur’an’da en büyük ayet; Ayet’el-Kürsi’dir. Bir kimse onu okursa, Allah (celle celâluhû) ona bir melek gönderir. Ertesi günü okuduğu saate kadar o kimsenin hasenatını yazar, seyyiâtını mahveder.

alıntı

Ekvan:


      Rabbim faziletinden bizi de nasipdar etsin,inşaallah..

Zeynep 8D:
Bol bol Ayetel Kürsi okumaya çalışacağım. Ne kadar güzel . İnsan faziletlerini bilince daha da çok okuma isteği geliyor.

selenay siynem 8:
ayetel kürsi okumaya çalışacağım

Pelinay:
Esselamü aleykum ve rahmetullah; bu değerlii paylaşımınız için Mevlam razı gelsin..Rabbim Ayetel Kürsiyi çokça okuyup sırlarına muvaffak olabilenlerden eylesin inşAllah...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc