> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Aile Hayatı > Sizden Gelenler( Aile Hayatı ) > Hakiki annelik
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hakiki annelik  (Okunma Sayısı 313 defa)
04 Kasım 2010, 17:40:13
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 04 Kasım 2010, 17:40:13 »Hakiki Annelik


Her canlının varlığının başlangıcındaki ortak vasfı, "acz: zayıflık" içinde dünyaya gelmeleridir. Canlılar içinde ise en fazla bakıma muhtaç olan, insan yavrusudur. Büyüyüp olgunlaşmak ve şahsiyet kazanmak için uzun müddet merhamet ve şefkatle yetiştirilmesi lazımdır.
   Şefkat ve merhamet, peygamberlerden sonra en yüksek şekilde annelerin gönüllerinde yerini bulur. Bu yüce vazifenin yerine getirilmesi için gerekli olan her şeyi Cenab-ı Hak anneye vermiştir. Gretry: "Bir annenin kalbi yaratanın şaheseridir" diyerek buna dikkat çekmiştir. Ancak annelik mefhumu tek başına yeterli değildir. Fazilet ve ahlakı kendinde birleştirmiş, mü'mine anneler topluma yön verecek insanları yetiştirmede müessirdirler. "Cennet anaların ayakları altındadır." hadis-i şerifinde ise böyle anaların ve onların rızasını kazanan evlatların güzel âkibeti müjdelenmektedir.
   Evlad evin huzûru, kalbin sürûru, kimi zaman ise imtihan vesilesidir. Salih ve saliha olarak yetiştirildiğinde, âhirette ana-baba için cehenneme karşı perde olacaktır. Bilhassa geleceğin anneleri olacak kız evlatların terbiyesine daha da ihtimam gösterilmelidir.
   Peygamber Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bir hadis-i şeriflerinde: "Bir kimse, üç kız çocuğunu yetiştirip terbiye eder, onları evlendirir ve onlara ihsan ve iyiliğe devam ederse o kimseye cennet vardır." buyurmaktadır.
   Dünya ve ahiretimizi müsbet veya menfî bakımdan etkileyecek çocuk terbiyesinde birtakım yanlışlardan kurtularak sağlam metotlar izlemek hem bize, hem de evladımıza fayda sağlayacaktır:
   *Annenin çocuğunu kör bir şefkatle sevmesi, çocuğa iyilikten çok kötülük getirir. Her şeyde olduğu gibi sevgide de itidal gereklidir. Aksi takdirde çocuğun yaptığı yanlışlara göz yummak ya da "benim çocuğum yaptıysa doğrudur" mantığıyla hareket etmek, çocuğun iyi ve kötüyü ayırt edemez bir hale gelmesine sebep olur ki, bu da ahlak duygusunun kaybedilmesidir.
   *En çok düşülen hatalardan birisi de "sürekli himaye ve aşırı koruma"dır. Bunun neticesi olarak, çocuk büyüdüğü zaman bile "küçük" olarak kalır ve bu da onun kişilik gelişimini olumsuz olarak etkiler. Sürekli korunan çocuk kendi başına karar veremez ve başkalarına bağımlı olarak yaşar. Ya hiç arkadaş edinemez, ya da bağlandığı kişilerden olumsuz şeyler görürse çok büyük hayal kırıklığına uğrayabilir.
   *Çocuklara yapabileceği görevler verilmelidir. Böylece sorumluluk duyguları gelişir ve kendine olan güveni artar.
   *Her çocuk özeldir ve kendine has yetenekleri vardır. Çocukların ruhî ve bedenî gelişmeleri farklı olduğundan diğerleriyle kıyaslama yapılmamalıdır. Kıyas çocuğun rencide olmasına ve diğer arkadaşına karşı içten içe kin gütmesine sebep olur.
   *Çocuğun sorduğu sorulara anlayabileceği cevaplar verilmelidir. Bizce manasız ve saçma görülen her soru, onun zekasının olgunlaşıp yeni şeyler alabilecek bir seviyeye geldiğini gösterir. Cevaplanmayan ya da baştan savmak için cevaplanan sorular çocuğun öğrenme yeteneğinin körelmesine sebebiyet verebilir.
   *Çocukta zekayla birlikte gelişen bir şey daha vardır, taklid. Çocuk ilk önce anne ve babasını taklid eder. Çocukla meşguliyeti daha fazla olduğu için bilhassa anneler daha dikkatli olmalıdır. Madam Compan bu hususta şöyle demektedir: "Çocuklar davranışları yansıtan aynalardır." O halde çocuğa "yalan söyleme!" derken kendisi yalan söyleyen bir annenin tesiri ne kadar olabilir? Örnek olarak eğitmek, gerçek eğitimdir. Çünkü örnek olmak, ders değil, hayatın ta kendisidir. Tasavvufta "hâl ile tebliğ" diye adlandırılan bu metod, çocuk için annesine karşı olan güveninin artmasına sebep olur.
   Çocuk eğitiminde başarılı olmak istiyorsak, kulluk bilgilerimizi tazeleyerek önce Rabbimize yakın olmaya çalışmalıyız. Ulvî bir gayeyle dünyaya geldiğimizi unutmadan ve ahiret senedimiz olan evlatlarımızı en güzel şekilde yetiştirerek ardımızda sadaka-i cariyeler bırakmak, hepimizin şiârı olmalıdır.


Ayşegül Zeynep Elbeyoğlu
 


 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hakiki annelik
« Posted on: 26 Ekim 2020, 07:38:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hakiki annelik rüya tabiri,Hakiki annelik mekke canlı, Hakiki annelik kabe canlı yayın, Hakiki annelik Üç boyutlu kuran oku Hakiki annelik kuran ı kerim, Hakiki annelik peygamber kıssaları,Hakiki annelik ilitam ders soruları, Hakiki annelikönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &