> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Mükayeseli İbadetler İlmihali > Şekli ve Özel Zamanı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şekli ve Özel Zamanı  (Okunma Sayısı 362 defa)
26 Eylül 2012, 14:12:13
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 26 Eylül 2012, 14:12:13 »Şekli ve Özel Zamanı:[307]

a) Hanefî Mezhebine göre, tilâvet secdesi şu şekilde yapılır:

1) Genel Olarak: Okuyan veya işiten ayaktaysa, doğrudan doğ­ruya tekbir alarak secdeye gider ve üç secde teşbihini veya başka bir zikri okuyarak doğrulur. Bu secde, sehiv secdesi gibi iki defa yapılmaz. Tekbirleri almak sünnettir, terkedilmeleri halinde secde kerahetle sahihtir. Tilâvet secdesinde teşehhüd ve selâm bulunmamaktadır. Oturan kimsenin ayağa kalkıp secde yapması müstehaptır. Birkaç secdesi olan, her biri için ayrı ayn ayağa kalkıp secde yapar.

2) Sebebin Gerçekleştiği Hal ve Zamana Göre:

a) Geniş Zamanlı Vacip Secde (Sebebi Namaz Dışında Ger­çekleşen Secde): Secdeyi gerektiren hal namaz dışında meydana gelirse, hemen yapılması gerekmeyip, hayatın so­nuna kadar geciktirilmesiyle -hatta secde etmeden ölün­ce- günahkar olunmaz, ancak bu tenzihen mekruhtur.

b) Dar Zamanlı Vacip Secde (Sebebin Namazda Gerçekleşme­si): Secde sebebi namazda gerçekleşince, hemen secde yap­mak vaciptir. Bunun ölçüsü, secde âyetinin okunmasıyla secde arasında üç âyet okuyacak kadarlık zaman parçası­dır. Bu kadar zaman geçerse, secdenin fevrîliği, hükümsüz kalır.

Namaz kılarken secde âyetinin okunması iki şekilde olur:

1) Sûre veya Kıraat Sonundaki Secde Âyeti: Sûre veya kıraat or­tasında secde âyetini okuyunca, namaz kılanın sûreyi veya kı­raati tamamlamadan hemen secde etmesi efdaldir. Secdeyi ya­pınca ayağa kalkar, sûre veya kıraati tamamlar ve rükûa gi­derek namazı bitirir. Secde âyetinden sonra hemen secde ya­pılmaz ve fevrîliği düşürecek kadar zaman geçmeden rükû ya­pılır, ayrıca bu rükû ile secdeye niyet edilir ve fevrîlik sona er­meden namaz için secde yapılırsa, bunlar tilâvet secdesi yeri­ne geçerli olur. Namaz secdesi yapılırken tilâvet secdesine ni­yet edilmezse fevrîlik kesilir borç, namazdaki rükû ve secdeyle düşmez, namaza devam ettikçe kazası gerekir. Namazdan çı­kınca vakti geçmiş olacağından kaza edilmez; ancak namaz so­nunda selâm verilir ve namaza aykırı bir iş yapılmazsa, selâm sonrasında hemen kaza edilir.

2) Sûre veya Kıraat Ortasındaki Secde Âyeti: Secde âyeti sûre veya kıraat sonunda olunca, efdal olan rükû yapıp, rükû anın­da onun zımnında secdeye niyet etmektir, bu durumda ayrıca tilâvet secdesi yapılmaz. Sûre veya kıraat sonundaki âyet için secde yapılır, rükû yapılmadan kıyama dönülürse, namazı sonraki sûreden üç âyet okuyarak tamamlamak menduptur.

b) Şafiî Mezhebine göre de secde namazda olup olmamasına göre yapılır:

1) Namazda Olmayan Secde: Namazda olmayan kimse diliy­le secdeye niyet eder, iftitah tekbiri alır, namaz secdesi gibi bir defa secde yapar, oturur ve selâm verir. Böylece namaz­da olmayanlar için tilâvet secdesinin rüknü, beş tane olur: Niyet, tekbir, secde, oturuş ve selâm. Namazda olmayanın niyetle tekbiri birlikte yapması gerekir.

2) Namazda Yapılan Secde: Namazda secde âyeti okuyan kimse, tilâvet secdesini, diliyle telaffuz etmeksizin kalbiyle niyet ederek -dille telaffuz edilirse namaz bozulur- na­maz secdesi gibi bir secde yaparak uygular. Muktedî ayrıca niyet etmez, çünkü imamın niyeti onun için de geçerlidir, îftitah tekbirini alırken elleri kaldırmak, eğilme ve kalkma için tekbir almak, secdede dua, ikinci defa selâm vermek sünnettir. Tahıyyetu'l-Mescid namazı tilâvet secdesi yeri­ne geçer. Aynı şekilde tilâvet secdesi yapmayı bilmeyen dört defa Subhanellahi Ve'l-Hamdu Lillahi... okur.

c) Maliki Mezhebine göre, tilâvet secdesi, iftitah tekbiri ve selâm olmadan bir defa secde etmek suretiyle yapılır. Eğilme ve kalkışta tekbir almak sünnettir. Ayaktayken namazda ve namaz dışında kıyamda eğilinir, oturmak gerekmez, rükû secde yerine geçer. Binekteki yere iner ve öylece tilâvet secdesi yapar. Yolcu veya şartlarını taşıyan mukîm olunca binekte îmayla secde yapılabilir.

d) Hanbelî Mezhebine göre, tilâvet secdesi, iftitah tekbiri ve teşehhüdsüz olarak bir defa secde ile yapılır. Namazda olmayınca oturup selâm vermek menduptur. Eğilme ve kalkış tekbirleri vacip; secde, kalkış ve birinci selâm rükündür, ikinci selâm ise yine vaciptir.

e) Caferî Mezhebine göre, farz namazda secde âyeti bulunan sûreleri okumak caiz değildir. Ama unutarak okunur da secde âyetine ge­linir veya namazdayken okunduğu işitilirse, secdeye doğru eğilerek îma yapılır, namaz bitinci secde edilir, ancak kuvvetli olan namazdayken îmayla yetinmektir.
[307] Serahsî, age, c. II, s. 8, 10; Kâsânî, B8, c. I, s. 187-192; İbn Kudâme, age, c. I, s. 621-622; Ceziri, Fame, c. I, s. 464, 468-469; Humeynî, Zubdetul-Ahkâm, s. 56 (3).


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Şekli ve Özel Zamanı
« Posted on: 20 Ekim 2020, 14:46:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şekli ve Özel Zamanı rüya tabiri,Şekli ve Özel Zamanı mekke canlı, Şekli ve Özel Zamanı kabe canlı yayın, Şekli ve Özel Zamanı Üç boyutlu kuran oku Şekli ve Özel Zamanı kuran ı kerim, Şekli ve Özel Zamanı peygamber kıssaları,Şekli ve Özel Zamanı ilitam ders soruları, Şekli ve Özel Zamanıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &