ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslamda Bayanlar Dünyası (Tıbbi & İlmi Konular) ๑۩۞۩๑ > Müslüman Bayanlar ve İslami ilimler > Müslüman Bayanlar için Evlilik > Evlenmekte muhabbet şehvet zinet
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Evlenmekte muhabbet şehvet zinet  (Okunma Sayısı 3401 defa)
27 Ekim 2010, 17:32:23
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 27 Ekim 2010, 17:32:23 »Evlenmekte muhabbet, şehvet, zinet

“Sevdiğini az sev, olur ki bir gün düşmanın olur; kızdığına az kız, olur ki bir gün dostun olur.” 

Bu kaidenin müstesnaları da vardır. Mesela Allah’ı bir insan ne kadar aşırı derecede sevse yine azdır. Çünkü O sonsuz sevgiye layıktır. Sonra Resulullah (s.a.v) efendimizi bir insan ne kadar çok sevse ifrat sayılmaz. Çünkü Allah Teâlâ’dan sonra da en çok sevgiye o layıktır. Keza, evlenen eşler birbirlerini ne kadar çok sevseler o kadar güzel olur. Çünkü Allah’ı ve Rasulünü ifrat derecesinde sevmek imanımızı yok olmaktan, eşimizi ve çocuklarımızı çok sevmek de yuvamızı yıkılmaktan koruyacak ve kurtaracaktır.

MUHABBET

Muhabbet şu kâinatın varoluş sebebi, kâinatı birbirine bağlayan bağ, kâinatın nuru, huzuru ve hayatı olduğu gibi, bir ailenin de var oluş sebebi, kopmaz bir bağı, ışığı, huzuru ve hayatıdır. Muhabbetiyle kâinatı mayalayan Allah, muhabbetini bir çekiverse omuz omuza verip yardımlaşan küreler ve zerreler birden dövüşmeye ve çarpışmaya başlayacaklar, kıyameti koparacaklardır. Keza, karı-kocanın birbirlerine olan muhabbeti Allah etmesin bir an tükeniverse o ailede de çözülmeler başlayacak ve kıyametler kopacak, yuva dağılacak, çocuklar perişan olacaktır. Buna sebep olan karı kocanın da yüzü ne bu dünyada, ne de ahirette asla gülmeyecektir.

Onun içindir ki Söz Sultanı: "Gayr-ı meşru bir muhabbetin neticesi, merhametsiz azap çekmektir."(1)  “Yerinde sarf olunmayan gayr-i meşru bir muhabbetin cezası, merhametsiz bir musibettir”(2)  sözleriyle muhabbetimizi, o muhabbeti bize veren Hakik-i Mahbub’un uğrunda ve Onun rızası yolunda harcamamızı istemiştir.

ŞEHVET


Şehvet de bir nimettir. Ama helal dairede kullanılırsa nimettir, haramda kullanılırsa felakettir ve rezalettir. Evlenmek, yalnız şehvetin değil bir muhabbetin, bir sevginin sonucu olmalıdır ve sevgi ile varlığını sürdürmelidir. Şehvet, gelip geçici üç-beş saniyelik andır; çoğu kere de aldatıcıdır. Hele o şehvet nimeti, meşru yerde, helal dairede kullanılmazsa bütün bütün azap olabilir; vicdan azabına, cehennem azabına dönüşebilir.

Meşru olan şehveti Gazali şöyle tarif eder: “Şehvet, kuşu tuzağa düşürmek için yem serperek yapılan bir lütuftur.” Bediüzzaman ise der ki: “Evlenmenin hikmeti ve gayesi neslin devamını sağlamaktır. Şehvet lezzeti ise, o vazifeyi gördürmek için rahmet tarafından verilen bir küçük ücrettir.”(3)

SÜSLENME VE MAKYAJ


Kadının, kocası için süslenmesi, temizlenmesi, güzel kokular sürünmesi, bakımlı bir şekilde kocasının karşısına çıkması, güzeldir, helaldir, kendisine sevap kazandırır. Helali olmayan erkeklere karşı aynı şekilde çıkması ise,  haramdır ve günahtır.
Kadının kocası için sonuna kadar açılıp saçılması, cilveli olması, kendisine sevap kazandırır. Ama başkaları için avret yerlerini (el ve yüz hariç, o da fitne korkusu yoksa) açması, vücudun hatlarını belli edecek kadar dar, ince ve şeffaf giyinmesi, bu halde ve daha da ileri giderek podyum, sahne, sokak ve umuma açık plajlara çıkması haramdır, günahtır, laneti ve cehennemi gerektiren bir davranıştır. Hadis’in ifadesine göre böyle kadınlar Cennetin kokusunu dahi alamayacaklardır.(4)

Süsünü ve cazibesini kocasından başkalarına açan bu teşhirci kadınları Ahmet Haşim “göz boyayıcı”lıkla suçluyor ve şöyle diyor: “Kim diyor ki kadın, şimdi eskisi gibi yüzünü sıkı örtüler altında saklamıyor? Ya boya örtüleri? Bunların altında hakiki çehreyi görmek mümkün mü? Kadın ne yapardı bilmem? Boyalar olmasaydı bilmem ki göz nasıl boyanırdı?...” 

Üstad Bediüzzaman vatan ve millet ailesinin huzurunu, anarşi ve tehlikelerden kurtulmasını beş esasa bağlamıştır. Ben bu beş esası karı-kocanın oluşturduğu aile yuvası için de lüzumlu ve zaruri görüyorum. O esaslar şunlardır:
1-Merhamet,
2-Hürmet,
3-Emniyet, (güven)
4-Helal ve haramı bilip haramdan kaçınmak,
5-Serseriliği bırakıp itaat etmektir.(5)

Yani eşler birbirine merhametli ve saygılı davranacak, birbirine güvenecekler, aldatmaya asla ve asla tenezzül etmeyecekler. “Aldatan bizden değildir!”(6)  hadisini kulaklarına küpe edecekler, helalı-haramı bilecekler, riayet edecekler, başıboş ve avare yaşamayı bırakacaklar, dindar yaşamaya karar vereceklerdir.

Bir kadının açılıp saçılması, tesettürsüzlüğü, kocasının kendisine olan güvenini sarsar, güven sarsılırsa aile yuvası sarsılır, bir günde yıkılır. Aile yuvasının keyfî olarak yıkılmasına sebep olandan da Allah ve Resulü razı olmaz. İşte bunun içindir ki Sevgili Peygamberimiz (s.a.v): “Allah katında en sevilmeyen helal boşa(n)maktır”(7)  sözüyle eften-püften sebeplerden dolayı yuvayı yıkmaya yeltenenlerin cesaretini kırmıştır.

DİPNOTLAR:
1-Nursî, sözler, 634
2-Nursi, Sözler, 24.söz, 5. dal, 1. Meyve,  350
3-Nursi, Sözler, 380
4-Müslim bi şerhi’n- Nevevi, xıv, 109-110
5-Nursi, Lahikalar, 253
6-Müslim, Îmân 164, Fiten 16
7-Ebu Davud, Talak, 3


Vehbi KARAKAŞ

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Evlenmekte muhabbet şehvet zinet
« Posted on: 22 Temmuz 2019, 13:33:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Evlenmekte muhabbet şehvet zinet rüya tabiri,Evlenmekte muhabbet şehvet zinet mekke canlı, Evlenmekte muhabbet şehvet zinet kabe canlı yayın, Evlenmekte muhabbet şehvet zinet Üç boyutlu kuran oku Evlenmekte muhabbet şehvet zinet kuran ı kerim, Evlenmekte muhabbet şehvet zinet peygamber kıssaları,Evlenmekte muhabbet şehvet zinet ilitam ders soruları, Evlenmekte muhabbet şehvet zinetönlisans arapça,
Logged
25 Mayıs 2012, 06:29:39
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2012, 06:29:39 »     Rabbim takva örtüsünden ayırmasın..Takva duygusu gönülde olmayınca,sınırlara riayet etmek son derece zor..Rabbim hayırlı eşler versin herkese..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Şubat 2013, 19:34:03
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2013, 19:34:03 »

Dini islami mübinde herşeyi ne güzel tarif edilmiş herşey yerli yerine oturtulmuş sadece nefse uymadan yaşamak kalıyor

ümmeti muhammede Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2013, 19:34:52 Gönderen: HizmetkaR »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Şubat 2013, 22:19:04
Haki
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 155


« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2013, 22:19:04 »

ESSELAMU ALEYKUM;İLAHİ YARABBİ BİZLERE İLİM İRFAN VERİP HİDAYETE ERDİRDİKTEN SONRA,KALPLERİMİZİ KAYDIRMA,BİZLERİ BİR AN OLSUN NEFSİMİZLE BAŞBAŞA BIRAKMA AMİN...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Lütfen Namazlarımızı Kılalım Namazlarınızı Sanal & Real Yaşam için Terketmeyiniz !!!

Bugün Allah (c.c) için Hizmet Ettin mi ? İlim Dünyası Ailesi
18 Şubat 2013, 23:13:37
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2013, 23:13:37 »

Keza, karı-kocanın birbirlerine olan muhabbeti Allah etmesin bir an tükeniverse o ailede de çözülmeler başlayacak ve kıyametler kopacak, yuva dağılacak, çocuklar perişan olacaktır. Buna sebep olan karı kocanın da yüzü ne bu dünyada, ne de ahirette asla gülmeyecektir.

Rabbim muhafaza buyursun..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &