ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Müridin Dersleri > Kabir Ziyaretinde Rabıta
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kabir Ziyaretinde Rabıta  (Okunma Sayısı 3696 defa)
11 Aralık 2007, 16:34:58
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 16:34:58 »Peygamber Efendimiz (S.A.V) hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:
   “Sizler işlerinizden şaşkınlığa ve hayrete düştüğünüz vakit, kabir ehlinden yardım isteyiniz.” (Keşfü’l-Hafa; 1/85)
 

   Bu hadis-i şerife binaen ve başka şer'i delillerden de anlaşıldığına göre, nebiler ve onların varisleri olan veliler, hayatlarında olduğu gibi vefatlarından sonra da himmet istenildiği zaman, himmet ederler.

   Uzaklık ve yakınlık söz konusu olmaksızın, kabiliyetli her mü’min özellikle mürid, Hz. Peygamber (S.A.V)'in kabr-i şerifine veya hakkında Ümmet-i Muhammed'in ittifak ettiği büyüklerin ruhlarına kalbini rabt edebilir; yönelmiş olup himmet istediği zat, feyz almasına vesile olabilir.

   Hatta hemen hemen bütün tarikatlarca makbul bir veli olan Ma'ruf-u Kerhi, müridi Sırrı-i Sakati’ye şöyle demiştir:
   "Allah'tan bir hacet dileyeceksen, bana yemin ederek, Ma'ruf'un hürmetine diye iste!"

   Yalnız edebe riayet etmek lazımdır. Bir kabri ziyaret edecek olan mürid, nefsini her türlü dış etkenlerden, kalbini dünya hallerinden temizlemelidir. Ziyaret ettiği zevatın ruhaniyetinin, hissi keyfiyetlerden mücerred bir nur olduğunu farzetmelidir.

   Kâmil velilerin ruhaniyetleri feyiz kaynağıdır. Feyiz isteyen kişi, feyiz verecek olan zatın kabrinin ayak ucu hizasında durmalıdır. O zata karşı hayattaki edebini, aynen muhafaza etmelidir.

   Râbıta usullerinden birisi de;  mürşidi ile râbıta kurmalı, bedenine bir hareket ve canlılık geldiği zaman, (râbıta kurduğuna kanaati geldiğinde) kabir sahibine dönmeli ve sünnette ifade edildiği gibi selam verip, onbir  ihlas ve bir fatiha okumalıdır. Sonra kabir sahibine dönüp, edebini bozmadan bu keyfiyete devam ederse, kabir sahibinden kalbine feyz gelir. Râbıtanın kuvvet derecesine göre, kabir sahibinin hallerinden bir hal, râbıta yapanın kalbine akseder. Zira kâmil zevatın ruhaniyeti, Allah-u Zülcelal'in feyzine menba ve oluktur. Olukların altında durup sabreden, mutlaka kemal sahibinden feyiz alır.

   Müntesip Ravza'da bile olsa, Mescid-i Saadet'in dışında, mürşidinin bulunduğu tarafa yüzünü dönüp, hayatta olan mürşidine yapılan râbıtalardan biri ile mürşidinin ruhaniyetine yönelerek, onu vasıta etmelidir.

   Hararet bedenine hakim olduktan sonra, kemal-i edeb, kemal-i ihlas ve kemali muhabbetle Kabr-i Şerif'e dönüp, onbir defa: "Es-salatu ve's-selamu aleyke ya Rasulallah" dedikten sonra, onbir İhlas-ı Şerife ve bir Fatiha okuyup, şöyle niyazda bulunmalıdır:
   “Ey Allah'ın Rüsûlü! Rabb'im: "Eğer onlar, kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler, Allah'tan günahlarının bağışlanmasını dileseler, elbette Allah'ı çok affedici ve çok merhametli bulurlardı." (Nisa; 64)

   İşte senin ümmetinden filan oğlu filanım. Bütün suçlarımı itiraf edip, onlardan Allah-u Zülcelal'e tevbe etmekle huzuru saadetinde istiğfar ederim."

   Kemâl-i itina ile mücerred bir nurani keyfiyetten ibaret Fahr-i Alemin Kabr-i Şerifi'ne yönelip, bir kaç dakika ayakta durarak, bu keyfiyete devam etmelidir. Sonra kemal-i edeb ve tevazu ile mescide girip, Fahr-i Âlem (S.A.V)'in penceresinin karşısına geçmeli ve bu haline devam etmelidir. Sonra da dönüp Hz. Ebu Bekir-i Sıddık ve Hz. Ömer'in  pencerelerinde de -kabir ziyareti- vazifelerini yerine getirmelidir.

   Ravza ile minber arasında iki rekât nafile namaz kılıp, o yeri işgal etmeden kalkıp biraz uzaklaşarak, müsait bir yerde oturmalıdır. Oturduktan sonra dilerse râbıtaya devam, dilerse Salat-i Şerife ve münasib olan bir ibadete devam etmelidir.

   Gavs-ı Hizani (K.S) bu hususta şöyle buyurmuştur:
   "Mürid, kendi şeyhinin râbıtasına kemali edeble itina gösterip, Ravza'da dahi kendi şeyhine râbıta ederek Ravza'ya yönelmelidir. Diğer enbiya ve evliyaların markatlarında da kendi şeyhinin râbıtasını terk etmemek, müridliğin alâmetlerindendir."

   Ancak ahirete irtihal etmiş bir mürşidin râbıtası ile yetişen bir kimse, ne kadar yücelirse yücelsin, zahirde bir zattan icazet almazsa başka insanları irşadı sahih olmaz.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Kabir Ziyaretinde Rabıta
« Posted on: 18 Temmuz 2019, 14:17:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kabir Ziyaretinde Rabıta rüya tabiri,Kabir Ziyaretinde Rabıta mekke canlı, Kabir Ziyaretinde Rabıta kabe canlı yayın, Kabir Ziyaretinde Rabıta Üç boyutlu kuran oku Kabir Ziyaretinde Rabıta kuran ı kerim, Kabir Ziyaretinde Rabıta peygamber kıssaları,Kabir Ziyaretinde Rabıta ilitam ders soruları, Kabir Ziyaretinde Rabıtaönlisans arapça,
Logged
15 Temmuz 2015, 18:28:39
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 24.888


« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2015, 18:28:39 »

Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Kişi kabir ziyaretine gittiğinde dünyayı arkasında bırakmalı,ve kabrin ayak ucunda durup,himmet isteyip,feyzine erişirler.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Temmuz 2015, 18:42:28
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 15.853Site
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2015, 18:42:28 »

Ve aleykümüsselam , Rabb'imizi ( celle celaluhu ) bizlere hatırlatan kişilerin kabirleri de Allah ' ı ( celle celaluhu ) hatırlatır.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
15 Temmuz 2015, 19:54:51
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2015, 19:54:51 »

Ve aleykumuaselam ve rahmetullah ve berakatuh. Kabir ziyareti yapan bir insan dunyayla alakasi kesilip dusuncelere daliyor cnk birgun bizimd onlar gibi olacagimizi topragn altina girecegimizi dusunuyorz. Ayda bird olsa kabir ziyareti yapmak lazm. Allhm bizleri kabir ziyaretlerindn mahrum etme insllh.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Temmuz 2015, 14:17:24
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 29 Temmuz 2015, 14:17:24 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah.Allah razı olsun hocam.çok değerli bilgiler.
okurken insanın içine huzur veriyor,rahatlatıyor.
Rabbim daim kılsın inşAllah bu haletimizi.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2015, 14:17:45 Gönderen: Lal-i Rana »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &