ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Peygamberimizin Hayatı > Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri  (Okunma Sayısı 468 defa)
31 Mayıs 2011, 14:44:17
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 31 Mayıs 2011, 14:44:17 »Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri Ve Bu Konuda Ne Yapacaklarını Görüşmeleri

309) Ka'b İbn Malik şöyle anlattı:

Arap hacıları Mina'dan ayrıldılar. Kureyş müşrikleri Mekke'de A-kabe beyati meselesini soruşturdular. Beyat meselesinin doğru olduğu­nu anladılar.

Medineli müslümanları aramağa çıktılar.   Ezahır'da Sa'd İbn U-bade'yle, el-Munzir îbn Amr'a yetiştiler. El-Munzir'i yakalayamadılar. Ama Sa'd'ı yakaladılar. Onun ellerim boynunu bağlayıp Mekke'ye gö­türdüler. Cubeyr ibn Mut'ım'le el-Haris İbn Umeyye gelip:

-O, bizim ticaret yapmamıza müsaade ediyordu, dediler ve onu kurtardılar.

310) İbn İshak anlattı:

Rasulullah (s.a.v.) ashabına Medine'ye gitmelerini emretti. Onlar bölük bölük yola çıktılar. Rasulullah (s.a.v.) kendisine izin verilmesini beklemeğe başladı. Mekke'de müşrikler tarafından yakalanan zorla dinlerinden döndürülenler ve Ebu Bekr'le Ali'den başka muhacir kal­mamıştı.

Ebu Bekr hicret için ondan izin istedikçe Rasulullah (s.a.v.) ona: - Acele etme! diyordu.

Müşrikler Rasuluîlah'm ashabının korunan bir yurtta konakla­dıklarım Öğrenince Rasulullah'ın onların yanma gideceğini anladılar.

Onunla ilgili durumu görüşmek üzere Daru'n-Nedve'de toplandı­lar. Daru'n-Nedve, Kusayy İbn Kilab'in evidir. Kureyşliler bir meseleyi ancak orada karara bağlarlardı. Yapacakları şeyi görüşmek üzere oraya girerlerdi. [124]

311) İbn İshak anlattı:

Bana, (yalancılıkla itham etmediğim arkadaşlarım, Abdullah) İbn Ebi Necîh'ten, o da Mücahid'den o da İbn Abbas'tan anlattı:

Kureyş müşrikleri, Rasulullah'ın durumunu görüşmek için top­landıklarında İblis, büyük bir şeyh kılığında onların karşısına çıkıp Dar'un-Nedve'nin kapısında durdu. Onlar:

-Kim bu şeyh? dediler. İblis:

-Necid halkından bir şeyh, onun için hazırlandığınızı duydu da sizin yanınıza geldi. Kendisinin görüş ve öğütlerini sizden esirgemeye­ceği umulur, dedi. Onlar:

-  İçeri gir, dediler. İblis onlarla birlikte içeri girdi. Kureyş'in her kabileden olan eşrafı bir araya geldi. Birbirlerine:

-Bu, adamın işi yaygın hale gelmiştir. Vallahi, biz, onun, kendisine tabi olanlarla birlikte üzerimize yürümeyeceğinden emin değiliz. Onun hakkındaki görüşünüzü birleştirin, dediler. İçlerinden birisi:

-Onu zincire vurarak hapsedin ve üzerinden kapıyı kilitleyin. Şa­irlerin başlarına gelen akibet gibi bir akibetin, bunun da başına gelme­sini bekleyin, dedi. Necidli şeyh:

-Hayır, vallahi, bu yerinde bir görüş değil. Vallahi, onu hapseder­seniz, kendisinin işi kilitlediğimiz kapının arkasına çıkar, ashabına u-laşır. Onlar da hemen üzerinize yürüyüp onu, elinizden çeker, alırlar, dedi. Birisi de:

- Onu aramızdan çıkarıp atalım, dedi. Necidli:

-Vallahi, bu da yerinde bir görüş değil. Siz, onun sözünün güzel, konuşmasının tatlı olduğunu, getirdiği şeylerle, insanların kalplerine hakim olduğunu görmediniz mi? Bunu yaparsanız onun Araplardan bir kabilenin yanında yerleşmeyeceğinden, sözüyle onları hükmü altına alıp kendisine tabi kılmayacağından ve onlarla birlikte üzerinize yürümeye­ceğinden emin olamam, dedi. Ebu Cehil:

-Vallahi, benim onun hakkında henüz dile getirmediğiniz bir gö­rüşüm var, dedi.

-Nedir o? dediler.

-Benim görüşüm şu: Her kabileden, güçlü kuvvetli, gözü pek, şe­refli, soylu birer delikanlı alalım. Sonra onlardan, her birine keskin bi­rer kılıç verelim. Onlar gidip hepsi birden tek adamın vurduğu gibi vurup onu öldürsünler. Böylece ondan kurtulup rahata kavuşalım. Delikanlılar böyle yapınca, onun kanı bütün kabilelerle savaşamaz, biz­den diyet almağa razı olurlar. Biz de Abdumenaf oğullarına onun diye­tini öderiz, dedi. Necidli şeyh:

-Yerinde söz bu adamın sözüdür. Sizin için ondan başka, yerinde bir görüş yoktur, dedi.

Müşrikler, Ebu Cehü'in görüşü üzerinde birleşmiş olarak dağıldı­lar. Cebrail Rasulullah'a (s.a.v.) gelip:

-Bu gece, her zaman ki yattığın yatakta yatma, dedi.

Gecenin üçte biri geçince, Rasulullah'ın kapısında toplandılar. U-yuduğu zaman, Rasulullah'ın üzerine saldırmayı beklemeğe başladılar.

Rasulullah (s.a.v.) onların yerini görünce, Ali ibn Ebi Talib'e:

- "Yatağımda yat uyu! Hadramevt işi yeşil abama bürün! Sana, onlardan hoşuna gitmeyecek birşey gelmeyecektir" dedi. Rasulullah (s.a.v.) o abasına bürünerek yatardı. [125]

312) İbnAbbas:

"Hatırla ki, kafirler seni tutup bağlamaları veya Öldürme­leri yahut seni (yurdundan) çıkarmaları için sana tuzak kuru­yorlardı. Onlar (sana) tuzak kurarlarken Allah da (onlara) tuzak kuruyordu. Çünkü Allah, tuzak kuranların en iyisidir" [126] ayeti hakkında şunları söylemiştir:

Kureyşliler bir gece Mekke'de aralarında görüşme yaptılar. Bazı­ları: Sabah olunca onu iplerle bağlayın, dediler.

Bazıları: Onu öldürün, dediler. Bazıları da: Onu çıkarın, dediler.

Allah Teala peygamberine bunları bildirdi. O gece, Rasulullah'ın (s.a.v.) yatağında Ali (r.a.) yattı. Peygamber (s.a.v.) çıkıp mağaraya ulaştı. Müşrikler geceyi peygamberin yattığını sandıkları için Ali'yi bek­leyerek geçirdiler.

Sabah olunca, ona saldırdılar.  Onun, Ali olduğunu gördüklerinde -Allah, tuzaklarını geri çevirmiş oldu- şöyle dediler:

-Adamın nerde? Hz. Ali: -Bilmiyorum, dedi.

Onun izini takip ettiler. Dağa vardıklarında şaşırdılar. Dağa çık­tılar. Mağaraya uğradılar. Mağaranın kapısında örümcek ağını görünce:

-Buraya girmiş olsaydı, örümcek ağı olmazdı, dediler.

Rasulullah orada üç gece kaldı.

313) Muhammed İbn Ka'b el-Kurazî anlattı:

Müşrikler onun kapısının önünde toplandılar. Rasulullah dışarı çıktı. Bir avuç toprak aldı ve toprağı onların başlarına saçtı. Müşrikler onu göremediler. Rasulullah (s.a.v.) şu ayeti okudu: "Önlerinden bir sed ve arkalarından bir sed çektik de onları kapattık, artık gör­mezler." [127]

Daha sonra gitmek istediği yere gitti.

Müşriklerle birlikte olmayanlardan birisi onların yanına gelip:

-Burada neyi bekliyorsunuz? dedi.

-Muhammed'i, dediler. Adam:

-Vallahi, Muhammed yanınızdan çıkıp gitmiş, dedi.

Sonra içeriye baktılar. Ali'nin Rasulullah'ın (s.a.v.) abasına bü­rünmüş olduğunu görünce:

-işte bu Muhammed! Abasının içinde, dediler. Ali, sabaha kadar orada kaldı.

Ali anlatır:

Yataktan kalkınca beni gördüler (benim olduğumu anladılar.)

314) El-Vakidî, şeyhlerinden şöyle rivayet etti, Rasulullah'ı bekleyen kimseler şunlardı:

Ebu Cehil, el-Hakem İbn Ebil-As, Ukbe İbn Ebi Muayt, en-Nadr İbnu'l-Haris, Umeyye İbn Halef, İbnu'l-Gaytala, Zem'a İbnu'l-Esved, Tuayma, İbn Adiyy, Ebu Leheb, Ubeyy İbn Halef, Nubeyh îbnul Haccac ve Munebbih Îbnu'l-Haccac. [128]


[124] İbn Hişam, Siretu'n-Nebeviyye.

[125] ibn Hişam, Siretu'n-Nebeviyye.

[126] Enfal Suresi, 30

[127] Yasin Suresi, 9

[128] Abdurrahman İbnü’l-Cevzi, Ashâbın Dilinden Peygamberimizin Hayatı, Uysal Kitabevi: 205-208.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri
« Posted on: 22 Eylül 2019, 04:33:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri rüya tabiri,Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri mekke canlı, Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri kabe canlı yayın, Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri Üç boyutlu kuran oku Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri kuran ı kerim, Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri peygamber kıssaları,Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri ilitam ders soruları, Kureyşlilerin Ensareve Yaptıklarını Öğrenmeleri önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &