ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Peygamberler => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 18 Mart 2009, 23:27:14Konu Başlığı: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 18 Mart 2009, 23:27:14
İsrâiloğullarına gönderilen peygamberlerden. İlyâs aleyhisselâmdan sonra gönderilmiştir. Her ikisi de Mûsâ aleyhisselâmın dinini yaymakla vazifelendirilmiş nebi idiler. İlyâs aleyhisselâm, İsrâiloğullarını Allahü teâlâya imâna ve ibâdete çağırdı. Onu dinlemediler, hattâ memleketlerinden kovdular. Ba'l adındaki puta tapmaya ısrarla devâm ettiler. Bu isyânları ve azgınlıkları sebebiyle, Allahü teâlâ onlar üzerine belâ ve musibet gönderdi. Çeşitli sıkıntılarla cezâlandırıldılar. Memleketlerinden bereket kaldırıldı. Yağmur yağmaz oldu, kıtlık başgösterdi ve mahsûl alamadılar. Yiyecek bulamaz oldular. Açlıktan leş yemeye başladılar. Sonunda İlyâs aleyhisselâmı bulup, nasihatını dinlediler. İmân ettikleri için, üzerlerinde belâlar ve musibetler kaldırıldı. Bir müddet sonra, tekrar dinden dönüp puta tapmaya ve çeşitli günahları işlemeye başladılar. Küfürde ısrâr edip, imân etmeye bir türlü yanaşmadılar.

Elyesa aleyhisselâm, İsrâiloğullarının ıslâhı için uğraştı, tebliğ vazifesi yaptı. Azgınlık ve taşkınlıklarını günden güne arttıran bu kavim, Allahü teâlânın kendilerine gönderdiği kitâbın gösterdiği yoldan ayrıldı. Kabileler, devletin başına geçmek yarışına girdi. Aralarındaki ayrılık ve başka memleket meseleleri yüzünden birbirilerine düştüler. İsrâiloğulları arasındaki fitnenin kavga ve çekişmelerin sonu gelmez oldu. Nihâyet Allahü teâla üzerlerine Asûr devletini musallat kıldı. Esir olup zelil ve perişan bir hayat sürmeye başladılar. Bu hâdiselerin vukû bulduğu sıralarda, Yûnus aleyhisselâm, Asûrluların başşehrş olan Ninova'da dünyâya gelmişti.

MUCİZELERİ:

1-Eriha şehri ahâlisinin içme suları acılaşmıştı. Bu durumu Elyesa aleyhisselâma bildirip, kendilerine yardımcı olmasını istemişlerdi. Bunun üzerine. Elyesa aleyhisselâm acılaşan suyun içine bir parça tuz atıp, "Tatlı ol!" deyince, Allahü teâlânın üzniyle su tatlı ve lezzetli olmuştur. 2-Borçlu ve dul bir kadın, Elyesa aleyhisselâma gelip, fakirliğinden şikâyetçi olmuştu. "Evinde neyin var?" deyince, kadın; "Bir kaşık kadar yağım var. " dedi. Elyesa aleyhisselâm, kadına; "Git, o yağı bir kab içine koy. " buyurdu. Kadında gidip yağı bir kabın içine koydu. Elyesa aleyhisselâmın mûcizesiyle o yağ o kadar arttı ki, pekçok kap yağ ile doldu. Fakir kadın bundan borçlarını ödediği gibi, zengin de oldu.

İsrâiloğulları, Elyesa aleyhisselâma bazân uyup, bildirdiği emirleri yerine getirdiler. Bâzan da muhâlefet ettiler. Elyesa aleyhisselâm vefâtına yakın Zülkifl aleyhisselâmı yanına çağırıp, kendinden sonra onu yerine halife tâyin etti.

 


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Sefil üzerinde 16 Ağustos 2010, 15:28:07
HOCAM Allah RAZI OLSUN ELLERİNİZE SAĞLIK Allah YAR VE YARIMCINIZ OLSUN


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Ceren üzerinde 11 Temmuz 2015, 16:30:34
Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim....


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: ❣ Muhammed ❣ üzerinde 11 Temmuz 2015, 18:15:09
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah Ve Berekatuh...Peygamberlerimiz görevlerini en güzel şekilde yerine getirmiştir.Fakat kavimlerdan bazı insanlar inanmamışlardır.Rabbim'iz peygamberlerimize ne müjdeler vermiş.Kavimlerde bunları görmelerine Rağmen inanmamış.Rabbim hadeyete erdirsin hepimizi İnşaAllah.Allah razı olsun...


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Mehmed. üzerinde 20 Temmuz 2015, 16:07:21
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah, Nimet şükür eder isek o nimet kat kat artar. Fakat şükretmez de azarsak o nimetlerin yerine bizlere bela ve musibetler tattırılır. İnsan nankördür .Rabbim (celle celalühü) bizleri şükür ehlinden eylesin.


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Pelinay üzerinde 20 Temmuz 2015, 17:49:50
Ve aleykumusselam ve rahmetullah.Allah razi olsun hocm.bu degerli bilgiler icin.Elyasa (as) hakkinda da kisaca bilgi sahibi olduk vesilenizle..


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: İkraNuR üzerinde 20 Temmuz 2015, 17:53:49
ve aleykümüsselam ve rahmetullah ve berekatuh.
Hz. Elyesa (a.s) hakkında bilgilenmiş oldum. birde mucizeleri çok etkileyici. Paylaşımlarınız için Allah (c.c.) razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Selma 8 üzerinde 03 Nisan 2016, 19:41:03
Ve aleykum selam
İsrâiloğullarına gönderilen peygamberlerden. İlyâs aleyhisselâmdan sonra gönderilmiştir. Her ikisi de Mûsâ aleyhisselâmın dinini yaymakla vazifelendirilmişlerdir


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Melda üzerinde 03 Nisan 2016, 20:08:33
Selamün aleyküm . İsrağiloğulları Elyesa a.s ' ı bir dinleyip bir mühalefet olmuşlar . Rabbimiz de o kavmin başına belalar  vermiştir. Rabbim sapıtanlardan eylemesin ..


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Damla üzerinde 03 Nisan 2016, 20:15:30
#Esselamu aleykum..Kavim ne kadar dirense de iman etmemek için Hz.Elyesa as.onları hep dine davet etmiştir..Her peygamber gibi Hz.Elyesa nın da mucizeleri olmuştur..Rabbim razı olsun..#


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Sevgi. üzerinde 03 Nisan 2016, 20:26:06
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Emeklerinize sağlık kardeşim.Vesileniz ile hz.elyesa hakkında bilgi edinmiş oldum.


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 03 Nisan 2016, 20:49:25
Esselamu aleykum;
Hz.Elyasa ,İsraoğullarına gelmiş bir peygambrmiş ama ben ilmiyordum böyle bir peygamber olduğunu....İsraoğulları gerçekten her asırda yoldan çıkmış bir kavim...Bu kavöe pek çok peygamber gönderildi ama yine de sapkınlılarından dönmediler...Rabbim sapmışlardan etmesin inşAllah...


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Nursima 7 üzerinde 03 Nisan 2016, 21:16:51
Esselâmü aleyküm verahmetüllahi ve berakâtühü ve mağfiratühü.Peygamberlerin görevleri insanları İslam'a çağırmaktır fakat kavimlerdeki bazı insanlar Peygamberlere güvenmez ve yanlış yolu seçerler.


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: sultan aktay üzerinde 04 Nisan 2016, 17:40:53
ve aleyküm selam Allah c.c razı olsun beni bu konu hakkında bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Ceren üzerinde 10 Eylül 2019, 14:45:42
Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ...


Konu Başlığı: Ynt: Hazreti Elyesa (a.s)
Gönderen: Melek Nur Çelik koü üzerinde 11 Eylül 2019, 16:44:17
Paylaşım için Allah razı olsun..