ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslamda Bayanlar Dünyası (Tıbbi & İlmi Konular) ๑۩۞۩๑ > Müslüman Bayanlar ve İslami ilimler > Müslüman Bayanlar İçin Fetvalar > Tilavet secdelerinin hükümleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tilavet secdelerinin hükümleri  (Okunma Sayısı 1464 defa)
15 Ocak 2011, 21:22:13
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 15 Ocak 2011, 21:22:13 »Tilavet Secdelerinin Hükümleri


14-  Tilavet secdelerinde abdest ve kıble şart değildir. (İbn Baz)

15- Bunda tekbir ve secdeden kalkınca selam verme yoktur. (İbn Baz)

16- Okuyanın secde etmesi hariç, dinleyenin tilavet secdesi yapması meşru değildir. (İbn Baz)

17- Tilavet secdesi vacip değil sünnettir. (İbn Baz)

18- Tilavet secdesinde, diğer namazların secdesinde söylenen tesbih ve duayı okumak meşrudur. (İbn Baz)

19- Müezzin ezan okurken, Kur’ân okuyan ne yapar?: Müezzinin okuduğunu tekrar etmek sünnettir. Bu sünneti kaçırmamalıdır. Zira Kur’ân okumak için vakit geniştir. (İbn Baz)

20- Ev düzenlerken Kur’ânı taşımak: Kadının abdestsiz veya Hayızlı olsa bile Kur’ânı taşıması caizdir. (İbn Muni’)

21- Ölüler için Fatiha okumak: Bu bidattir. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in ölülere okuduğu varid olmamıştır. Meşru olanı: kişinin anne babasına bağışlanması ve merhamet olunması için dua etmesidir. (İbn Fevzan)

22- Kur’anı açıktan mı yoksa gizli okumak mı daha faziletlidir?: Bu insanın durumuna göredir. Eğer hiç kimseye eza vermeyecekse ve daha huşulu olacaksa sesli okur. Eğer sessiz okumakla huşu hissedecekse sessiz okur. Eğer ikisi de eşitse dilediğini yapar. (İbn Useymin)

23- Kur’an okurken kayıt cihazının sesi devam ediyor ve bu seni tilavetinden ve okuduklarını düşünmekten alıkoymuyorsa caizdir. (el-Lecnetud Daime)

24- Hatalı mushafı ne yapmalıdır?: Yakmalı veya insanların geçmediği, üzerine çöp atılmayan temiz bir yere gömmelidir. (el-Lecnetud Daime)

25- Kadının kıraatte sesini yükseltmesi: Eğer evinde yalnızsa, mahrem akrabaları ile beraberse ya da yanında sadece kadınlar varsa kıraatte sesini yükseltebilir. (el-Lecnetud Daime)

26- Kur’ân okuma sevabını başkalarına göndermek: Bu, Kitap ve sünnette varid olmamıştır. Sahabelerden de Kur’ân okuma sevabını ana babaya veya başkalarına hediye etmenin meşru olduğunu gösteren bir delil varid olmamıştır. Allah Kur’ân okumayı, ancak ondan anlamını düşünüp ibret alarak faydalanmak için meşru kılmıştır.   

Bazı âlimler bunun caiz olduğunu söyledi. Ancak doğrusu birinci görüştür. Şayet bu meşru olsaydı bunu Selefi salihin yapardı. (İbn Baz)

27- Bereket ummak amacıyla arabaya veya başka bir yere Mushaf (Kur’ânı Kerim) koymak: Eğer şeytanlardan ve cinlerden koruması amacıyla koyuşsa bu meşru değildir. Ama arabasına bazen okumak için koymuşsa bunda sakınca yoktur. (İbn Baz)

28- Ayet ve hadisler içeren kasetler: Üzerinde bunlar olduğu halde tuvalete girmekte sakınca yoktur. Zira ayet ve hadisler açıkta değildir. (İbn Useymin)

29- Zorluklardan korunmak maksadıyla ayetleri yazıp taşımak: Caiz değildir. Zira Kur’ân bunun için inmemiştir. Kur’ân’ın sadece musibete uğrayana ve hastaya okunması varid olmuştur. Ama bu bahsedilen şeye delil yoktur. Zira bu gibi şeyler Kur’ân’ın imtihan edilmesine sebeptir. (İbn Fevzan)

30- İhlâs suresini üç kere okumakla Kur’ânı hatmetme sevabı kazanılır. Lakin sadece bu sureyi okuyup tekrar eden, Kur’ânın tamamını okuyan gibi olamaz. (el-Lecnetud Daime)

31- Kur’ânı mushaftan mı yoksa ezberden mi okumak daha faziletlidir?: Mushaf’tan okumak daha faziletli ve zabta daha yakındır. Eğer ezberinden okuyunca daha huşûlu olacağını düşünürse ezberden okur. (İbn Fevzan)

32- Rahmet veya azap ayetlerini tekrar etmek: Huşû ve düşünmeye sebep oluyorsa bunda sakınca yoktur. (İbn Baz)

33- Duada ağlamak ve Kur’ân dinlerken ağlamamak: Kur’ân hususunda huşulu olmak, duada huşulu olmaktan daha önemlidir. Lakin bunda kendi tercihi yoksa kendisini duada zorlayıp bazı ayetlerde zorlamamıştır. (İbn Baz)

34- Kur’ânı Ramazan’da hatmetmek: Vacip olduğuna inanarak değil müstehap olduğu düşünülerek hatmedilmelidir. (İbn Fevzan)

35- Kur’ân okurken kıbleye dönmek: İbadette kıbleye yönelmek müstehaptır. Kur’ân okurken kıbleye dönmezse de bunda sakınca yoktur. (İbn Fevzan)

36- Mushaf ile hamama girmek: Caiz değildir. Ama dışarıda bırakırsa çalınacağından korkuyorsa, zaruret sebebiyle caiz olur. (el-Lecnetud Daime)

37- Kur’ânı unutmak: Doğrusu bunun günah olmadığıdır. Lakin müslümanın Kur’ândan ezberlediğini unutmamaya çalışması gerekir. Kur’ân’ı ezberleyip sonra unutan kimseye tehdit içeren hadis ise zayıftır. (el-Lecnetud Daime)

38- Kur’ân ayetlerinin mizahta kullanılması caiz değildir. Mesela “Onu yakalayın da bağlayın” (Hakka 30) veya “Yüzlerinde nişanları vardır.”(Fetih 29) gibi ayetlerde olduğu gibi. Ama Kur’ân’dan aktarma kastı olmaksızın insanın dilinden çıkarsa bu caizdir. (el-Lecnetud Daime)

39- Kur’ân okunurken haberler gibi başka bir şeyi dinlemeye geçmek: Bunda sakınca yoktur. Zira her şeyin bir zamanı vardır. Bu Kur’ândan yüz çevirmek anlamına gelmez. (el-Lecnetud Daime)

40- Abdestsiz olarak ezberden Kur’ân okumak: Bunda sakınca yoktur. Ama Mushaf’a ancak temiz iken dokunur. (İbn Fevzan)

41- Kur’ândan uzaklaşmanın çeşitleri vardır:

— Onu okumaktan uzaklaşmak

— Onu düşünüp manasını anlamaktan uzaklaşmak

— Onun hükümleri ile amel etmekten uzak durmak

— Hastalıklara onunla şifa istemekten uzak durmak

— Onu dinlemekten uzak durmak

Allah Teala buyurur ki: “Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terk ettiler.”(Furkan 30)

42- Müslüman hakkında meşru olan Kur’ânı ezberlemek ve bu uzaklaşma çeşitlerinin her birinden uzak durmaktır. (el-Lecnetud Daime)

43- İçinde Kur’ân kayıtlı olan kaseti cünüp kimsenin taşımasında sakınca yoktur. (el-Lecnetud Daime)

44- Hayızlı kadının Kur’ân okuması: Âlimlerin görüşlerinden sahih olanına göre mushafa dokunmadan okumasında bir sakınca yoktur. Temiz bir elbise gibi bir şeyle de tutabilir.

45- Cünüp olan ise Kur’ân okuyamaz (İbn Baz)[6]

46- Kur’ân okuyana selam vermek: Caizdir. Zira bundan yasaklayan bir delil sabit olmamıştır. Selamı aldıktan sonra kıraatine devam edebilir. (el-Lecnetud Daime)

47- Kadınlar için Kur’ân ezberleme yarışması düzenlemek ve erkeklerden oluşan hakem komisyonu kurmak: Şu şartlarda caizdir:

— Kadın tertil ederken sesini yumuşatıp inceltmemelidir.

— Tesettürlü olmalıdır.

— Yabancı ile halvet olmamalıdır. (el-Lecnetud Daime)

48- Kur’ân öğretimi için ücret almak: Caizdir. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: “Ücret aldığınız şeylerin en layığı Allah’ın Kitabıdır” buyurmuştur. (Buhari) (el-Lecnetud Daime)

49- Divan üzerinde veya yerde yatarak, ayakta ve oturarak gibi her durumda Kur’ân okumakta sakınca yoktur. (el-Lecnetud Daime)

50- Kur’ân kıraatini bitirince “Sadakallahul azim” demek bidattir. Zira bunu çok Kur’ân okumalarına rağmen ne peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem, ne Raşit halifeler, ne de sahabelerden biri yapmamıştır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: “Kim emrimiz olmayan bir şey yaparsa o reddolunur” buyurmuştur. (Müslim) (el-Lecnetud Daime)

51- Kur’ân-ı Kerimi öpmek: Kur’ân-ı Kerimi öpmenin meşruiyetine dair bir delil yoktur. (el-Lecnetud Daime)

52- Mushafı yere koymak: Evla olan yüksek bir yere konmasıdır. Eğer bu kolay olmazsa temiz bir sergi üstünde yere koymak caiz olur. (İbn Cibrin)

53- Kur’ân okurken tertil ile (ağır ağır) okumak vacip değildir. Lakin Kur’ân okumanın edeplerindendir. (İbn Useymin)

54- Harflerin kaybedilmemesi şartıyla hızlı okumak caizdir. (İbn Useymin)

55- Evde sabah namazından sonra güneş doğana kadar Kur’ân okumak:

Kadın, namaz kıldığı yerde sabah namazından sonra oturup güneş yükselene kadar Allah’ı zikreder veya Kur’ân okur, sonra iki rekât namaz kılar. Bunu yapmanın kazandırdığı fazilete dair hadisler gelmiştir. Bu şekilde tam birer hac ve umre sevabı kazanılır. Bu konudaki hadisler birbirini destekleyerek hasen derecesine çıkmaktadır. (İbn Baz)

56- Yasin, Duhan, Vakıa ve Mülk surelerini her gün okumak sahih sünnette sabit olmamıştır. Lakin müslümanın Kur’ânın tamamını okumayı artırması meşrudur. (el-Lecnetud Daime)

57-  Sureleri Mushaf’taki sıralarına göre okumak: Yani Fatiha ile başlayıp Bakara ile ve sonra Al-i İmran suresiyle devam ederek okumak ve Nas suresi ile bitirmek daha faziletlidir. Ama öğrenmek için Nas suresiyle başlayıp sonra Felak ve İhlâs surelerini okuyarak başa doğru gitmekte de sakınca yoktur. (el-Lecnetud Daime)

58- Dudakları kıpırdatmadan mushafa bakarak okumakta sevap var mıdır?: Bu Kur’ân okumuş sayılmaz. Kur’ân okuma sevabına etrafındakiler işitmese bile ancak Kur’ânı telaffuz etmek suretiyle erişilir. (İbn Baz)

59- Toplantılarda Kur’ân okumak için ücret almak caiz değildir. Kim Kur’ân kıraati için ücret alırsa onun sevabını alamayacağı gibi günaha da girer. Zira Kur’ân okumak ibadettir. İbadet olan bir şeyin dünyalık vesilesi edinilmesi caiz değildir.

60- Kur’ânı okumak için alınan ücret caiz değildir fakat öğretmek için alınan ücret caizdir. (el-Lecnetud Daime)

61- Kabirlere Kur’ân okumak: Ne peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’den ne de sahabelerden varit olmayan bir bidattir.

62- Ölüye kabri yanında dua etmeye gelince, bunda bir sakınca yoktur. Kişi, kabrin başında kolayına gelen şekilde dua edebilir. (İbn Useymin)

63- Üzerine Kur’ân okunmuş suyu Hayızlı veya nifaslı kadın kullanabilir. (İbn Cibrin)

64- Çocuğun başı tarafına Mushaf koymak: Eğer bu onu cinlerden vs. koruması amacıyla konmuşsa meşru değildir. (İbn Fevzan)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Tilavet secdelerinin hükümleri
« Posted on: 18 Ocak 2019, 06:59:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tilavet secdelerinin hükümleri rüya tabiri,Tilavet secdelerinin hükümleri mekke canlı, Tilavet secdelerinin hükümleri kabe canlı yayın, Tilavet secdelerinin hükümleri Üç boyutlu kuran oku Tilavet secdelerinin hükümleri kuran ı kerim, Tilavet secdelerinin hükümleri peygamber kıssaları,Tilavet secdelerinin hükümleri ilitam ders soruları, Tilavet secdelerinin hükümleriönlisans arapça,
Logged
23 Ekim 2018, 13:38:53
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 23.595


« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2018, 13:38:53 »

Esselamu aleykum. Rabbim hakkiyla tilavet secdesini yapan ve hayra erisen kullardan olalim inşAllah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &