> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Sizden Gelenler( Güncel Meseleler ) > Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar...
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar...  (Okunma Sayısı 650 defa)
07 Haziran 2009, 16:28:08
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 07 Haziran 2009, 16:28:08 »Kimi insanlar bal yapan arı gibidirler. Hep güzel şeyler yapmaktan lezzet alırlar, topluma hizmet etmekten huzur duyarlar. Kimileri de zehirden gıda alan yılan gibidirler.

Hep kötülükten lezzet alır, topluma huzursuzluk vermekten mutluluk duyarlar. Çevrenizde her iki tipten de örnek görebilirsiniz. Hatta öylelerini de görebilirsiniz ki, işleri güçleri çöplük eşeleyip koku yaymak, fitne ateşi yakıp yangın çıkarmak olur. Toplumda kucaklaşıp kaynaşma başlarsa bundan rahatsızlık duyarlar. İtişip kakışma, kavga, dalaşma başlatabilirlerse bundan da sevinip lezzet alırlar. Çünkü menfaatlerini toplumda çıkaracakları kavga ve karışıklık üzerine kurmuşlardır.

İslam kültüründe kardeşliği bozarak topluma anarşi körükleyen bu tiplere, fitne adam denir. Yaptıkları da fitne çıkarmak diye tarif edilir, bedduaya layık görülürler.

Nitekim şahsına karşı yapılan zulüm ve haksızlıklara asla beddua etmeyen Efendimiz (sas) Hazretleri, fitne adamların topluma verdikleri zararın büyüklüğünü görünce bedduaya müstahak görerek demiş ki:

-Fitne uykudadır, uyandırana ALLAH lanet etsin!..

Evet, kendine reva görülen nice zulüm ve eziyetlere beddua etmekten hep kaçınmış olan Efendimiz, toplumda fitne çıkaranlara lanet okumaktan kaçınmamış, onları böylesine ağır bir bedduaya müstahak görmüştür. Çünkü toplumda büyük felaketler, bu tiplerin yaktığı fitne ateşiyle başlar, sonra içinden çıkılmaz yıkımlara, cinayetlere bunlar sebep olur. Nitekim arz edeceğimiz fitne adam örneği de, bunu anlatmak için yazılmıştır kitaplarımıza.

Hep karışıklık çıkarmak için fırsat bekleyen bir fitne adam, komşusunun mutlu ve huzurlu yaşayışından rahatsız olur, haset duyar. Bu sebeple bir fitne ateşi yakmayı hemen planlar. Yaptığı şey aslında basittir, ama sonucu bir yuvanın sönmesine sebep olacak dehşettedir.

Gider komşusunun bahçesinde bağlı duran koçun ipini çözüp koçu serbest bırakır. Bundan sonra da bir kenara çekilerek meydana gelecek fitne sonucunu haince bir zevkle beklemeye başlar. İpi çözülerek serbest kalan koç ise doğruca evin içine girer, duvarda asılı duran koca aynaya bakıp da kendi gibi heybetli bir koçun karşısında dimdik durduğunu görünce, geriye çekilerek olanca hızıyla bir kafa koyar aynada gördüğü koça... Bir anda tuz buz olan aynanın şangırtıları üzerine koşarak gelen evin hanımı, hatıra aynayı koçun vurduğu bir kafayla tuz buz ettiğini görünce hiddete kapılır, derhal bir adam çağırıp koçu hemen oracıkta kestirir...

Mesele bu kadarla bitse iyidir. Ama bitmez. Çünkü uykuda olan fitne uyandırılmıştır bir defa... Akşam işinden eve dönen bey de, sevimli koçunu kestiren hanımına karşı öfkeye kapılır, tabancasını çekip, �Bir ayna için bir koç kesilir mi?� diyerek tek kurşunla hanımı yere serer. Bu defa olayı duyan hamının ailesi gelip de kızlarının kanlar içinde yerde yatan cesedini görünce, �Bir koç için bir cana kıyılır mı?� diyerek aynıyla karşılık verirler, tek kurşunla onu yere sererler.

Olayları geriden zevkle seyreden fitneci adam ise omuzlarını silkerek söylenir:

-Ben bir şey yapmadım ki, benim yaptığım sadece bir koçun ipini çözmekten ibarettir. Ne yaptılarsa kendileri yaptı.

Halbuki o koçun ipini çözmekle mutlu bir aileyi yok etti...

Evet, ALLAH Resulü Efendimiz (sas) Hazretleri hak söylemiştir:

-Fitne uykudadır, uyandırana ALLAH lanet etsin!.. Çünkü yakılan o fitne ateşiyle nice masum insanların ciğerleri yanmakta, toplumdaki birlik, beraberlik parçalanmaktadır. Halbuki bizler asırlar boyu kardeş kardeşe hep kucaklaşarak yaşadık. Yine de öyle yaşamak azim ve aşkındayız. Bizim bu mutlu kardeşliğimizi bozmaya çalışan fitne adamlar şimdilerde görev başındalar anlaşılan. Bizi bölmek, parçalamak, kardeşi kardeşe düşman yapmak istiyorlar. Biz de ALLAH Resulü Efendimiz (sas)�in duasını tekrarlamaktan çekinmiyoruz artık:

-Fitne uykudadır; uyandırana ALLAH lanet etsin!..

Ahmet Şahin

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar...
« Posted on: 04 Aralık 2020, 13:24:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar... rüya tabiri,Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar... mekke canlı, Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar... kabe canlı yayın, Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar... Üç boyutlu kuran oku Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar... kuran ı kerim, Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar... peygamber kıssaları,Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar... ilitam ders soruları, Toplumu bölme fitnesi çıkaranlar...önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &