ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Sizden Gelenler( Güncel Meseleler ) > İş stresi yaşayanların sayısı artacak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İş stresi yaşayanların sayısı artacak  (Okunma Sayısı 283 defa)
13 Nisan 2012, 16:47:05
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 13 Nisan 2012, 16:47:05 »İş stresi yaşayanların sayısı artacak


Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA) adına, Ipsos MORI tarafından yapılan bir ankete göre; Türk halkının yüzde 81'i önümüzdeki 5 yıl boyunca işe bağlı stres yaşayan insan sayısının artacağını düşünüyor.
İş sağlığı ve güvenliği konusunda Pan-Avrupa Kamuoyu Anketi, Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA) adına Ipsos MORI tarafından, 36 ülkede insanların çalışma ortamlarına yönelik algılarına ilişkin mevcut durumu ve işletmelerin rekabet edebilirliği bakımından iş sağlığı ve güvenliğinin önemini ortaya koymak amacıyla yapıldı.

Anket, Türkiye'de yüz yüze görüşmeler yoluyla yapılırken, bu kapsamda 2011 yılı kasım ayında bin dört görüşme gerçekleştirildi.

Avrupa'daki çalışan nüfus içerisinde 10 kişiden 8'i önümüzdeki 5 yıl içinde işe bağlı strese maruz kalan kişi sayısının artacağını düşünürken, araştırmanın sonuçları söz konusu oranın Türkiye'de de farklı olmadığını gösteriyor.

Buna göre, Türkiye'de görüşme yapılanların yüzde 81'i önümüzdeki 5 yıl boyunca işe bağlı stres yaşayan insan sayısının artacağı, yüzde 6'sı ise sayının azalacağı yönünde görüş bildirdi. Bu durum ile ilgili Avrupa Birliği-27 ortalaması ise yüzde 77 düzeyinde bulunuyor.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda Pan-Avrupa Kamuoyu Anketi sonuçları, ''Yeni Ortaya Çıkan ve Acil Önlem Gerektiren Riskler Hakkında Avrupa İşletmeler Araştırması (ESENER)'' sonuçlarını da destekler nitelik taşıyor. Buna göre, Avrupa'da işverenlerin yüzde 79'u işe bağlı stresten endişe duyuyor. Türkiye'de ise işletmelerin yüzde 22'sinde işe bağlı stres konusunda önleyici bir uygulama mevcut.

Anket sonuçları, Avrupa'daki genel nüfusun yüzde 87'sinin iyi iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının insanların emekli olmadan önce daha uzun süre çalışmasına yardımcı olduğuna inandığını ortaya koyarken, Türkiye'de nüfusun yüzde 91'inin emekli olmadan önce insanların daha uzun süre çalışmasına yardımcı olacak nitelikte iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının işyerlerinde önemli olduğunu düşündüğünü gösteriyor.

-Endişenin en yüksek olduğu ülke Yunanistan-

Söz konusu araştırmanın uygulandığı ülkeler arasında endişenin en yüksek olduğu ülke, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, yüzde 93 ile Yunanistan oldu. Araştırma sonuçları, Türkiye'de çalışmaya katılanların yüzde 49'unun insanların daha uzun süre çalışabilmesi için işyerlerinde iyi iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemli olduğuna inandıklarını, yüzde 85'inin ise Türkiye'nin ekonomik açıdan rekabetçi olabilmesi için işyerlerinin iyi bir iş sağlığı ve güvenliği uygulamasını takip etmesi gerektiğini düşündüklerini gösteriyor.

Ankete ilişkin bir değerlendirme yapan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, araştırma sonuçlarının, Avrupa ülkelerine benzer şekilde Türkiye'de de işe bağlı strese maruz kalan çalışan sayısının önümüzdeki yıllarda artacağına dair işaretler verdiğini, stresin, çalışma hayatının dinamik yapısı ile doğrudan bağlantılı olduğu göz önünde bulundurulduğunda araştırma sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Türkiye'de özellikle monoton çalışmanın yoğun olduğu sektörlerde, belirli bir sürede belirli sayıda üretim yapılmasını gerektiren parça başı üretim işlerinde sürekli olarak işin başında durulmasını ve kontrolünü gerektiren işler ile bankacılık, vergi daireleri, sağlık sektörü gibi alanlarda çalışma şekillerinde çalışanların maruz kaldığı stresin diğerlerine göre daha yüksek seviyelerde olduğuna dikkati çeken Özer, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını yaygınlaştırarak, çalışma ortamlarında gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayarak, ilgili tüm tarafların eğitimlerini sürdürerek stres de dahil iş sağlığı ve güvenliği kapsamında ele alınabilecek tüm konularda çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Zaman

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İş stresi yaşayanların sayısı artacak
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 23:10:19 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İş stresi yaşayanların sayısı artacak rüya tabiri,İş stresi yaşayanların sayısı artacak mekke canlı, İş stresi yaşayanların sayısı artacak kabe canlı yayın, İş stresi yaşayanların sayısı artacak Üç boyutlu kuran oku İş stresi yaşayanların sayısı artacak kuran ı kerim, İş stresi yaşayanların sayısı artacak peygamber kıssaları,İş stresi yaşayanların sayısı artacak ilitam ders soruları, İş stresi yaşayanların sayısı artacakönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &