ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı > Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti  (Okunma Sayısı 487 defa)
10 Kasım 2011, 00:59:24
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 10 Kasım 2011, 00:59:24 »41- Cafer b. Ebi Tâlib (r.a.), Esma Bint. Umeys (r.a.nhâ) ile Gemidekilerin Fazileti


2267- Ebu Musa (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Biz Eş'ariler Yemen'de iken Resulullah (s.a.v.)'in peygamber olarak ortaya çı­kış haberi bize ulaşmıştı. Ben ve iki kardeşim -ki onların biri Ebu Bürde ve diğeri de Ebû Ruhm'dur. Ben en küçükleriyim- kavmimizden elli küsur kişi yada elli üç veya elli iki kişi. Resulullah (s.a.v.)'in yanına gitmek üzere muhacir olarak Yemen'den yola çıktık:

“Ebu Musa sözüne şöyle devam etti: Bir gemiye bindik. Gemimiz bizi Habeş hükümdarı Necâşî'nin memleketinin sahiline attı. Onun yanında Ca'fer b. Ebû Tâlib ile arkadaşlarına rastladık. Ca'fer:

“Bizi buraya Resulullah (s.a.v.) gönderdi. Burada oturmamızı emretti. Siz de bi­zimle beraber kalın!” dedi.

Biz de toptan hepimiz Medine'ye gelinceye kadar onunla beraber orada kal­dık. Daha sonra Hayber'i fethettiği gün Resulullah (s.a.v.)'e kavuştuk. Bize ganimet­ten hisse verdi. Yada Ebu Musa:

“Resulullah (s.a.v.) bize ganimetten bahşiş verdi” dedi. Hayber'in fethinde bulunmayan hiç bir kimseye ganimetten hisse ayırmadı. Yalnız kendisiyle birlikte bulunanlara hisse verdi. Ancak Ca'fer ve arkadaşlarıyla birlikte bizim gemimizde bulunanlar müstesna! Gazilerle beraber onlara da hisse ayırdı. Bunun üzerine bazı insanlar bize yâni gemide bulunanlara:

“Biz hicrette sizi geçtik” diyorlardı.

Ebu Musa devamla der ki:

“Derken Esma bint. Umeys -ki bizimle beraber Ha­beşistan'dan gelenlerden biridir- ziyaret için Peygamber (s.a.v.)'in hanımı Hafsâ'nm yanına girdi. Esma, muhacir kafilesi içerisinde Necâşî'nin memleketi Habeşistan'a hicret etmişti. Derken Ömer, Hafsâ'nm yanına girdi. Esmâ'da o sırada Hafsâ'nm yanında idi. Ömer, Esma'yi görünce:

“Bu kim?” diye sordu. Hafsa' da:

“Esma bint. Umeys” dedi. Ömer Iatifeli bir şekilde:

“Şu, Habeşistanlı kadın mı? Şu deniz yolculuğuna katılan mı?!” diye sordu. Es­ma:

“Evet!” diye cevap verdi. Bunun üzerine Ömer:

“Hicrette biz sizi geçtik. Dolayısıyla Resulullah (s.a.v.)'e biz sizden daha layıkız ve daha yakın oluyoruz” dedi. Bunun üzerine Esma kızıp Ömer'e:

“Yanıldın, ey Ömer! Hayır! Vallahi, siz, Resulullah (s.a.v.)'le birlikte idiniz. Aç olanınızı doyurur, câhilinize vaaz ediyordu. Biz ise uzaklarda, düşmanlar diyarında yada toprağında Habeşistan'da idik. Bu da, Allah ve Resulü uğrundaydı. Allah'a yemin ederim ki, senin söylediğini Resulullah (s.a.v.)'e anmadıkça ne yemek yerim ve ne de su içerim. Eziyet ediliyor ve korkutuluyorduk. Bunu, Resulullah (s.a.v.)'e söyleyeceğim ve ondan sorup cevap İsteyeceğim. Valiahi, ne yalan söylerim ve ne de saparım. Bundan fazla da bîr şey söylemem” dedi. Peygamber (s.a.v.) gelince, Esma ona:

“Ey Allah'ın peygamberi! Ömer şöyle şöyle söyledi” dedi.Bunun üzerine Re­sulullah (s.a.v.):                                                                                       

“O benim nezdimde sizden fazla hak sahibi değildir. Onun ve arka­daşlarının bir hicreti, sizinse ey gemi yolcuları! iki hicretiniz vardır!” buyurdu. Esma:

“Gerçekten Ebû Musa ile gemi yolcularını gruplar halinde bana geldikle­rini gördüm. Bana bu hadisi soruyorlardı. Resulullah (s.a.v.)'in onlar için söyledikle­rinden kalblerinde daha büyük ve daha sevindirici dünyâda hiç bir şey yoktu” dedi.

Açıklama:

Ebu Musa el-Eş'arî'nin oğlu Ebu Bürde der ki: Esma:

“Gerçekten Ebû Musa'yı görmüşümdür. Kendisi bu hadisi benden tekrar tekrar söylememi istiyordu” dedi. [666][666] Buhârî, Farzul'-Hums 15, Menakıbu'l-Ensar 37, Meğâzî 38; Ebu Dâvud, Cihad 140, 2725; Tirmizî, Siyer 10, 1559; Nesâî, Fezailu's-Sahabe, 283; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/405.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 18:09:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti rüya tabiri,Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti mekke canlı, Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti kabe canlı yayın, Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti Üç boyutlu kuran oku Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti kuran ı kerim, Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti peygamber kıssaları,Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Fazileti ilitam ders soruları, Cafer b. Ebi Tâlib, Esma Bint. Umeys ile Gemidekilerin Faziletiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &