ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslamda Bayanlar Dünyası (Tıbbi & İlmi Konular) ๑۩۞۩๑ => Müslüman Bayanlar İçin Fetvalar => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 15 Ocak 2011, 21:53:57Konu Başlığı: Kadın ve hamilelik
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 15 Ocak 2011, 21:53:57
KADIN VE HAMİLELİK


1- Hamile kadından bir olay veya ağır bir şey kaldırmak gibi bir sebepten kan gelirse bu hayız değildir. Bu sadece damardan gelen bir kandır. O temiz hükmünde olup namazını kılar ve orucunu tutar. (el-Lecnetud Daime)

2- Hayızın hikmeti: Allah Teala bunu, ana karnındaki cenine gıda olması için yaratmıştır. Hamilelik gelişince genellikle hayız kesilir. (İbn Useymin)

3- Hamile hayız olmaz (İbn Baz)

4- Kanaması olan nasıl namaz kılar?: Onun hükmü bu hadiseden önceki adet dönemine göre namaz kılmadan ve oruç tutmadan oturmasıdır. Bu sona erince gusleder, namazını kılar ve orucunu tutar. (İbn Useymin)

5- Namazın şekli: Fercini tam bir şekilde yıkar ve sargı koyar. Farz namaz vakti girdiği zaman abdest alır. (İbn Useymin)

6- Kanaması olan kadının öğle ile ikindi namazını, akşam ile de yatsı namazını cem etmesi caizdir. Cem-i takdim ve cem-i te’hir yapabilir. (İbn Useymin)

7- Doğuma engel olmak için rahim aldırmak: Eğer buna mecbur kalınırsa sakınca yoktur. Aksi halde yapılmaması gerekir. (İbn Baz)

8- Rahimi bağlatmak: Zaruret halinde caizdir. Kordon bağlatılırsa tabii yoldan çocuk olmaz. (İbn Baz)

9- Hamileliği önleyici hap kullanmak: Zaruret halinde geçici olarak kullanılmasında sakınca yoktur. (İbn Baz)

10- Hamileliği düzenleyici vasıtalar kullanmakta sakınca yoktur. Lakin diğer hamileliğe zarar vermemesi için, ilk iki sene emzirme döneminde olmalıdır. (İbn Baz)

11- Sunî hamilelik: Bazı muasır âlimler bazı önemli şartlarla ve Allah’ın haram kıldıklarına düşülmemesi için önlemlerle bunu caiz gördüler. Lakin ben bu konuda tevakkuf edenlerdenim. Zira bundan sonu gelmez kötülük kapısı açılır. (İbn Baz)

12- Kürtaj: Zinadan olsa bile kadının cenini aldırması caiz değildir. Bundan dolayı bu işi ifşa etmeden Allah’a tevbe etmesi gerekir. Çocuk kocanın mesuliyetine girer. (İbn Baz) 

13- Özürlü ceninin aldırılması caiz midir?:  Doktor uygun görse ve: “kısa zaman sonra ölür” veya “Doğumdan sonra sakat kalır” dese bile ceninin aldırılmaması gerekir, caiz değildir. Haram olmasının sebebi masum bir cana haksız olarak kıymaktır.

14- Fetva Komisyonunun tavsiyesi: Kadın ve erkek Allah Azze ve Celle’ye hüsnü zan etmeli kadın ve bebeği için her kötülükten afiyet istemelidir. (el-Lecnetud Daime)

15- Doğum kontrolü: Kadının hamileliğine zarar verecek hastalık olmadıkça bu caiz değildir. Çocukları çok olup hamilelik kendisine meşakkatli gelirse, bu iş kendisine kolaylaşana kadar ve yetiştirme gücü olana kadar belirli süre için hap kullanmasına bir engel yoktur. (İbn Baz)

16- Tüp bebek: Âlimler, kadının kocası olan erkeğin menisi ile olsa bile, avretin açılması ve ferce dokunulması gibi sebeplerden ötürü bunun caiz olmadığına fetva verdiler. İnsanın Allah Teala’nın hükmüne razı olması gerekir. Allah Azze ve Celle buyurur ki: “Dilediğini de kısır kılar.”(Şura 50) (İbn Cibrin)

Hamileliği Önleyici Şeyler Kullanmak İki Çeşittir:

17- Sürekli önlemek caiz değildir. Bununla hamilelik ve nesil kesilir. Bu ise İslam ümmetinin çoğalması yönündeki Şarî’nin maksadına zıttır. (İbn Useymin)

18- Çok ve peş peşe hamilelik gibi sebeplerden ötürü geçici süre için önlemek veya iki senede bir hamile kalmak üzere düzenlemek: Eğer bunda zarar yoksa kocasının izniyle caizdir. (İbn Useymin)
Konu Başlığı: Ynt: Kadın ve hamilelik
Gönderen: Ceren üzerinde 10 Mayıs 2016, 15:24:57
Esselamu aleykum.Kadinin hamilelik surecinde kednie dikkat etmesi ve allahin emanet ettigi bebegi sakinmasi gerekir.Hamile kalinmamasi icin yapilan kontrolunde zaruri olamdigi surece uzun süreli olması caiz degildir.Rabbim dikkat edenlerden eylesin inşAllah...


Konu Başlığı: Ynt: Kadın ve hamilelik
Gönderen: Damla üzerinde 10 Mayıs 2016, 16:57:31
#Esselamu aleykum..Hamile bayanların dikkat etmesi gereken konulardır..Hamile iken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır..Bunlar yukarıda açıkça anlatılmıştır..Vesilenizle bunları da öğrendim..Rabbim razı olsun..#