> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Tedavi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tedavi  (Okunma Sayısı 602 defa)
05 Haziran 2012, 22:06:12
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 05 Haziran 2012, 22:06:12 »Tedavi

Peygamber zaman zaman ashabı hasta­lanınca onlara bazı tedavi şekilleri önermiş­tir. Peygamber'ın ashabına zaman zaman tavsiye ettiği ilaç ve tedavi şekilleri oldukça uzun bir liste oluşturur. Aşağıda bazı Önemli İlaç ve tedavi şekilleri verilmiştir.

Ağızdan Alınan İlaçlar
 
Bal: Hz. Peygamber balı bir sürü hasta­lık için tavsiye etmiştir. İbni Abbas'ın riva­yet ettiği bir hadiste Hz. Peygamber şöy­le buyurur: "Tedavi üç kısımdır. Bu üç kı­sımdan biri bal İle olanıdır." Ebu Hureyre-den rivayet edilen bir hadis ise: "Eğer bir kimse her ay üç sabah bal yerse, onda hiçbir ağır hastalık olmaz." şeklindedir. Abdullah b. Mes'ud'un rivayet ettiği hadiste ise AHah-ın elçisi şöyle der: "İki ilaçtan yararlanın, bal ve Kur'an-ı Kerim." Ebu Said el-Hudrî şöy­le der: Adamın biri Hz. Peygamber 'a ge­lip kardeşinin barsaklarının bozuk olduğu­nu söyledi. Hz. Peygamber da ona kar­deşine bal vermesini önerdi. O adam, Rasu­lullah 'ın dediğini yaptı ve sonra Peygam­ber'a gelerek dedi ki: "Kardeşime bal ver­dim, fakat barsakları daha da bozuldu." Bu iş üç kere tekrarlandı ve adam dördüncü ke­re yeniden Peygamber'ın huzuruna geldi. Peygamber dördüncü kere de bal verme­sini söyleyince, adam balın ishali artırmak­tan başka bir şey yapmadığını ifade etti. Bu­nun üzerine Rasulullah: "Allah doğru söyledi, fakat senin kardeşinin barsakları ya­lan söylüyor." şeklinde cevap verdi. Bundan sonra tekrar bal verdi ve hasta bu sefer şifa buldu. Son araştırmalar balın birçok hasta­lıklarda, çok faydalı olduğunu göstermiştir. Nezlede ve kalp hastalıklarında son derece etkilidir. Kan ve cilt hastalıkları ile göz has­talıklarında da faydalıdır. Sindirimi kolaylaş­tırır. İçindekilerin analizinden balın 3 yön­de etkili olduğu gösterilmiştir: a) Güzel bir besleyici olarak, b) Koruyucu olarak, c) Ba­zı hastalıklarda bir ilaç olarak. İçerisinde, kalsiyum, sülfür, karbon, fosfor, demir, mag­nezyum, kİor, sodyum, potasyum ve iyot mevcuttur.

Ebu Hureyre'den rivayet edilen bir hadis şu şekildedir: "Çörek otu ölüm hariç her şeye devadır." Seleme,"ayaktaki hiçbir yara veya kanama yoktur ki Hz. Peygamber onlara kına koymamış olsun." dedi. Bu konu­da Hz. Aişe de şu hadisi rivayet etti: "El-Aliye (Medine yakınlarında bir köy)'de ye­tişen ayva hurmasında şifa vardır. Sabahle­yin aç karnına yendiklerinde panzehir etki­sine sahiptirler. Enes ise: "Çocuklarınızın bademcikleri şişerse onları sıkmayınız, fakat kust tatbik ediniz (ud-i Hindi tozu macunu-kust macunu)" hadisini rivayet etti.

Ümmül Münzir dedi ki: "Rasulullah ya­nında Hz. Ali olduğu halde bana geldiler. Bu sırada bizde olgun hurmalar asılı idi. O ye­meye başladı, Ali de yedi, fakat Hz. Peygam­ber onu durdurdu ve 'Ali sen yeme, nekahattesin' buyurdu. Bunun üzerine ben pancar ve arpa İle birşeyler hazırladım. Hz. Peygamber bunun üzerine: 'Ali sen bun­dan al, bunun sana daha çok faydası olur.' buyurdu. Sa'd'ın ifadesine göre, kalbinden rahatsız olduğunda, Hz. Peygamber'e mü­racaat etmiş. Hz. Peygamber ona hekim Haris bin Kalada'ya gitmesini ve yedi ayva hurmasını çekirdekleri ile döv.üp kendisine vermesini söylemiş." Hz. Aişe şöyle dedi: "Rasulullah kavunu taze hurma ile bera­ber yer ve şöyle derdi: 'Birinin ateşi, diğeri­nin soğuğu ile kırılır, birinin soğuğu da di­ğerinin ateşi ile' " Peygamber öd ağacı su­yunu bademcik iltihabı ve plörezi İçin tavsi­ye etmiştir: "Bunun bademcik şişmelerinde burundan plörezide ise ağızdan alınmasını önermiştir!' (Mişkat el-Mesabih, James Rob-son, İngilizce Çevirisi, Cilt Ii, s. 945-957).

Hz. Aişe şöyle rivayet ediyor: "Ailem ateş­ten bitap düştüğünde Peygamber bir kâse (un-su-yağ veya tereyağı ile hazır­lanmış > çorba hazırlamamızı ve bundan azar azar içmemizi emretti. Sonra da şöyle ekledi: 'O, üzüntüyü giderir ve hasta kalbi, sizin kirli yüzünüzü su ile yıkamanız misali kirlerinden temizler." Hz. Aişe ve Rafi b. Hadî'ye Rasulullah'dan şöyle rivayet ettiler: "Ateş, cehennem sıcağının şiddetindendir, şu halde onu suile soğutunuz;' Ümeys'in kızı Esma'ya göre, Peygamber ona kabızlıkta hangi gevşeticiyi kullandığını sormuş, o da sütleğen otu kullandığını söylemiş. Bunun üzerine Rasulullah onun çok acı olduğu­nu söyledi. Bundan sonra Hz. Esma siname­ki kullanmaya başlamış. Daha sonra Hz. Peygamber şöyle buyurmuş: "Eğer ölü­me karşı ilaç ihtiva eden bir şey olsaydı, o ancak sinameki olurdu."

Peygamber ayrıca, yer mantarının bir çe­şit kudret helvası olduğunu ifade etmiş ve ek-sterisinin göz hastalıklarına iyi geleceğini söylemiştir. Ebu Hureyrededi ki: "Rasulul­lah üç-beş-veya yedi adet mantar alıp on­ları ezdi, suyunu bir şişeye doldurdu ve gözü sulanan bir köle kızın gözüne losyon olarak tatbik etti ve kız tedavi oldu." İbni Abbas, Peygamber'dan şu hadisi rivayet etmiştir: "Rastık (sürme) (Antimonlu taş) kullanın, çünkü o görüşünüzü netleştirir, saçları bü­yütür." Hz. Abbas, Peygamber 'ın ayrıca şöyle dediğini de söyler: "İlaç olarak uygu­ladıklarınızdan en iyisi, ağızdan yudum yu­dum içilen, burundan çekilen ile hacamat ve müshiilerdir. Göze uygulananın en İyisi ras­tıktır (sürme). O görüşü berraklaştırır, saçı büyütür."


 


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Tedavi
« Posted on: 04 Temmuz 2022, 19:15:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tedavi rüya tabiri,Tedavi mekke canlı, Tedavi kabe canlı yayın, Tedavi Üç boyutlu kuran oku Tedavi kuran ı kerim, Tedavi peygamber kıssaları,Tedavi ilitam ders soruları, Tedaviönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &