ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Sabredenler ve Şükredenler >  İman İki Kısımdır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İman İki Kısımdır  (Okunma Sayısı 1550 defa)
18 Temmuz 2010, 16:51:23
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 18 Temmuz 2010, 16:51:23 »بســـم الله الرحمن الرحيم
 
 
İman İki Kısımdır
 

 
İman iki kısımdır.

1 - Birincisi; sahibinin cehenneme girmesine engel olan imandır. Bu iman, amellerin Allah rızası için yapılması üzerine sahibini teşvik eder.

2 - İkincisi; sahibinin ebedi cehennemde kalmasına engel olan imandır. Bu iman, riyakârların imanıdır. Çünkü hiç imanı bulunmayan bir kimse ebedi cehennemde kalacaktır. Bu ayetin hükmü de diğer azap bildiren ayetlerin hükmü gibidir.

Nitekim, Cenab-ı Hak:

"Her kim ahiret sevabını isterse, onun sevabını artırır, ve her kim dünya menfaatini isterse, ona da dünyalık veririz, fakat ahirette ona hiçbir nasib yoktur." (Şura/20).

Diğer bir ayette de:

"Her kim acele (geçen dünya)yı isterse, dilediğimiz kimseye dilediğimiz kadar peşin (dünyalık) veririz. Sonra da ona cehennemi tahsis ederiz. Yerilmiş ve kovulmuş bir halde oraya girer. Kim de mü' min olarak ahireti ister ve çalışmasını ona göre yaparsa, işte böylelerinin çalışmaları şükranla karşılanır." (İsra/18-19) buyurmuştur.

Bu ayetler Kur'an-ı Kerimin üç yerinde zikredilmiş olup birbirine benzerler ve birbirini tasdik ederler. Üçü de bir manada toplanır:

"Yani, her kim sadece dünyayı isteyip çalışmasını ona göre yaparsa, ahirette onun için hiçbir nasip yoktur. Her kim de ahireti isteyip çalışmasını ona göre yaparsa, ahiret onun içindir."

Peki, hem dünyayı, hem de ahireti murad eden kimsenin hükmü nedir?

Çünkü bu kimse iki iradenin hükmü altına girmektedir. Bu soru müşkil olduğundan dolayı müfessirlerden bazıları:

"Bu ayet-i kerime kafirler hakkındadır. Çünkü kafir ahireti değil, yalnız dünyayı ister" demişlerdir.

Fakat bu doğru değildir. Zira kafirlerden bazıları ahireti isteyebilir, müslümanlardan bazılarının ise muradı yalnız dünya olabilir.

Allah Teala, saadeti ahireti istemeye bağlamıştır, bedbahtlığı ise dünyayı istemeye bağlamıştır. Sade dünyayı isteyen kimse, dünyayı istemiş olur, sade ahireti isteyen kimse de ahireti istemiş olur. Hem dünyayı, hem de ahireti isteyen bir kulda iyilik, kötülük, taat ve masiyet toplanmış olur. Nitekim Cenab-ı Hak, peygamberlerden sonra insanların en hayırlıları hakkında:

"Kiminiz dünyayı istiyor ve kiminiz de ahireti istiyordu" (Al-i İmran/152) buyurmuştur.

Bu ayet-i kerime Uhud savaşında Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ile beraber bulunan ve aralarında münafık olmayan ashab-ı kiram hakkındadır.

Bundan dolayı Abdullah b. Mes'ud:

"Uhud günü olup da bu ayet-i kerime nazil oluncaya kadar, Resulullah'ın ashabından birinin dünyayı isteyeceğini aklımdan bile geçirmiyordum." demişti.

Bu ayet-i kerimede peygamberin, muhafaza etmelerini emrettiği merkezden ayrılanlar ve müslümanların hayırlılarından olanlar murad edilmiştir. Fakat bu, (dünyayı istemek) onlara arız olup, onları merkezi bırakmaya ve ganimet elde etmeye sevketmiştir.

Ama ameliyle yalnız dünyayı isteyen böyle değildir. Devamlı olarak yalnızca dünyayı istemek başkadır, sahabe-i kiramın, geçici olarak dünyayı istemeleri başkadır.

Netice olarak Allah'a, Resulüne ve ahirete iman eden kimsenin iyi amelleriyle ahireti değil de sadece dünyayı istemesi mümkün değildir. Çünkü Allah'a ve ahirete iman etmek, kulun ameliyle Allah'ın rahmetini ve ahireti istemesini gerektirir.

Bir kimsenin ameliyle muradı sadece dünya olursa, her ne kadar ikrar ile Allah'ı bilmeyi birleştirse de bu kimse-ameliyle imanı ebediyyen bileştiremez. Çünkü iman bunlardan başkadır.

Nitekim Firavun, Semud ve (Peygamberimizi görüp onu çocukları gibi tanıyan) Yahudiler gibi kimselerde ikrar ve Allah'ı bilmek bulunduğu halde Cenab-ı Hak bunların küfrüne şahadet etmiştir. Bunlar insanların en kafirleriydiler.

Buna göre amellerle sadece dünyayı istemek bazan Allah'ı bilmekle birleşir. Fakat iman bunlardan başkadır. Çünkü iman sahibinin, ameliyle Allah'ı ve ahireti istemesi lazımdır. Yardımına sığınılacak ancak Allah'dır. Cenab-ı Hak, zenginlik ile fakirliği, şükür, sabır, doğruluk, yalan, ihlas ve şirk için iptila ve imtihan kılmıştır.

Nitekim Allah Teala:

"Size verdiği şeylerde sizi imtihan etsin" (Enam/165) diğer bir ayette:

"Elif, Lam, Mim. İnsanlar sandı mı ki, "iman ettik" demeleriyle bırakılacaklar da, imtihana çekilmeyecekler? Yemin olsun, biz, onlardan öncekileri de imtihan ettik. Yine Allah elbette doğru söyleyenleri bilir ve elbette yalancıları bilmektedir" (Ankebut/ 1-2-3) diğer bir ayette de:

"Bilmiş olun ki, mallarınız da evladlarınız da ancak birer imtihandır, (asıl) büyük mükafat ise şüphesiz Allah katındadır." (Enfal/28) buyurmuştur.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İman İki Kısımdır
« Posted on: 17 Eylül 2019, 01:14:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İman İki Kısımdır rüya tabiri, İman İki Kısımdır mekke canlı, İman İki Kısımdır kabe canlı yayın, İman İki Kısımdır Üç boyutlu kuran oku İman İki Kısımdır kuran ı kerim, İman İki Kısımdır peygamber kıssaları, İman İki Kısımdır ilitam ders soruları, İman İki Kısımdır önlisans arapça,
Logged
10 Mart 2015, 18:52:03
MELİKE 7D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 333« Yanıtla #1 : 10 Mart 2015, 18:52:03 »

İman iki kısımdır.
1 Sahibinin cehenneme girmesine engel olan imandır. Bu iman, amellerin Allah rızası için yapılması üzerine sahibini teşvik eder.
2 Sahibinin ebedi cehennemde kalmasına engel olan imandır. Bu iman, riyakarların imanıdır. Çünkü hiç imanı bulunmayan bir kimse ebedi cehennemde kalacaktır. Bu ayetin hükmü de diğer azap bildiren ayetlerin hükmü gibidir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Mart 2015, 22:36:36
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #2 : 10 Mart 2015, 22:36:36 »

Esselamu Aleykum ve rahmetullah.2 kısım iman var,insaAllah bizlerin imanı cennet ehlinden olmamızı engellemez.Mevlam imanlarımızı kuvvetli kılsın.Rabbim razı olsun kardeşim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Mart 2015, 22:44:07
❣ Muhammed ❣
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.112


« Yanıtla #3 : 10 Mart 2015, 22:44:07 »

Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah...Ben bir şey sormak istiyorum.
Eğer bir insan hz.isa ya inanıyorsa ve onun yolunda ve Allah'a inanıyosa hiristiyan olmasına rağmen cennete girer mi ???
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

03 Ocak 2017, 07:16:35
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.699« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2017, 07:16:35 »

Esselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah. Mevlam imanlarımızı kuvvetli eylesin inşaAllah. Amin ecmain.  Paylaşım için Allah ( Celle Celalühu ) Razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &