ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Sizden Gelenler( Güncel Meseleler ) > Çağımızın bazı hastalıkları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çağımızın bazı hastalıkları  (Okunma Sayısı 398 defa)
15 Haziran 2012, 17:31:06
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 15 Haziran 2012, 17:31:06 »Çağımızın bazı hastalıkları

Çağımızın getirdiği bazı hastalıklar var. Bunlar, bencillik, sadakatsizlik ve duyarsızlıktır. Bütün ilgi ve alâkalarını kendine çeviren, ebeveynine, eşine ve dostlarına sadakatsizlik yapan ve yaşanan sorunlara karşı duyarsız kalan bir insan prototipi doğuyor. Küreselleşme bu hastalıkların bir yerden diğer yere yayılmasını ve kalıcı hale gelmesini kolaylaştırıyor. Dolayısıyla hem fert olarak hem de toplum olarak bu rahatsızlıklarla başa çıkmaya çalışıyoruz.


Sadakatsizlik gün geçtikçe artıyor. Oysa aile sadakatle ayakta durur.  Eşler müşterek bir hayatı paylaşmaktadırlar. Çocukların bakımı, aile içi paylaşım, iş ve sosyal yaşamın içinde yer alabilecek her şey bu kapsamda ele alınır.

İhanetler ve dağılan aileler hızla artıyor... Sadakatsizlik aile içi ilişkilerde daha büyük bir yıkıma neden oluyor. Eşinin sadakatsizliğine maruz kalan kişi, fiziksel ve duygusal yıkıma uğruyor.

İnternet bilgisayar ve televizyon ihanet görüntülerini tekrar ederek insanları özendiriyor. Sevgi ve aşk duygusunu sadece bedensel tema üzerine oturtan bu programlar eşlerin ruh ve duygu dünyalarını etkiliyor. Haz odaklı bir insan prototipi ortaya çıkarıyor. Bu insan İstediğim her şeyi elde etmeliyim, geçici hazlar peşinde koşmalıyım diyerek yola çıkıyor ve insani olan her şeyden uzaklaşıyor.

ZAMANI İYİ DEĞERLENDİRİN
Dizilere ayıracağınız vakti çocuklarınızla geçirebilirsiniz.

Ortak yapılan işleri arttırabilirsiniz.

Geçici hazların peşinde koşmak yerine insanlığınıza hizmet edecek değerlere vakit ayırabilir ve faydalı işlerle meşgul olabilirsiniz.

Yaptığınız her kötülüğün gelecek nesillere verilecek olumsuz bir örnek olduğunu unutmayı.

MÜMİN GÜVENİLEN KİŞİDİR
İnsanları kandırmak hile yapmak Müslüman'a yakışmaz. Müslüman ne olursa olsun hilekârlığa dolandırıcılığa ve başkalarını aldatmaya yeltenmez. Çünkü mümin emin olunan güvenilen kimsedir.

HAZRETİ PEYGAMBERİN TAVSİYELERİ
Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: "Resülullah (S.A.V) çarşıda rastlayınca elini (buğday) yığınına daldırıp çıkardı. Parmaklarına rutubet bulaştı. Adama: 'Ey satıcı nedir bu?' diye çıkıştı. Adam: 'Ey Allah'ın Resulü, yağmur ıslattı' deyince, 'Bu yaşlığı üste getirip, herkesin görmesini sağlayamaz mıydın? Kim bizi aldatırsa o bizden değildir" buyurdu.

Hz. Peygamber (S.A.V) Medine'ye geldiğinde Medine halkı ölçü ve tartı konusunda haksızlık yapan kimselerdendi. Bunun üzerine ayetler nazil olmuştu. Allah Resulü onlara nazil olan ayetleri okudu ve şöyle buyurdu:

Beş şeye karşılık beş şey vardır :
a) Bir toplum ahdini bozarsa, Allah onlara düşmanlarını musallat eder.

b) Allah'ın indirdiği şeylerle hükmetmezlerse, aralarında fakirlik yayılır.

c) Fuhuş yaygınlaştığı zaman, ölüm yaygınlaşır.

d) Ölçü ve tartıyı eksik yaparlarsa, kuraklık ve kıtlığa uğrarlar.

"Müslüman Müslüman'ın kardeşidir. Kusurlu bir malı, kusurunu açıklamadan din kardeşine satması, Müslüman'a helal olmaz." (Hadis)

"Kusurunu açıklamadığı bir malı satan kimse, daima Allah'ın gazabı altındadır ve melekler devamlı ona lanet ederler." (Hadis)

Alış verişte yemin etmekten sakınınız. Çünkü yemin (önce) malınıza revaç (rağbet) kazandırır, sonra (malınızı) mahveder (bereketini giderir)" (Hadis)

Görüldüğü gibi Hadis-i Şeriflerinde Hazreti Peygamber, kişinin alış verişte dürüst olması gerektiğini ve malını satmak için yemin etmesinin caiz olmadığı ifade edilmektedir.

YALAN YERE YEMİN EDENLER
Yalan olmasa bile satış esnasında yemin etmek doğru değildir. İmam Nevevi bu konuda şöyle der: "Zaruret yokken, yalan yere olmasa bile yemin etmek mekruhtur. Hele bu, malın rağbet görmesini temin için olursa daha da fenadır, çoğu zaman müşteri de bu yemine kanar."

Yemin, görünüşte malın satımına fayda sağlasa da, bu hayırlı bir satış değildir ve malın bereketini götürür. Hazreti Peygamber bu insanların durumunu şu sözleriyle özetler: "Üç kişi vardır ki, kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için elim bir azap da vardır: (Bunlar), elbisesini (kibrinden dolayı) ayak topuklarının aşağısına kadar sarkıtan, verdiğini başa kakan ve yalan yeminle malına revaç (rağbet) sağlayan kimselerdir."

ALIŞ VERİŞİN BİR ADABI VARDIR
Hazreti Peygamber şu hadislerinde bizlere alış verişin adabı konusunda yol göstermektedir: Ebu Hureyre (r.a.) der ki: "Resülullah (S.A.V) şehirlinin köylü adına alış veriş yapmasını, alıcı olmadığı halde alıcı imiş gibi görünüp yüksek fiyat vererek fiyatı artırmayı, iki kimsenin başlattığı alış veriş muamelesi tamamlanmadan bir başkasının aynı mal üzerinde alış verişe girmesini, bir kız istenmiş iken ona talip (dünürcü) olmayı, bir kadının -kız kardeşinin kabındakini almak için- kocasına onu boşamasını talep etmesini yasakladı."

"Kişi, din kardeşinin satışı üzerine satış yapamaz ve onun pazarlığı üzerine pazarlık etmez."

"Malı satın alamayacaksanız, müşteri kızıştırmak için fiyat artırmayınız."

"Sütlü görünsün de fiyatı artsın diye hayvanı sağmayıp sütünü memesinde bekletmek de doğru değildir."

"Malını satmak için gelen kafileleri (yolda) karşılamayınız. Bazılarınız bazılarınızın satışı üzerine satışta bulunmasın. Deveyi (ineği) ve koyunu, sütlü görünsünler diye sağmayı terk edip memesinde bekletmeyin. Bu durumda olan bir hayvanı alan kimse, onu sağdıktan sonra şu iki şey arasında muhayyerdir: O şekliyle razı olursa malı alıkoyar, razı olmazsa hayvanı bir sa' hurma ile birlikte geri verir." (Hadis)

MİLLİGAZETE

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Çağımızın bazı hastalıkları
« Posted on: 20 Eylül 2019, 11:13:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çağımızın bazı hastalıkları rüya tabiri,Çağımızın bazı hastalıkları mekke canlı, Çağımızın bazı hastalıkları kabe canlı yayın, Çağımızın bazı hastalıkları Üç boyutlu kuran oku Çağımızın bazı hastalıkları kuran ı kerim, Çağımızın bazı hastalıkları peygamber kıssaları,Çağımızın bazı hastalıkları ilitam ders soruları, Çağımızın bazı hastalıklarıönlisans arapça,
Logged
16 Haziran 2012, 10:23:19
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2012, 10:23:19 »

Rabbim cümlemizi bu hastalıklardan korusun düçar olanlarıda o bataklılkdan çıkmak nasip olsun..
Allah razı olsun paylaşım için kardeşim..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &