ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Botanik
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Botanik  (Okunma Sayısı 592 defa)
07 Haziran 2012, 23:42:53
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 07 Haziran 2012, 23:42:53 »13- Botanik

Kur'an-i Kerim,Allah'ın bitkiler alemindeki mucizelerinden ve bu dünyanın suyla nasıl hayat bulduğundan, ayrıntılarıyla bahseder. Çorak ve ölü bir toprak, yağmur aldığı za­man, canlı ve her çeşit bitkiyle dolu bir hal alır: "Kupkuru gördüğün yeryüzünün, Biz ona su indirdiğimiz zaman harekete geçme­si, kabarması, Allah'ın varlığının belgelerin-dendir." (41: 39). Kâf Suresi'nde şunlar ge­çer: "Gökten bereketli bir su indirdik, kul­lara rızık olmak üzere onunla bahçeler, bi­çilecek taneli ekinler, küme küme tomurcuk­ları olan boylu hurma ağaçları yetiştirdik. O su ile ölü yeri dirilttik:' (50: 9-11). En'âm Su­resi'nde: "Çardaklı ve çardaksızbağları in­şa eden Allah'tır. Tadlan çeşitli ekin ve hur­maları, zeytin ve narı —birbirine benzer ve benzemez şekilde— yaratan O'dur." (6: 141). Nahl Suresi'nde de: "Yukarıdan size su in­diren O'dur. Ondan İçersiniz; hayvanları ot­lattığınız bitkiler de onunla biter. Allah onunla size ekinler, zeytin ve hurma ağaçla­rı, üzümler ve her türlü ürünü yetiştirir. Dü­şünen kimseler için bunda ders vardır." (16: 10-11).

Allah'ın bitki dünyası, yalnız meyva ve di­ğer ürünlerin çeşitleriyle dolu değildir, aynı zamanda sıkı bir denge ve muayyen bir mo­deli devam ettirir. Allah'ın sıkı disiplin ve dü­zeni içinde, renk, meyva, çiçek ve ürün fark­lılığı mevcuttur. "Yeri yaydık, oraya sabit dağlar yerleştirdik; orada her şeyi bir ölçüye göre bitirdik." (15: 19). Kamer Suresi'nde: "Şüphesiz Biz her şeyi bir ölçüye göre ya-ratmışızdır.." (54: 49).

Allah tekrar, insanlar için, aynı suyla sula­nan fakat değişik renk, tat ve lezzete sahip ürün çeşitlerinin büyümesindeki, pek çok alâmetine değinir: "Yeryüzünde, hepsi de ay­nı su ile sulanan, birbirine komşu toprak par­çaları,'tek ve çok köklü üzüm bağları, ekinler, hurma ağaçlan vardır. Fakat onları şekil ve lezzetçe birbirinden farklı kılmışızdır. Dü­şünen kimseler İçin bunda ibretler vardır." (13: 4).

Kur'an, bitkiler alemindeki, hayret veren üreme işlemine, dikkatleri çeker. Fakat diğer tip olan aseksüel üreme işleminden bahset­meden, sadece seksüel olanını zikreder. Bu da şundan dolayıdır: "Seksüel üreme, ken­disini doğurana benzeyen yeni bir bireyin or­taya çıkmasını amaçlar, halbuki aseksüel olan İse gerçek bir üreme değil, sadece bir çoğalmadır." (The Bible, The Qur'an and Science, s. 185-197). "O ki, ... gökten bir su indirdi; Biz o su ile türlü türlü, çift çift bit­kiler yetiştirdik." (20: 53). Lokman Suresi­nde şunları okuyoruz: "Gökten su indirip orada her hoş çiftten yetiştirmişizdir." (31: 10). Hacc Suresi'nde: "...fakat Biz ona su in­dirdiğimiz zaman harekete geçer, kabanr,her güzel bitkiden çift çift yetiştirir:' (22: 5). Ra'd Suresi'nde: "...her türlü üründen çift çift ye­tiştiren,..., O'dur." (13: 3). Şuara Suresi'nde: "Yeryüzüne bakmazlar mı? Orada, bitkiler­den nice güzel çiftler yetiştirmişizdir. Şüphe­siz bunlarda Allah'ın kudretine işaret vardır, ama çoğu inanmazlar." (26: 7-8).

Üretim prosesi, tohumların çimlenmesîyle doruk noktasına ulaşır. Kur'an-ı Kerim, bit­kiler alemindeki Allah'ın bu fevkalâde mu­cizelerinden, şu şekilde bahseder: "Taneyi ve çekirdeği yaran şüphesiz Allah'tır..." (6: 95). Kur'an, bitkiler âleminde kompenantlann çift halde bulunuşundan sözeder: "Yerin ye­tiştirdiklerinden, kendilerinden ve daha bil­mediklerinden nice çiftleri yaratan Allah mü­nezzehtir." (36: 36). Bu konuda hatırlanacak en önemli şey, bitkilerin aleminde değişik şe-killerdeki dikkate değer ve mükemmel üre­tim proseslerinin yöneticisinin, Allah oldu­ğudur. Bu, İslâmî bilimlerin ve bütün çalış­ma sahalarının köşetaşıdır ve müslüman bi­lim adamlarının hepsi, tekrar tekrar bu nok­tayı vurgulamışlardır. Gerçekte, bitkiler ale­mindeki bu şaşırtıcı, ulvî ve mükemmel Ör­nekler, yalnızca, insanın Allah'a ve O'nun yaratıcı gücüne olan inancını ve imanını güç -lendirmeye yardım eder. Ve Kur'an, hayatı n bu çok güzel ve etkileyici gerçeklerinin, Yaratıcı'nın haşmet ve azametini insana iyic^s anlattığından sözeder.

Kur'an çalışmaları, bu alanda da, pek çok: bilim adamının ortaya çıkmasına neden ol­muştur: Câbir İbni Hayyan, Ebû Nadir İt ni Şumeyl, Ebû Zeyd el-Ensari, İbni es-Sıkkit, Ebû Sa'd el-Asmaî, Ali İbni Rabbarj el-Tahavî, Huneyn İbni İshak, Razî, Ebû Ha-nife ed-Dinavarî, İbni Sina, îbni Baccah, İb­ni Rüşd, İbni el-Avvam, Gafikî, îbni el-Baytar, Abdüllatif el-Bağdadî, el-Kazvinî. Şemseddin el-Nuveyrî, Hamdullah Mustav-fî, El-Cuzalî, Ömer İbni el-Vardî ve Molla Sadra.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Botanik
« Posted on: 10 Aralık 2019, 14:38:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Botanik rüya tabiri,Botanik mekke canlı, Botanik kabe canlı yayın, Botanik Üç boyutlu kuran oku Botanik kuran ı kerim, Botanik peygamber kıssaları,Botanik ilitam ders soruları, Botanikönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &