ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Müridin Edepleri > Musafaha ve El Öpmek
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Musafaha ve El Öpmek  (Okunma Sayısı 2951 defa)
11 Aralık 2007, 22:06:03
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 22:06:03 »

   Huzeyfe (R.A)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmaktadır:

"Bir mü'min bir mü'min kardeşiyle karşılaştığında selam verir ve musafaha ederse ikisinin arasında ki günahlar kurumuş ağaçtan dökülen yapraklar gibi dökülmektedir." (Taberani)

Katade (R.A) anlatıyor:
Ben Enes bin Malik (R.A)'e sordum:
   'Ya Enes Hz. Peygamber (S.A.V)'in Ashabı arasında musafaha var mıydı?'
   'Evet!' dedi." (Buhari, Müslim)

   Saffan bin Assal (R.A) şöyle rivayet etmiştir:
(Nesaî ve dört muteber kaynak bu hadisi rivayet etmişler, Ahmed ve Tirmizi de tashih etmişlerdir.)

Hafız İbn Hacer Askalani, “Şerh-i Buhari” isimli kitabında şöyle nakletmektedir"Ka'b b. Malik ve iki arkadaşı Tebûk gazasına gitmeyerek Medine'de kalmışlardı. Bu hareketlerinden ötürü Efendimiz (S.A.V) ve Sahabe-i Kiram onlarla elli gün konuşmadılar. Ka'b bin Malik ve arkadaşları tevbe ettiler. Elli günün sonunda yaptıkları bu tevbenin kabul olunduğuna dair ayet-i kerime nazil oldu. Geldiler ve Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in elini öptüler." (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid:VIII/42)

Şahabi (R.A) şöyle nakletmektedir: Zeyd b. Sabit (R.A) bir cenaze namazını kıldıktan sonra katırına binerken, Abdullah İbn Abbas (R.A) onun üzengisini tutup binmesine yardımcı olmak istedi. Zeyd b. Sabit (R.A): "Ya Peygamber'in amcasının oğlu, niye böyle yapıyorsun?” diyerek engel olmak istedi. O zaman İbn Abbas (R.A) şöyle cevap verdi: "Biz alimlere hürmet etmekle emrolunduk." Zeyd bin Sabit (R.A) eğildi ve İbn Abbas (R.A)'ın elini öptü. Ve şöyle dedi. "Biz de Hz. Peygamber (S.A.V)'in Ehl-i Beyt'ine sevgi ve hürmet etmekle emrolunduk." (Taberani, Hakim, Beyhaki )


İbn Hacer Askalani, Sabit (R.A)'dan şöyle rivayet etmiştir:"Ben (Sabit) Enes b. Malik (R.A)'ın elini öptüm. İmam-ı Ali , Hz. Abbas (R.A)'ın elini ve ayaklarını öpmüştür. Ebu Malik el-Eş’ari (R.A), Ebi Evfa'ya: 'Hz. Peygamber (S.A.V) ile musafaha yaptığın elini uzat öpeyim' dediğim zaman, Ebi Evfa elini uzattı, ben de öptümAskalani)

İbn Abidin şöyle buyurmuştur: "Hanefi mezhebine göre, alimlerin ellerini öpmenin ve teberrük yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Bilakis bu davranış biçimi sünnettir."

   Şeyh Nebrani (K.S) da şöyle buyurmuştur: "Bir kimsenin eli, Allah için değil de tazim ve tekebbürden ötürü öpülürse mekruhtur. Ancak Allah için, onun takvası için, şerefi için öpülürse bu caizdir." (İbn Abidin; 5/254)

   İmam Malik şöyle buyurmuştur: "Bir kimsenin eli, Allah için değil de tazim ve tekebbürden ötürü öpülürse mekruhtur. Ancak Allah için, onun takvası için, şerefi için öpülürse bu caizdir." ( Askalani; 2/48)

   İmam Nevevi şöyle buyurmuştur: "Şafii mezhebine göre, bir insanın elinin, onun takvası, dini ve şerefi için öpülmesi, İslam dininin emirlerindendir. Hatta belki müstehaptır. Ancak o kimsenin zenginligi ve gücü kudreti için öpülürse mekruhtur." (Askalani; 2/48)

   Seferayani, "Şerh-i Menzumetü’l-Âdâb" isimli kitabında Mervezi'den şöyle nakletmiştir: "Ben, İmam Ahmed b. Hanbel'den el öpmenin hükmünü sordum. Şöyle cevap verdi: 'Eğer din için olursa bir sakıncası yoktur. Ama dünya menfaati için öpülürse bu caiz değildir.' Ve el öpmenin caiz olduğuna dair şu örneği verdi: Ebu Ubeyde (R.A), Hz. Ömer (R.A)'ın elini öpmüştür." (Seferayani, Adâb:I/287)

   El öpmenin hükmü hakkındaki bu hadis-i şeriflere ve dört mezhebin önde gelen ulemasının beyânlarına rağmen, hala buna muhalefet edenler varsa, bu kendilerinin cehaletlerinin ne derece büyük olduğuna bir delil teşkil eder.

   Bu gibi mü'min kardeşlerimizi, bütün bu zikrettiğimiz bilgileri göz önüne alarak, bu karşı çıkmalarından dolayı daha fazla zarar görmeden vazgeçmeye davet ediyoruz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2010, 17:18:45 Gönderen: Neslinur »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Musafaha ve El Öpmek
« Posted on: 19 Temmuz 2019, 02:20:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Musafaha ve El Öpmek rüya tabiri,Musafaha ve El Öpmek mekke canlı, Musafaha ve El Öpmek kabe canlı yayın, Musafaha ve El Öpmek Üç boyutlu kuran oku Musafaha ve El Öpmek kuran ı kerim, Musafaha ve El Öpmek peygamber kıssaları,Musafaha ve El Öpmek ilitam ders soruları, Musafaha ve El Öpmek önlisans arapça,
Logged
07 Ağustos 2010, 17:23:15
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2010, 17:23:15 »

Güzel bir konu bilinmesi gerekenlerden,bence  musafaha kardeşliği ziyadeleştirir el öpmek ise saygıyı ve hürmeti..
Allah c.c. razı olsun..

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ekim 2010, 22:28:17
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2010, 22:28:17 »

Esselamu aleykum hocam ; Rabbim (c.c.) razi olsun.Vesilenizle genis açida bilgi edinmis oldum..Rabbim'e emanet olun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ekim 2010, 22:46:23
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2010, 22:46:23 »

Aleykum selam.El öp saygıdan hürmettendir diye bilirdim.Bir sünnet olduğunu öğrenmiş oldum..Kişinin nefis terbiyesi içinde gereklidir bence.

Allah razı olsun hocam faydalı bilgilerinizden dolayı.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
20 Temmuz 2015, 13:52:29
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2015, 13:52:29 »

Ve aleykumusselam ve rhmetullah.el opme dini ve serefi icin olursa caiz ,tazim icin olursa yasak oldugu bildiriliyor.bizim bayramlasma vs. Icin buyuklerin elini opmemiz ne tazim ne de dini icin..sadece saygidan ve oyle gordugumuz icin yapiyoruz..
Bunda herhangi bir sakinca varmi,hukmu nedir?
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &