> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Sizden Gelenler( Güncel Meseleler ) > Gençleri kaybediyoruz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gençleri kaybediyoruz  (Okunma Sayısı 347 defa)
19 Haziran 2012, 21:09:53
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 19 Haziran 2012, 21:09:53 »
Gençleri kaybediyoruz


Gençler arasında şiddet hızla yayılıyor.  Haz odaklı bir yaşamın içine çekilen gençlerde aile değerleri gelişmiyor. Haram helal kavramları çocuklara aile tarafından verilmiyor.  Artık, büyüğünü küçüğünü tanımayan, sadece hazlarının peşinde koşan bir nesil yetişiyor.  Bu da gençler arasındaki şiddet eğiliminin yaygınlaşmasına sebep oluyor.

BOŞANMALAR ARTIYOR

Son yıllarda boşanmalarda hızlı bir artışın olduğu görülüyor. Amerika'da neredeyse evlenen iki kişiden biri ayrılmaya karar veriyor.  Almanya ve diğer batı ülkelerinde de boşanma oranları artıyor. Türk toplumunda genel olarak aile bağları kuvvetlidir. Ancak yaşanan değişim ve dönüşüm bizim toplumumuzu da etkiliyor ve boşanmalar kaçınılmaz oluyor.

Boşanma kararı karı koca için zor bir karardır. Bu kararda  en büyük yarayı ise çocuklar alıyor. Yapılan araştırmalar çocukların boşanma sonrası çeşitli sorunlar yaşadığını gösteriyor. Çocuk anne babanın ayrılığına tepki veremiyor sessizliğe gömülerek öfkeyi kendine yansıtıyor.
ÇOCUĞU BİLGİLENDİRİN

Anne baba çocuğu bilgilendirmelidir.

Ayrılma kararı çocuğa uygun bir dille açıklanmalıdır.

Çocuğun olaya verdiği tepki dikkate alınmalı ve destek sağlanmalıdır.

Anne baba sorunların çözümü konusunda çocuğu bir araç olarak görmemelidirler.

Boşanma sonrası çocukların güven duyguları sarsılabilir ve bu durum kadın erkek ilişkisi konusunda bocalamalarına yol açabilir.  Bu nedenle anne babanın çocuğa yapacağı açıklamanın önemi vardır.
SADECE ONLAR MI SUÇLU?

Ülkemizde suça eğilim gösteren gençlerin büyük çoğunluğu yirmi beş yaş altında yer alıyor. Çocukların sorunları önce ailede başlıyor.  Daha sonra sorunlar artarak dışarıya taşıyor ve aile çocukla başa çıkamaz duruma düşüyor.  Eğer sorunlara zamanında müdahale edilmezse çocuk evden kaçabiliyor. Evden kaçan çocuklar, hırsızlık, yankesicilik, trafik suçları okul ve iş yerinde yapılan suçlar, alkol kullanımı, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, saldırı ve tahrip kavga bıçaklama ve adam yaralama gibi suçlara bulaşabiliyorlar. Bunda ailenin de ihmali vardır bu nedenle her anne baba "nerede hata yaptım?" sorusunu kendilerine sormalıdırlar.
AİLEDEN KAYNAKLANAN SORUNLAR

Ailede disiplin verilmemesi.

Aşırı baskıcı  aile tutumu.

Çocuğun cezalandırılması.

Anne babanın boşanmaları.

Arkadaş etkisi.

Babanın uzun süre evden uzak kalması.
ORTAK ÖZELLİKLER

Suça eğilim gösteren çocukların ortak özellikleri şunlardır:

Otorite kabul etmezler.

Fiziksel güce eğilim gösterirler ve bu tür figürleri model alırlar.

Haz odaklı yaşarlar.

Macerayı severler olayın sonucuna odaklanamazlar.

Kendilerini yetersiz ve değersiz hissederler.

Madde ve alkol kullanmaya eğilimleri vardır.
NELER YAPMALIYIZ

Ailede,  suça eğilim gösteren çocukların durumunu tespit etmeli,  çözüm yolları aramalıdır.

Aile ilişkileri güçlendirilmelidir.

Gençlerle ilgi etkinlikler arttırılmalı ve çocuklara, yeteneklerini değerlendirme kendilerini ifade etme imkânı verilmelidir.

Gençlerin arkadaş ilişkileri gözden geçirilmelidir.

Aileler gençle sağlıklı ilişkiler kurmalı ve bu konuda bilinçlendirilmelidir

Gençler dini olarak desteklenmeli ve değer eğitimi verilmelidir.
ALLAH İÇİN SEVMEK

Hazreti Peygamber  "Allah'a yemin olsun ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi imanından dolayı sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Ben size bir şeyi haber vereyim mi? Onu yaptığınızda birbirinizi sevmiş olursunuz. Aranızda selamı yayın" buyurmaktadır.

Müslümanlar bir vücudun uzuvları gibidir. Birine  zarar dokunduğunda diğerleri de bundan etkilenirler. Eğer Müslümanlar bu duyarlılıklarını kaybetmiş ve ben odaklı bir hayat tarzına geçiş yapmışlarsa kendilerini otokritik etmelidirler.

Hazreti Peygamber bir hadisinde de şöyle buyurur: "Müminin misali, sevgide merhamette yardımlaşmada bir ceset misalidir. Ondan bir uzuv rahatsız olunca diğer bütün uzuvlar aynı şekilde uykusuz ve azapta kalırlar." ( Müslim)
ŞİRK EN BÜYÜK HASTALIK

Yürüdüğünüz yolun kıyısından kirli sular akıyor. Bu durumda yürürken kirlenmemeye ve kirlenmişliği doğal karşılamamaya özen göstermelisiniz. Bunun için, şirk koşmaktan, harama bulaşmaktan kaçınmalı ve harama meyleden insanları da uyarmalısınız. Hazreti Peygamber bir hadisinde şöyle buyurur: Üç şey bir kimsede bulunmaz ise onun diğer hataları affolunur:

1-Allaha ortak koşmadan ölmek.

2-Sihir yapmamış  ve sihir yapanlara tabi olmamış.

3-Kardeşine kötülük düşünmemiş.

milligazete

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Gençleri kaybediyoruz
« Posted on: 29 Kasım 2021, 11:48:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gençleri kaybediyoruz rüya tabiri,Gençleri kaybediyoruz mekke canlı, Gençleri kaybediyoruz kabe canlı yayın, Gençleri kaybediyoruz Üç boyutlu kuran oku Gençleri kaybediyoruz kuran ı kerim, Gençleri kaybediyoruz peygamber kıssaları,Gençleri kaybediyoruz ilitam ders soruları, Gençleri kaybediyoruzönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &