ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Mükayeseli İbadetler İlmihali > Mânâ Ve Önemi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mânâ Ve Önemi  (Okunma Sayısı 261 defa)
10 Eylül 2012, 14:56:45
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 10 Eylül 2012, 14:56:45 »3- Mânâ Ve Önemi: [265]

 

Hicretin birinci asrından bu yana, İslâm aleminde büyük bir ihtimamla toplu halde eda edilegelen cuma namazının ve Allah’ın müstesna nimetlerinin gerçekleştiği cuma gününün, İslâm’da çok önemli bir yeri vardır. Hayatı boyunca Hz. Peygamber (sav), Medi­ne’de bu namazı bizzat kıldırmış, sonra Raşid Halifeler devlet başkanlığı yanında, imamlığı da yürütmüşlerdir. Daha sonraki devirlerde de, cuma imamlığı, ya halifenin, yahut da onun izin verdiği önemli kişilerin vazifesi olarak telakki edilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’in bu ibadetle ilgili âyetleri içine alan altmış ikinci sûresine Cum’a isminin verilmiş olması, İslâm’ın cumaya verdiği önemin kuvvetli bir işaretidir.

Müslümanların dinî hayatında olduğu gibi, siyasî ve içtimaî hayatında da büyük tesiri bulunan bu günün ve içinde yer alan ibadetin, bütün bunlar yanında, bazı özellikleri de bulunmaktadır:

(a) Cuma günü, farz ve nafile cinsinden çeşitli ibadetlere tah­sis edilmiş bir gündür. Bu gün, yıl içindeki Ramazan ayı, ömür içindeki hac gibi hafta içinde bir ibadet günüdür. Bunun değerlen­dirilmesi, haftanın değerlendirilmesi demektir.

(b) Cuma, aynı zamanda bir bayram günüdür. Bayram günle­rinde kurban ve sadaka vardır. Cumaya erken gitmek de, bu günün -kurban ve sadakası olarak kabul edilmiştir.

(c) Müslümanların hac için yaptıkları arefe toplantısı dışındaki en büyük ve en mukaddes toplantılarına vesile olan, peşipeşine üç defa terkedenin kalbi mühürlenen cuma namazı, bu güne mahsus bir ibadettir.

(d) Cumaya giden kimsenin her adımına, bir yıllık nafile namaz ve oruç sevabı vardır.

(e) Her cuma, sonraki cumaya kadar günahlara keffaret vesilesidir.

(f) Cuma günü içinde duaların kabul edildiği bir zaman (şâatu’l-icâbe) vardır. Bu zamanın, Hz. Peygamber devrinden sonra da devam edip etmediği, ediyor diyenlere göre günün belli bir za­manında olup olmadığı hususlarında çeşitli görüşler vardır. Cuma gününün belli bir zamanındadır diyenler, bu konudaki hadislerin delâlet ye işaretlerinden faydalanarak, çeşitli sonuçlara varmışlar ve böylece onbir tahmin ortaya çıkmıştır. Bunların içinde en kuv­vetli olanları, “imamın minbere çıkmasından namazın kılınmasına kadar” ile “ikindi   namazından sonra” şeklindeki görüşlerdir.

(g) Cuma günü, Kehf sûresini okuyana, uhrevî mükâfat vadedilmiştir.

(h) Cuma  günü  fukaraya  yapılan  yardım, diğer günlerde yapılandan daha ecirli ve sevaplıdır.

(i) Ahmed b. Hanbel’e göre, cuma günü -yalnızca cumayı seçe­rek- oruç tutmak mekruhken, Ebu Hanife ve Malik’e göre mekruh değildir.

(j) Hz. Peygamber (sav), cuma  gününün  sabah  namazında Dehr ve Secde sûrelerini okurdu. Çünkü bu iki sûre, Hz. Adem’in yaratılması, kıyamet günü, ölümden  sonra  dirilme ve haşr gibi olmuş, ye olacak hadiseleri içine almaktadır.

(k) Her zamankinden fazla cuma günü ve gecesi Hz.  Peygambere (sav) salât-u selâm müstehap kılınmıştır.

(l) Allah Teâlâ cennette, cuma günleri şerefine, sevgili kullarının, kendisini ziyaretlerine fırsat bahşetmek için tecelli edecek­tir. Nakillere göre, bu tecellide, O’na en  yakın  olan, cumada imama en yakın olandır; bu tecelliye önce mazhar olanlar da cumaya önce gidenlerdir.

(m) Burûc sûresinde geçen, “Yıldızlarla dolu semaya, geleceğivaadedilen güne,  şahitlik edene ve kendisi için şahitlik edilene yemin olsun” [266]âyetindeki vaadedilen gün, “kıyamet günü,” şahitlik eden “cuma günü,” şahitlik edilen de “arefe günü” olarak tefsir edilmiştir.                                                   

(n) Allah Teâlâ aylar içinde Ramazan’ı, geceler içinde Kadir Gecesini, yeryüzünde Mekke’yi, insanlar içinde  Hz.  Muhammed Mustafa’yı seçtiği gibi, günler içinden de cumayı seçmiştir.
[265] Karaman, İslam’ın Işığında Günün Meseleleri, s. 14, 23-27. Bu konuda geniş bilgi için bkz. Suyuti, Risaletu Nuri’l-Cum’a fi Hasaisi’l-Cum’a, Resail, Beyrut 1970, c. I, s. 188-228.

[266] Burûc: 85/1-3

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mânâ Ve Önemi
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 03:41:53 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mânâ Ve Önemi rüya tabiri,Mânâ Ve Önemi mekke canlı, Mânâ Ve Önemi kabe canlı yayın, Mânâ Ve Önemi Üç boyutlu kuran oku Mânâ Ve Önemi kuran ı kerim, Mânâ Ve Önemi peygamber kıssaları,Mânâ Ve Önemi ilitam ders soruları, Mânâ Ve Önemiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &