> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Ekonomik Gelişme
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ekonomik Gelişme  (Okunma Sayısı 384 defa)
19 Haziran 2012, 21:30:01
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 19 Haziran 2012, 21:30:01 »Ekonomik Gelişme

İslamın önde gelen amaçlarından birisi de ki­şiyi yoksulluğun ve sefaletin zilletinden, kon­forlu ve mutlu bir hayata yükseltmektir; Hz. Peygamber, yoksulluğa ve ızdıraplı bir ha­yata zorlayan esaret zincirlerini parçalamak ve insana geçiminde ve ibadetlerinde özgür­lük bahşetmek için gönderilmiştir. Bunun için Kur'an, kişinin verimli çabalarına büyük önem vermiş, hatta ona tabii zenginlikleri ge­liştirmesi için çok sıkı çalışması ve bu müna­sebetle daha yüksek bir ekonomik gelişme el­de etmesi yönünde ivme sağlamıştır. Bu an­lamda Yüce Kur'an'ın aşağıdaki ayet-i keri­mesi önemlidir: "(O) derecelerin (mearic) sa­hibi Allah'dandır." (70: 3). Mearic kelimesi-nin anlamı, merdiven veya başka bir şeyle yu­karı doğru yükselmedir. Bundan dolayı, mea­ric, kişinin verimli faaliyetlerinin doğrudan sonucu olan mutluluk ve saadet hayatı anla­mındadır. Ayet, yükselme yollarının sahibi olarak Allah'ı hatırlatır. O (Allah) ki, razı ol-duğu kullarına dünyada ölçüsüz yükselme (ilerleme) yollarım bağışlar.

Allah'ın ihsanı, Kur'an-ı Kerim'in aşağıdaki suresinde de şöyle belirtilmiştir:

"...Yaratışta, O ne dilerse arttırır. Şüphesiz ki Allah herşeye hakkıyla kadirdir." (35: 1).

Bu ayet, insanoğlu için bu dünyada daha iyi bir hayatın imkanlarını göz önüne serer. Allah tarafından bağışlanan melekeleri kullanan in­sanlar tabii kuvvetlerden faydalanarak imkan dahilinde olanı gerçeğe dönüştürürler. Bu insanlar daima başarı ve saadet ile mükafatlan­dırılırlar.

Aynı surede şu ayeti görmekteyiz: "...Güzel söz O'na çıkar, iyi amel onu yükseltir..." (35: 10). Kişinin başarılı ve sonuç veren verimli faaliyetleri onun hayırlı işleri olarak isimlen­dirilir. Allah'ın inayetine sahip bu faaliyetler dolayısıyla milletin refahını ve servetini arttı­rır. Aynı şey daha değişik bir yolla tekrar edil­miştir: "Bir halden başka bir hale elbette ve mutlaka yükseleceksiniz." (84: 19). Yukarıda­ki ayet-i kerime, kişinin tedricen ilerlemesi ve yükselmesinin açıkça ifadesidir. Kur'an, kişi­nin ilerlemesinin daha iyi ve başarılı bir haya­ta doğru olacağını Öngörmektedir. İnsanlara, burada sabit bir hızla ilerlemelerine devam edecekleri söylenmiştir.

Aşağıdaki ayet, insanlığın ekonomik ilerleme­sine yardımcı olan kişilerin verimli gayretleri­ni övmektedir: "Onu tertemiz yapan muhak­kak ki felah bulmuş, onu alabildiğine örten kimse ise muhakkakki ziyan etmiştir." (91: 9-10).

"Zekkaha" (tertemiz yapmak) kelimesi fazilet­li olmak, bayındır olmak; herşeyi açık veya bayındır yapmak; temizlemek; düzeltmek; ar­tış sağlamak ve "dessaha" (örtmek) kelimesi de gizlemek ya da saklamak anlamındadır.

Bu ayet gösterir ki her kişiye geliştirmesi için melekeler verilmiştir; fakat bazıları onları kul­lanır ve başarıya ulaşırken diğerleri onları bo­şa harcayıp açlık ve yoksulluktan ızdırap çe­kerler.

Bu anlayış Müslümanlara öylesine bir ruh aşı­lar ki, Müslümanlar tabii servet kaynaklarını uygun şekilde kullanmayı ya da onları geliş­tirmekte ihmal göstermeyi günah olarak kabul ederler. Arzda yerleşirler, toprağı işlerler, ti­cari ve endüstriyel alanlarda çok gayret sarfe-derler ve yeni üretim teknik ve yöntemlerini keşfetmek için her yola başvururlar. Hepsinin ötesinde, bu çabaların Allah katında büyük sevabı olacağını düşünürler.

Böylece bu ayet, insanlara, hayatta hakiki amaçlarının her alanda çok çalışmak ve verimliliği arttırmak ve böylece toplumun eko­nomik gelişme ve büyümesine katkıda bulun­mak olduğunu hatırlatmaktadır. Allah'a ger­çek hizmet, kişinin emeğiyle, toplumun eko­nomik gelişme ve zenginleşmesine yardım et­mesinde yatmaktadır. Hz. Ömer halifeliği za­manında, halkı, Hicaz'ın çıplak topraklarından ayrılıp, emekleri vasıtası ile servetlerini arttı­rabilecekleri ve böylece hem kendilerine, hem de toplumu zenginleştirebilecekleri uzak fakat verimli topraklara göç etmeye ikna etmiştir.


 


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ekonomik Gelişme
« Posted on: 16 Ekim 2021, 23:32:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ekonomik Gelişme rüya tabiri,Ekonomik Gelişme mekke canlı, Ekonomik Gelişme kabe canlı yayın, Ekonomik Gelişme Üç boyutlu kuran oku Ekonomik Gelişme kuran ı kerim, Ekonomik Gelişme peygamber kıssaları,Ekonomik Gelişme ilitam ders soruları, Ekonomik Gelişmeönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &