ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Organizasyon
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Organizasyon  (Okunma Sayısı 344 defa)
18 Haziran 2012, 10:51:01
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 18 Haziran 2012, 10:51:01 »ORGANİZASYON

Anlamı
 
Bir işe teşebbüs eden, plânlayan, rehberlik eaen ve düzenleyen kişi organizatör veya müteşeb­bis olarak adlandırılmaktadır. Bundan başka herhangi bir işte bütün işlerin planlanması ve yönetilmesine de organizasyon denilmektedir.

Önemi
 
Modern sanayi dünyasında organizasyon bü­yük bir rol oynamakta ve çok önemli bir üre­tim faktörü olarak görülmektedir. Müteşebbis uygun oranlarda toprak, emek ve sermaye vb. gibi üretim faktörlerini istihdam eder ve mini­mum maliyetle maksimum prodüktivite elde etmek İçin en iyi tarzda onları çalıştırır. Mü-şetebbis bir gemi kaptanı gibidir, görevi en­düstri gemisini güvenli bir şekilde ekonomik refah limanına yönlendirmektir.

Organizasyon ve planlamanın Önemi Allah'ın kendisini en iyi organizatör olarak bildirme­sinden muhakeme edilebilir. Ali-İmran Sure­sinde: "Allah bize kafidir ve O ne güzel vekil­dir, dediler" (3:173)

Müslümanlara bu ayette işlerini (en iyi şekil­de yapmaları ve sonra) işlerin en iyi yöneticisi ve organizatörü Allah'ın himaye ve velayetine bırakmaları nasihat edilmektedir. Ayrıca ayet en iyi yönetici ve Organizatör olan Allah'ın, kullarının da işlerinde iyi organizatörler olma­ya gayret göstermeleri isteğini içermektedir.

Kur'an-i Kerim Hud Suresinde, Nuh'un Al­lah'ın gözetimi ve rehberliğinde nasıl gemi yaptığını anlatmaktadır. "(Nuh'a vahyolundu) Nezaretimiz altında ve vahyimiz gereğince gemi yap..." (11:37).

Bu üretim faktörüne başka bir referans Yusuf'un Mısır Kralının rüyasını yorumladığı ve ona kıtlıkla ilgili tüm bilgileri verdiği Yusuf suresinde vardır. Kral devlet işlerinde ondan tavsiye alabilmek için itibar ve rütbe ile Yusuf'u hapishaneden çıkardı. Sonra Yusuf  şu ayette Krala kendisini devlet işleri üzerine or­ganizatör tayin etmesini istedi: "Yusuf şöyle dedi: "Beni Mısır'ın hazineleri üzerine memur et; çünkü ben iyi korur, iyi bilirim." (12:55)

Yusuf, bu ayette bilgi ve organizasyon ye­teneği gibi iki mümtaz vasfıyla kendisini memleket işleri üzerine organizatör tayin et­mesini kraldan talep eder. Gerçekten bu iki aslî vasıf, insanı başarılı ve ehliyetli bir orga­nizatör yapar.

Modern endüstride organizasyonun büyük öneminden dolayı, gerçekten ehil ve vasıflı kişilerin organizatör olarak tayin edilmeleri mutlaka gereklidir. Kur'an-ı Kerim şu ayetiyle Müslümanlara organizatörlerin seçiminde çok dikkatli olmalarını emreder: "Gerçekten Al­lah, size, emanetleri ehline vermenizi ve in­sanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hüküm vermenizi emreder." (4: 58)

Bu işin sorumluluk duygusuna lâyık kişilere tevdi edilmesi basan ve verimlilik için gerek­lidir.

İslamın vurguladığı organizasyonun önem ve gerekliliği onun bazı temel ibadetlerinin ince­lenmesinden daha iyi anlaşılabilir. Cemaatle kılman namazlar ve hac ibadetleri organizatörsüz (imam) yerine getirilemez. Gerçekten İslam'da müşterek olarak yapılan hiçbir şey organizesiz değildir.

Rasulullah şu hadisinde organizatörün (imam) gerekliliğini vurgulamaktadır: "Üç kişi (veya daha fazla) yolculuğa başladığınızda (veya bazı işlere) aranızdan birinizi imam ta­yin ediniz." (Ebu Davud). Ayrıca Rasulullah'ın: "Allah'ın eli (kudreti) topluluk (cemaat) üzerinedir, topluluk (cemaat)tan ayrılan ce­henneme gider." buyurduğu rivayet edilmek­tedir. (Tirmizi).

"Allah'ın eli, cemaat (topluluk) üzerinedir" ifadesi çok önemlidir. Onlar, iş hayatında başarı ve refahın büyük ölçüde organizatörün verimlilik ve kabiliyetine bağlı olduğunu açıkça gösterirler. Bu üretim faktörünü önem­semeyen veya ihmal eden diğer ülkeler fazla gelişme göstermezken ve açlık ve fakirlikten dolayı geri kalırken; organizatörleri eğitilmiş ve organizasyon kurumu ıslah edilmiş ülkeler en iyi hizmete, çok ehliyetli müteşebbislere ve refaha kavuşmaktadırlar.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Organizasyon
« Posted on: 24 Ağustos 2019, 16:55:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Organizasyon rüya tabiri,Organizasyon mekke canlı, Organizasyon kabe canlı yayın, Organizasyon Üç boyutlu kuran oku Organizasyon kuran ı kerim, Organizasyon peygamber kıssaları,Organizasyon ilitam ders soruları, Organizasyonönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &