> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Nefs Hastalıkları > Kibir
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 6   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kibir  (Okunma Sayısı 6897 defa)
11 Aralık 2007, 15:49:03
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 15:49:03 »    KİBİR
 

   Kalbi huzurunu bozan manevi  hastalıklardan birisi de kibirdir. Kibir insanın kendisini başkalarından büyük olduğunu zannetmesi, tekebbür ise, bu düşünceyi hareketleri ile ortaya koymasıdır. Halbuki büyük olduğunu iddia etmek ancak Allah-u Zülcelal’e layıktır. Mahlukattan kim bunu iddia ederse o yalancıdır. Kibirli olan insanın durumu çok tehlikelidir. Nitekim Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Kibirlenen ve büyüklenenlerin, Allah kalplerini mühürlemiştir.” (Mü’min; 35)

Kibir sahipleri tefekkür etmekten ve ibret almaktan mahrumdurlar. Şunu çok iyi bilmek lâzımdır ki, kim kendisini başkasından üstün görürse, bu cehaleti sebebiyle bütün amellerini mahvetmiş olur. (Bundan Allah’a sığınırız.)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Kalbinde zerre kadar kibir bulunan bir kimse cennete giremez.” (Beyhaki)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Yaratılmış bir kul iken, kibirlenip yaratıcısını unutan insan ne kötü insandır. Ölümlü iken                 kendisini ebedi sanan kimse ne kötü kimsedir. Dünyada yolcu iken, nereden geldiğini ve nereye gideceğini unutan kul ne kötü kuldur.” (Tirmizi)

Hz. Ebu Bekir radıyallahu anh şöyle demiştir:

“Bir müslüman bir müslümanı küçük görmesin. Çünkü en küçük bir müslüman bile Allah yanında büyüktür.”

Mutrif ibn-i Abdullah şöyle demiştir:

 “Ey İnsan! Allah-u Teala kibri ve kibirle yürüyenleri sevmez. Eğer sen vücuduna hayranlık duyuyorsan bil ki, vücudunun  evveli bir damla su, onun sonu necis bir leş, şimdiki hali de pislikler tulumu olmaktır.”

   Kendilerini diğer insanlardan üstün görenler, vaktiyle şeytanın yapmış olduğu hatayı tekrarlamış olurlar. Malum olduğu üzere, Allah-u Zülcelal Adem aleyhisselam’i yaratıp ona secde edilmesini emrettiği zaman, şeytan kibirlenmiş ve: “Nasıl olur? Ben ondan üstünüm. Beni ateşten, onu topraktan yarattın.” demiştir. Allah-u Zülcelal’in buna verdiği cevap ise çok sert olmuştur:

“Gökten in, sen artık kovuldun! Ve kıyamet gü-nüne kadar da üstünde lânetim olacaktır.” (Sad; 76-78)

Bir müslümanın yapması gereken şey; müslüman kardeşlerini Allah için sevmek, imanları için takdir etmek, ibadetleri için hürmet etmek, kendi şahsı için tanımadığı kolaylığı onlar için tanımak, kendisi için beslemediği ümidi onlar için beslemektir. Fakat kibir sahibi olan insan bunların aksini yapar. O kendi şahsını yükseltirken din kardeşlerini alçaltır. Kendi ibadetlerini yeterli bulurken onların ibadetini az bulur, kendi fikir ve görüşlerinin doğru olduğuna inanırken, onların fikir ve görüşlerinin yanlış olduğunu düşünür. Kendisini kurtuluş ehli sayarken onların cehalet ve felaket içinde olduklarını söyler. Kibir sahibi insan bu kadar insafsız davranınca, Allah-u Zülcelal ona kızar ve çoğu zaman ahiret cezasından evvel kendisine bu dünyada ceza verir. İbret alınması için de bazen kendisinin tahkir ettiği müslümanları onun yerine, kendisini de onların yerine getirir.

Rivayet edildiğine göre, İsrailoğullarından bir âbid secde halinde iken, bir sefih gelip ayağını onun boynuna bastırır. Abid: “Bana bunu nasıl yapabilir?” tarzında bir düşünceyle kibre kapılır ve adama: “Allah’a yemin ederim, O seni affetmeyecektir.” der.  Allah-u Teala o dönemin peygamberine: “Bu Abid kendisini ne sanıyor ki, Ben’im adıma konuşuyor? Ben onu da bu küstahlığından dolayı affetmeyece-ğim.” diye vahy eder.

Kibirli insan kendisinden üstün olan kimselere kızgın, kendi seviyesinde olanlardan da rahatsızdır. Bunları sevmez ve iyi işler yapmalarına da sevinmez. Bunların yok olması ve hezimete uğrayıp ortadan çekilmesi onun en büyük arzu ve temennisidir.

Şu, hayret edilecek bir durumdur ki, bazı kimseler mü’min, hatta alim ve abid olduklarını söylerler ve Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in: “Kalbinde zerre kadar kibir bulunan bir kimse cennete giremez.” dediğini bildikleri halde kibirden vaz-geçmezler. Bu kimseler bilmelidirler ki, kalblerinde kibrin zerresini taşıdıkları takdir de, Allah-u Zülcelal’in yanında zerre kadar kıymet ve üstünlükleri olmaz. Çünkü O’nun yanındaki üstünlük ancak tevazu ile kazanılabilir.

Yakalarını bütünüyle şeytana kaptırmış olanlar, utanmaları ve ağlamaları gereken zulüm ve günahlarıyla da kibirlenir. Bunları bile kendileri için üstünlük ve hüner sayarlar.

Bütün bunlara bakarak, herkese düşen görev, kendi akıbeti için nefsini ıslah etmek ve kalbini Allah-u Zülcelal’e karşı düzeltmekle meşgul olmaktır. Kendisi tehlikede olduğu halde, başkasına acıyan kimse büyük bir yalancıdır.

Netice olarak burada anlatmış olduğumuz kibir çok tehlikeli bir hastalıktır. Bunun bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Çünkü kalbin bu gibi manevi hastalıklardan temizlenmesi, baki olan ahiret saadetinin kazanılması demektir. Kibir çok tehlikeli manevi bir hastalık olduğu için, onun verdiği zararı çok iyi anlamak ve bilmek lazımdır. Bilindiği gibi şeytan kibri dolayısıyla şeytan olmuştur. Bizim için en büyük ibret budur. İnsan bir su damlasından meydana gelmiş ve sonu da bir leş olmaktır. Bu ikisinin arasında kibirlenmek akılsızlıktan başka bir şey değildir.

Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e şöyle buyurmuştur:

“Sana uyan mü’minlere tevazu kanadını indir.” (Şuara; 215)

Tevazu kibrin karşılığıdır. Bakınız! Allah-u Zülcelal Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e kibirli olmayıp tevazulu olmasını emretmiştir. Bizim de bu şekilde kendimize çeki düzen vermemiz lazımdır. 

Manevi hastalıkların büyüklerinden olan kibirden uzak durmak Allah-u Zülcelal’den yardım ve kuvvet istemek lazımdır. Kibri bir kenara atarak salih amellere yönelmek bizim için en büyük kurtuluş yoludur.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kibir
« Posted on: 29 Eylül 2020, 01:13:14 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kibir rüya tabiri,Kibir mekke canlı, Kibir kabe canlı yayın, Kibir Üç boyutlu kuran oku Kibir kuran ı kerim, Kibir peygamber kıssaları,Kibir ilitam ders soruları, Kibirönlisans arapça,
Logged
05 Mayıs 2010, 12:33:57
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2010, 12:33:57 »

İnşaallah kurtuluşa erenlerden oluruz... Rabbim bizleri kibirden muhafaza eylesin kibir gizli şirktir.

Allah c.c. razı olsun hocam bu önemli konu için +Rep
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Mayıs 2011, 18:12:13
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2011, 18:12:13 »

Esselamu aleykum..
Hem yeryüzünde azametle yürüme.Çünkü sen, ne yeri yarabilirsin, ne de boyca dağlara yetişebilirsin.İsra 37.ayet.

Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde çalımla yürüme.Çünkü Allah,kendini beğenmiş ve övünenin hiç birini sevmez.
Yürüyüşünde mütevazi ol,sesini alçalt.Çünkü seslerin en çirkini elbette eşeklerin sesidir.Lokman 18,19. ayet.
Bizler o kadr aciziz ki Rabbimin üzerimizdeki lütfu ve yardımı olmasa biz bir hiçiz.Hiçlikten varlığa çıkaran,bizleri yeryüzünde halife kılan O.Bize sayısız nimetler veren yine O.Ey kul o halde kime senin kibrin..Ne üstünlüğün var,sen aciz bir kulsun işte..

Rabbim bu kötü hastalıktan sen koru bizleri..Amin..

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2011, 18:25:27 Gönderen: saniyenur »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Mart 2014, 20:43:21
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #3 : 15 Mart 2014, 20:43:21 »


SELAMÜN  ALEYKÜM;


Rabbim   bizleri   kibirden   ve     kötülükten   muhafaza    eylesin...

Rabbim  sizden  razı  olsun.... teşekkür ederiz....

Mevlam hem kibirden hem de hastalıklarından korusun cümlemizi....

“Kibirlenen ve büyüklenenlerin, ALLAH kalplerini mühürlemiştir.” (Mü’min; 35)

Yukarıdaki ayettede denildiği gibi kibir dinimizce yasaklanmış ve itilmiştir...  :)


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

15 Mart 2014, 21:38:17
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #4 : 15 Mart 2014, 21:38:17 »
             Kalplerin mühürlenmesi kadar korkunç bir akibet daha yoktur...Rabbim muhafaza etsin bu kötü akibetten hepimizi, insaallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 6   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &