ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Peygamber Kıssaları => Konuyu başlatan: armağan üzerinde 17 Nisan 2009, 21:33:35Konu Başlığı: Musa ile İblis
Gönderen: armağan üzerinde 17 Nisan 2009, 21:33:35
Bir gece Musa (a.s), Tûr’a gidiyordu. İblîs, Musa’nın (a.s) yanına çıkageldi. Musa (a.s), o mel‘una,

“Neden Âdem’e (a.s) secde etmedin ki?” dedi.

İblîs, ona,

“Ey Allah huzuruna kabul edilmiş kimse! Ben sebepsiz yere Allah’ın kudretinden sürgün edildim. Eğer secde edebilseydim ben de senin gibi Allah’ın kelimi (konuşan ağzı)olurdum. Fakat yüce Allah böyle diledi. Niye eğri söyleyeyim? Doğru bir düzen zuhur etmedi bu işte” dedi.


Musa (a.s) ona dedi ki:

“Ey yollara düşmüş, bukağılara müptelâ olmuş kişi! Hiç Allah’ı anar mısın?”

İblîs dedi ki:

“Benim gibi şefkatli bir âşık, O’nu bir an bile unutabilir mi? Bilirim ki O’nun gönlünde bana karşı bir zerrecik kin bile yok. Gönlümde O’na karşı sevgi beslemem de ne yaparım?...”

Ey oğul! Gerçi şeytan Allah’ın huzurundan uzaktır, ama Musa’yla (a.s) konuşmasına bakılırsa aynı zamanda Allah’ın huzurundadır.

Lânet, onun gönlünü yakmıştır ama aşkını da ziyadeleştirmiştir. Şeytan bile bu yolda bu derece hararetliyken acaba sen, sevgilinin aşkıyla nicesin?

Sihir öğrenmek istiyorsan lânete sevinmen gerek. Yok, bunu yapamayacaksan vazgeç bu sevdadan!

Bir bak da gör! Hârût’la Mârût nice zamandır baş aşağı, aç susuz asılı duruyorlar. Bilmiş ol ki, onlar kuyuda gönülleri kanlara bulanmış bir halde hayatlarından bezmişlerdir. Onların ikisi de büyüde zamanenin üstadı oldukları halde kendilerini kurtaramamışlarsa, kim sihir ilmini öğrendim diye sevinebilir?

Büyücülükte ilerleyip de bir âleme sahip olsan bile bunların hepsini bir anda mahvetmek için timsahlık eden bir sopa kâfidir. Büyüden meydana gelen o şeyler, bir tek sopada kaybolur gider. Çünkü onlar değersiz bir şeydir.

Senin gönlünde bir şeytan var. Bu yüzden daima büyü hevesiyle sarhoş olmaktasın. Fakat şeytanın, bir müslüman olsa sihrin fıkıh, küfrün iman kesilir. Ebedî olarak cennet ehline katılırsın. Şeytanın, hiçbir bahane ileri sürmeden sana secde eder.

Ey oğul! Ben, sana helâli haramı anlattım. Yüceliğin, ancak bu sihirle ebedîleşir. Böyle bir sihri elde etme imkânı varken, böyle olmaya çalışmak gerek, öyle değil!...


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Elif Benal 8 üzerinde 16 Ocak 2015, 15:22:40
Şeytan bile Allah'a inanıp  gönlünde kocaman bir sevgiye yer verirken bu inanmayışın ve bu inkarcılığın sebebi nedir ? Rabbim hidayet versin...Amin...


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Yunus Emre üzerinde 16 Ocak 2015, 15:49:55
Allah razi olsun dini hiikayeleri cok seviyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 23 Ocak 2015, 22:12:26
esselamu aleykum;
Şeytanın bile Allah'a olan sevgisinin bir nebze bile olduğunu hiç bilmez,zannetmezdim...Demek şeytan bile Allah'ı seviyor ama biz şeytan kadar bile seviyor muyuz? Onu bile bilmiyoruz...Rabbim onu çokça sevip,kulluk etmeyi nasip etsin inşAllah..


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Pelinay üzerinde 23 Ocak 2015, 22:28:03
Ve aleykumusselam ;
Lânet, onun gönlünü yakmıştır ama aşkını da ziyadeleştirmiştir. Şeytan bile bu yolda bu derece hararetliyken acaba sen, sevgilinin aşkıyla nicesin?

bu sözü okuyunca utandım kendimden.nasıl bu hale geldik biz Allahım.ne olur yumuşat artık şu gafletten katılaşmış ,adeta taş kesilmiş kalplerimizi


Konu Başlığı: Ynt: Edep perdesini açmamak
Gönderen: Sevilay Aktay 8b üzerinde 23 Ocak 2015, 23:19:27
Allaha bu kadar baglıyken ve bu kadar düşkün olan iblis  bir anlık kini yüzünden Allahın huzurundan kovulurken bizim daima kusurduz olmaya calışmalıyız.Allah bizi din yolundan ayırmasın paylasandan bizi bilgilendirdigi çicin teşekkürler =)


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: ❣ Muhammed ❣ üzerinde 21 Ağustos 2015, 12:23:38
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah Ve Berekatuh...Şeytanın bile  Allah c.c inanıyor.Ve ona sevgi besliyorken.Bu geçici dünyada  daha müslüman olmayan Allah c.c'nun hak dinine inanmayan hata haşa haşa ona inanmayan bile var.Rabbim c.c hidayete edersin İnşaAllah.Allah c.c razı olsun İnşaAllah...


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Ramazan. üzerinde 21 Ağustos 2015, 16:06:13
Ve Aleykümüs Selam . Amin Ecmain İnşAllah . Rabb'im gönlümüzdeki sevgisini arttrısın . Kalbimizin tamamını kaplasın Senin c.c. sevgin ya Rabbi ...

Allah c.c. razı olsun .


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Mehmed. üzerinde 21 Ağustos 2015, 16:19:21
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,

"Bunlar, Allah’ın zikri ile kalbleri huzura kavuşarak iman edenlerdir. Evet, bilin ki, ancak Allah’ı anmakla kalbler yatışır ve huzur bulur." (Ra'd Suresi 28. Ayet)


Rabbim (celle celalühü) bizlerin kalbini huzura erdirsin.


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Melda üzerinde 21 Ağustos 2015, 18:12:17
Selamün aleyküm. Şeytanın içinde Allah aşkı varken biz müslümanız bizim içiniz Allah aşkıyla yanıp kavrulmalı.  Allah c.c layık kul oluruz inşAllah


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Ruhane üzerinde 13 Ekim 2016, 17:24:37
Allahkm katindan kovdugun iblisin fenaliklarindan serlerinden vesveselerinden tum kardealerimi ve bizleri koru ..Sen yardimcimiz ol..


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Sefil üzerinde 15 Ekim 2016, 19:45:39
Esselamu aleykum ;Çok ibretlik bir kıssa şeytanın bile Allahı seviyorsa inanmayan gönüllere bir sesleniş bu kıssa inanan kalplere daha fazla Allahla başbaşa kalma Allahı daha çok anma hissi katıyor.Rabbim gönüllerimize iman kuran zenginliği nasip eylesin...

Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Musa ile İblis
Gönderen: Ruhane üzerinde 04 Kasım 2016, 13:36:51
Alan razi olsun paylaşım için ..Inanmayanlara ibretlik bir kıssa olmalı ..