๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Sizden Gelenler( Güncel Meseleler ) => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 28 Kasım 2011, 16:47:06Konu Başlığı: Sağlam Zemine Sağlam Binalar Yapılmalı
Gönderen: Sümeyye üzerinde 28 Kasım 2011, 16:47:06
Sağlam Zemine Sağlam Binalar Yapılmalı


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye'nin üçte ikisi depreme maruz bölgeler. Mutlak suretle sağlam zemine salam binalar yapılmalı" dedi.
Orman Bakanı Veysel Eroğlu Eskişehir'de zemin iyileştirmesi yapılarak depreme dayanıklı hale getirilen 56 dairelik Marangozlar Sitesi sakinlerine tapu ve anahtarların verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Depreme karşı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Veysel Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eskişehir'de bu site gerçekten çok güzel bir örnek. Biz deprem ülkesiyiz. Ülkemizin üçte ikisi depreme maruz bölgeler. Dolayısıyla mutlak suretle, depreme dayanıklı, sağlam zemine, sağlam bina yapılmalı. Ben de 1999 depreminde, İstanbul'da elektrik, alt yapı, su ve kanalizasyon bütün alt yapı tesislerinden sorumlu bir grup başkanıydım. Depremi yaşadım. Allah daha başka ülkemize musibet ve afetler vermesin diye dua ediyoruz. Anlatması gerçekten zor. O depremde ki o görüntü yok mu? Arkasından 19 Mayıs'ta Simav'da bir deprem meydana geldi. Orada iki vatandaşımızı kaybettik. 23 Ekim'de de Van'da bir deprem meydana geldi. Kısa bir süre içersinde üst üste depremler oldu. Şunu mutlaka kabul etmemiz lazım; depreme karşı tedbirler almak şarttır. Buradaki örnekle gurur duydum. Birileri öncü olmuş, çürük Marangozlar Sitesi'nde oturamayız demişler. Ben Türkiye'de pek çok meselelerle karşı karşıya kaldım. İstanbul'daki, Türkiye'deki susuzluk meseleleri, orman yangınları ama şunu gördüm; imkansız diye bir şey yoktur. Yeter ki insanda bunu başarmak için önce niyet şevk, heyecan, kararlılık olduktan sonra çözülemeyecek hiçbir şey yoktur. Bu Türkiye'deki kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için çok uygun bir model. Toprağın bedeli inşaat bedelinden fazlaysa orada kentsel dönüşüm yapmak çok daha kolaydır. Bunun için sakinlerin, müteahhitlerin, belediyelerin el birliği ile çözmeleri çok kolaydır. Aslında karlı da çıkarlar. Eskiden burayı 50 bin TL'ye satamazlardı. Şimdi 120 bin TL'ye satabilirler."

VAN'DA DEPREMİN ALTINDA KALMAYACAĞIZ

Simav'da TOKİ tarafından bine yakın konutun yapılıp teslim edildiğini anlatan Veysel Eroğlu, Van'da depremin altında kalmayacalarını söyledi. Bakan Eroğlu şöyle konuştu:

"Orada da büyük kayıplarımız var. Türkiye'nin her yerinden Eskişehir'inden tutunda Edirne'sine kadar Van'daki depreme maruz kalan kardeşlerimizin yardımına koşmuştur. İşte millet olma şuuru da budur. Başbakanımız talimat verdi. Orada vatandaşlarımız çadırlarda ve Mevlana evleri gibi yerlerde sürekli kalmayacaklar. Yıldırım hızıyla yeni Van'ı, yeni Erciş'i inşa edeceğiz. İstanbul'da Fikirtepe'de geçmişte yapılmış çürük binalar, sosyal donatısı yok, depreme dayanıksız onlarda bir anlaşma yaptık. İnşallah kısa zamanda bütün Türkiye'de kentsel dönüşüm başlayacaktır. Bunu vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak için yapıyoruz. Yıkacağız ama yıkarken güle güle yıkacağız. Binada otururken de sevinerek oturacağız. Bu konuda Çevre ve Şehircilik bakanlığı görevlendirilmiştir. Türkiye'nin neredeyse üçte ikisi Orman ve su İşleri Bakanlığı'na ait: biz alan konusunda Simav'da, Van'da olduğu gibi yer tahsisi konusunda her türlü desteği vereceğiz."

Bakan Eroğlu konuşmasının ardından "Yuvayı yapan dişi kuştur. Dolayısıyla biz de anahtarları dişi kuşlara veriyoruz" diyerek, evlerin tapularını platforma davet ettiği kadınlara verdi.

GENÇLİK KOLLARININ KONGRESİNE KATILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu daha sonra AK Parti Eskişehir İl Gençlik Kolları'nın Gar Düğün Salonu'nda yapılan olağan kongresine katıldı. Eroğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Türkiye çok büyük mesafe kaydetti. Türkiye artık dünyada küresel bir güçtür. Ben daha önce buraya gelirdim. Buraya gelmek bile problemdi. Bilecik'te bir kamyonun arkasına takıldığınız zaman saatler sürerdi. 1-2 kilometre kamyon kuyruğuna girdiğimi hatırlıyorum. Ama şimdi dağları deldik, Ferhat'ın Şirin'e ulaşması gibi biz de Eskişehir'e ulaştık. Geçmişten İstanbul'dan gelmek için 5 saat hesap ederdik. Sabah 2.5 saatte İstanbul'dan geldik. Mekece'den tünele giriyorsunuz Bozüyük'ten çıkıyorsunuz. Nereden nereye. Bolu Tüneli diye bir tünel vardı. Geçmiş hükümetler bu tüneli yapamadı. Acaba patates deposu mu yapsak diye düşünmeye başladılar. 30 yıl önce başlamış. Onların 30 yılda yapamadıklarını biz 3 yılda dev tüneller açıp, geçtik. Fark bu."

AKtifhaber