> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Maddî Âlemin Rolü
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Maddî Âlemin Rolü  (Okunma Sayısı 596 defa)
21 Ağustos 2012, 10:31:17
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 21 Ağustos 2012, 10:31:17 »Maddî Âlemin Rolü

Madde veya maddî zenginlik ne kötü, ne de zararlıdır. Onun kullanılışının arkasında ya­tan felsefe kötü veya zararlı olabilir. Hakika­ten, maddenin incelenmesi esrarengiz ve mu­cizevi yönlerinin gözlenmesiyle, insan Al­lah'ın gerçek şan ve Azametini görür. Mad­de, O'nun sıfatlarını insana gösterir, O'nun varlığına şahitlik eder ve insanın kalbine, zih­nine ve diline O'nu teşbih etme coşkusunu verir.

Bilgi ve anlayış sahibi İnsanlar, kâinatın maddî harikalannı gözlemlemek suretiyle, ilk ve en büyük akli hakikatin Allah olduğunu tespit ederler. Samimi ve dürüst gözlemci, bu maddî yapıda Allah'ın bahşettiği harikaları ve gizemleri görür ve bu harikalar karşısındaki coşkunluğu onu Allah'a döndürür, iyi bir mü­min ve duacı olur ve hayranlıkla şöyle haykı­rır: "Rabb'imiz, bunu boş yere yaratmadın, sen yücesin, bizi ateş azabından koru!" (3: 191).

Benzer biçimde, fizikî tezahürlerin haşmeti, kanunların nizamı ve mükemmel dengesi karşısında hayrete düşen bilimadamı, bütün kâinata nüfuz etmiş olan Tevhid düşüncesine ulaşır ve bu noktada zihni ve düşüncesi nihâi olarak tatmine ulaşır.

Maddeye bu gözle bakmak, ne bilim adamım yolundan alıkoyar, ne de inanan bir insanı küçük düşürür; bilâkis her ikisine de hedefle­rine giden yolda sürekli huzur sağlar. İnanan insan Rabb'ini zikretmekle huzur bulurken, bilim adamı boşluğun, inkârın, şüphenin ve gerçek bir gaye olmaksızın bir boşlukta yaşa­ma korkusunun sebep olduğu ızdırap ve şaş­kınlıktan kurtulur. Bu hususta az bir düşünce, maddî vasıtaları, serveti, gücü vs. elde etme­nin böylesi bir huzuru getiremeyeceğini anla­tır: "Bu böyledir: Çünkü inkâr edenler bâtıla uymuşlar; iman edenler ise Rablerinden ge­len hakka uymuşlardır. (Allah da böylece herkesin lâyığını vermiştir). İşte Allah, onla­rın durumlarını, insanlara böyle anlatır." (47:3).

Şüphe yok ki, Yaradan'ı inkâr insanı şaşkınlı­ğa, kendini ve kâinatın kaderi konusunda şüpheye sevkeder.

Kur'ân'ın yaptığı şudur: basit ve dürüst bir yolla, insanları Yaratıcı fikri ile tanıştırmaya çalışmaktadır. Onları, önce etraflarını kuşatan maddî çevreye ve 'kendilerine' bakmaya da­vet etmektedir, bundan sonra zihinleri, bu kâinatın hakikatlerini yavaş yavaş daha üst seviyelerde anlamaya başlayacaktır: "Biz lara, hem kainatın uçsuz bucaksız genişliği de ve hem de onların bizzat kendilerinde, âyetlerimizi göstereceğiz ki, onun gerçek olduğu kendilerine iyice belli olsun. Rabbinin herşeyden haberdar olması sana yetmez mi?' (41: 53). Zâtiyat sûresinde şu sözlerle karşılarışırız: "Kesin inanacak insanlar için arzda (Allah'ın varlığım ve kudretini gösteren) nice işaretler var. Kendi canlarınızda da öyle Görmüyor musunuz?" (51: 20-21). Allah'ın nimetleri konusunda öğüt almaları için insan­ların dikkatleri çekilmektedir: "De ki: "Söy­leyin bana, eğer Allah işitme (duyu)nuzu ve I gözlerinizi alsa, kalplerinizin üstüne de mü­hür vursa, Allah'tan başka bun(lar)ı size ge~ tir(ip ver)ecek tanrı kimdir?' Bak, nasıl âyetleri döndürüp türlü türlü açıklıyoruz, son­ra yine onlar yüz çeviriyorlar?" (6: 46).

Aşağıdaki ayetler insana çevresine bakmasını ve kâinattaki dengeyi ve muhteşem düzeni görmesini tembih etmektedir. Onlar, bir Ya­ratıcı olmadan vücuda gelebilir ve ahenk içinde süreklilik kazanabilirler mi? "Görme­din mi Allâh(i); göklerde, yerde bulunan kimseler, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep O'na secde ediyorlar. Ama birçoğuna da azap hak olmuştur." (22:18).

Nur sûresinde şöyle buyurulmaktadır: "Gör­medin mi Allah bulutları sürer, sonra onları birbirine geçirir, sonra onları birbiri üstüne yığar (sıkıştırır), arasından yağmurun çıktığı­nı görürsün. Gökteki dağlar (gibi büyük bulut parçaların)dan bir dolu indirir de onunla dile­diğini vurur (ziyana uğratır), dilediğinden de onu öteye çevirir. Şimşeğinin parıltısı nerdeyse gözleri alır. Allah gece ile gündüzü çe­virir (birbirini takip ettirir veya birinin süresi­ni artırır, diğerini azaltır). Şüphesiz gözleri olanlar için bunda bir ibret vardır." (24:43-44).

İnsan, bu meseleler üzerinde düşünerek, öğüt alarak kâinattaki gerçek değerini ve yerini kazanır. İnsanın, kâinatı, onun hedefini ve kendi kaderini bilme talebi, gereği gibi karşı­lanmadığı sürece, problemlerin maddî çö­zümleri tek başına, insana yardımcı olamaz ve onu tatmin edemez. Başka bir deyimle, düşünce ve inanış sorunları, bir hayat kurma­nın getirdiği sorunlar kadar, belki de daha önemlidir. Çünkü insanî değerler, dünyadaki ve ebediyetteki hayat, düşünce ve inanışlarla ilgilidir. İnsanı hayvanlardan ve diğer yara­tıklardan ayıran bunlardır. Düşünce ve inanış sorunlarım ise, ancak Allah'ın birliğine inan­mak çözer. Ancak bu şekilde insan, bir yan­dan geçim sıkıntısını giderirken, bir yandan da toplumda adaleti sağlayabilir. Bu Kur'ân-ı Kerîm'in ilmî yaklaşımıdır.


 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Maddî Âlemin Rolü
« Posted on: 25 Mart 2023, 21:11:10 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Maddî Âlemin Rolü rüya tabiri,Maddî Âlemin Rolü mekke canlı, Maddî Âlemin Rolü kabe canlı yayın, Maddî Âlemin Rolü Üç boyutlu kuran oku Maddî Âlemin Rolü kuran ı kerim, Maddî Âlemin Rolü peygamber kıssaları,Maddî Âlemin Rolü ilitam ders soruları, Maddî Âlemin Rolüönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &