ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Ribanın Anlamı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ribanın Anlamı  (Okunma Sayısı 690 defa)
17 Haziran 2012, 20:09:57
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 17 Haziran 2012, 20:09:57 »Riba'nın Anlamı

Kur'an'da faiz yerine riba kelimesi kullanıl­mıştır. Lûgatta riba, fazla, fazlalık anlamına geliyor ise de, iktisatta bu borç verenin borç alandan, ana paranın üstünde muayyen bir zamanlık bekleyişten doğan menfaat olarak elde etmiş olduğu fazlalık ile ilgilidir. İbni Hacer -Askalani- riba'dan bahsederken, ister mal is­terse para olsun ribanın;.. esasının fazlalık ol­duğunu söylemektedir. Allame Mahmud al-Hassan Tauma'ye göre ise riba fazlalık veya artış anlamına gelmektedir; ve mal değiş-tokuş mukavelelerinde aynî bir mal için daha fazla şey talep edilirse bu da bir riba'dir.

Şah Veliyullah Dehlevî'nin belirttiğine göre borç alanın borç verenden almış olduğu bor­cun fazlasını ve daha iyisini ödemek şartı ile uzatılan borçta da riba unsuru mevcuttur. Ebu Bekr İbnil Arabi'nin düşüncesine göre, karşılı­ğında bir menfaat ödenmeyen her fazlalık ribadır. Katade'nin söylediğine göre İslam ön­cesi ribada, bir kişi diğer bir kişiye muayyen bir süre için, mal sattığında, sürenin bitiminde alıcı ödeme yapmamış ise o zaman satıcı öde­me süresini alış fiatmı yükselterek uzatmak­taydı. Mücahid'e göre ise İslam öncesi bütün muamelelerde bu tür riba mevcuttu; bir kimse sözleşme ile diğer bir kimseden borç aldığın­da, alacaklıdan ödeme yapması için zaman is­temekte ve bunun karşılığında ona borcun ya­nında fazladan sabit bir miktar ödeme sözü vermekteydi. (Yusufu'd-Din; a.g.e., sh. 391).

Ebu Bekr el-Cessâs'a göre İslam öncesi, in­sanlar biribirinden borç aldıklarında ilgili ta­raflar muayyen bir süre sonra borç alanın esas borcun yanında bir miktar paranın   fazladan Ödenmesi için aralarında anlaşmaktaydılar. İmam Razi'nin görüşüne göre İslam öncesi adetlerde bir kişinin borcunun muayyen bir süre için ertelenmesi ve ondan her ay için sa­bit miktarda bir para alınması yaygındı; süre sona erdiğinde borç alanın borcunu ödemesi isteniyordu; borcunu ödemeyecek durumda ise, Ödemeyi yapabilmesi için süre uzatılmak­ta ve faiz arttırılmaktaydı. O dönemler Ara­bistan'da bu tür borç işlemleri oldukça yay­gındı ve bunlara riba ismi verilmekteydi. İşte Islamın yasaklamış olduğu esas miktar üzerin­den alınan bu fazlalık idi.

Riba'nın dikkatlice İncelenmesinden de anla­şılacağı üzere, bunun tefecilik olmaması ile birlikte borç verilen miktarın üzerindeki fazla­lığı kapsadığı anlaşılacaktır.

Rİba, bir kimsenin sermayesini başka bir kim­seye belirli bir süre için borç vermesi İle, bu sermayeden ayrı olarak talep etmiş olduğu pa­ra miktarı halinde kazanılmaktadır. Riba (fa­iz) demlen bu ilave miktar, herhangi bir emek veya mal karşılığı olmayıp, borç alınan mikta­rın karşılığıdır. Riba aslında bu şekilde ana paranın kullanılacağı süre için talep edilen bir artı değerdir. Riba üç unsurdan oluşmaktadır : Esas miktara İlave edilen miktar, zamana göre bu ilave oranı ve pazarlık şartlarından olan bu ilave miktarın Ödenmesi. Bu üç unsuru kapsa­yan bütün muameleler riba sınıflandırılmasına girer.

Aslında, Arapça'daki riba modern konuşma tarzında aşırı yüksek faiz anlamına gelen tefe­cilik sözcüğü ile kısmen de olsa açıklanmak­tadır. Mamafih, riba Arapça'da miktarı ne ka­dar az olursa olsun, borç verilen ana miktar üzerine İlave edilen miktar anlamına gelmek­tedir ve hem tefeciliği hem de faizi kapsamak­tadır. Kur'an'daki ayetlerden hiçbiri tefecilik olarak bilinen faizi feshedip de öteki şekilleri­ni muhafaza etmeyi ima etmemiştir. Kur'an'ın hükümleri kapitalist sistemin zihniyetini ahlâki değerlerini, kültürel ve ekonomik ku­rumlarının kökünü kazıyıp, yepyeni bir siste­mi öngörmektedir. Bu sistemde cimriliğin ye­rini merhamet, bencilliğin yerini işbirliği, ri­ba'mn yerini zekat ve bankacılığın yerini bey-tülmal alacak, böylece toplumun işbirliği ve dayanışması İçin gerekli şartlar oluşturulmuş olacaktır. Riba iki ayn gruba ayrılmaktadır: (l)Riba-i nesie, (2) Riba-i fazl.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ribanın Anlamı
« Posted on: 17 Şubat 2020, 21:07:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ribanın Anlamı rüya tabiri,Ribanın Anlamı mekke canlı, Ribanın Anlamı kabe canlı yayın, Ribanın Anlamı Üç boyutlu kuran oku Ribanın Anlamı kuran ı kerim, Ribanın Anlamı peygamber kıssaları,Ribanın Anlamı ilitam ders soruları, Ribanın Anlamıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &