ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Mükayeseli İbadetler İlmihali > Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması  (Okunma Sayısı 275 defa)
26 Eylül 2012, 14:18:09
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 26 Eylül 2012, 14:18:09 »Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması:


Sebepleri:[302]

 

Secde âyetlerinin mükelleftik doğurması; tilâvet, işitme ve bu âyeti okuyana iktidadır:

 
Tilâvet:   

 

DM'e göre, tilâvet secdesinin sebebi, ilgili âyetleri okumaktır: Hane­fî Mezhebine göre, okuyanın -kendisi duymasa, namaz dışında, imam veya münferîd bile olsa- tilâvet secdesi yapması gerekir. Muktedî ise, kendi kıraati dolayısıyla tilâvet secdesi yapmaz. Hatip hutbede secde âyeti okursa, hem kendine, hem de dinleyenlere secde yapmak gerekli olur. Bu durumda imam minberden inerek dinleyenlerle tilâvet secdesi yapar. Fakat hutbedeyken secde âyeti okumak mekruhur. Rükû veya sec­de zımnında tilâvet secdesi yapınca, namazdayken secde âyeti okumak mekruh değildir, ancak bu durumda sadece kendisinin secde yapması mekruhtur.

 
Başkasının Okuduğunu İşitmek:

 

DM'e göre de, tilâvet secdesinin sebeplerinden biri de, başkasının okuduğu secde âyetini işitmektir: Hanefî Mezhebine göre, işiten, namaz­da ve münferîd veya imam olursa secdeyi namaz dışında yapması gere­kir, ancak imam secde âyetini muktedî den duyarsa, sahih görüşe göre secde yapmaz. İşiten muktedî olur, âyeti kendi imamından değil de baş­kasından duyarsa hüküm az önceki gibidir. Muktedî secde âyetini ima­mından duyar ve kendisi de müdrik olursa secdede imama mütâbeat et­mesi gerekir, mesbûk olur ve imâma tilâvet secdesinden önce yetişirse yi­ne imama uyar, secdeden sonra uyarsa secde yapmaz, sonraki rekâtte yetiştiyse namaz sonunda secde yapar.

 
Âyeti Okuyana İktida:

 

a) Hanefî Mezhebine göre, imam secde âyeti okuyunca, -duymasa bile- muktedî de ona uymak suretiyle secde yapar. 

b) Hanbelî Mezhebine göre, muktedî tilâvet için değil, imama mütâbeat için secde yapar.

 
Hükmü:[303]

 

Tilâvet secdesi meşru ve matluptur:

a) Hanefî Mezhebine göre, tilâvet secdesinin yapılması namazdaki veya namaz dışındaki sebebinin gerçekleşmesine göre, bazan dar zaman­lı, bazan da geniş zamanlı vaciptir. Sebebi gerçekleştiği halde, secde yapmayan günahkâr olur. Aynı yerde sebebi gerçekleşince bir secde, ayrı yer­de gerçekleşince her sebep için ayrı secde yapılır. İlk sebep için secde ya­pılırsa, diğer sebepler için yeniden secde gerekmez.

b) ÜM'e göre, tilâvet secdesi sünnettir ve bir çeşit namazdır: Maliki Mezhebine göre, öğretici ve talebe secde âyetini tekrarlayınca sadece il­kinde secde yapmak sünnettir; Hanbelî Mezhebine göre, secde ayeti tek­rarlandıkça secdelerin yapılması da buna göre sünnet olur.

 
Şartları:[304]

 
Dinleyenin Dinleme Kastı Taşıması;

 

a) Maliki ve Hanbelî Mezheblerine göre, tilâvet secdesi için, dinle­yenin dinleme kastı taşıması gerekir. Âyeti bu maksatla duymayanların secde yapması gerekmez.

b) Hanefî ve Şafiî Mezhebine göre, böyle bir maksat taşımasa da, âyeti işiten kişi tilâvet secdesiyle mükelleftir.

 
Namaz Şartları:

 
İstisna Yapılması:

 

a) Hanefî Mezhebine göre, tahrime (iftitah) ve vaktin tayini için ni­yet dışındaki bütün namaz şartları, tilâvet secdesi için de aynen geçerli­dir. Namazın şartlarını taşımayanlar, tilâvet secdesiyle de mükellef de­ğildir, ancak bunlardan secde âyetini işiten kimsenin secde yapması va­ciptir. Bununla birlikte, secde âyetini okuyan, deli veya temyiz gücü bu­lunmayan çocuk olursa, dinleyenin, secde etmesi gerekmez. İnsan dışın­daki varlıklardan meselâ papağan, teyp ve radyodan, dinlemek de bu hükümdedir, secdeyi gerektirmez.

b) İbn Ömer, Şa'bî ve Şevkânî'ye göre, tilâvet secdesi için abdest şart değildir. Zeydîye'den Ebu Tâlib ile el-Mansur Billah da katılır.

c) Ebu Abdirrahman es-Sulemî'ye göre, abdest yanında, istikbal-i kıble de şart değildir; îma ile de secde ederdi.

Abdestsiz kişi, secde âyetini işitirse, Hanbelî Mezhebine göre, abdest ve teyemmüm gerekmez: Nehaî'ye göre teyemmüm yapıp secde eder; Sevrî, İshak ve Hanefî Mezhebine göre, abdest alıp teyemmüm etmesi ge­rekir.

 
İlave Yapılması:

 

ÜM'e göre, namazın, şartları tilâvet secdesi için de geçerli olduğu gi­bi, onlara bazı şartlar daha eklenir
[302] Şeybânî, el-Câmiu's-Sagîr, s. 102-103; İbn Rüşd BM, c. T, s. 178; Cezîri, Fame, c. I, s. 467-468; Serahsî, Mebsût, c. II, s. 4; Kasani, BS, c. I, s. 180-186.

[303] İbn Rüşd, BM, c. I, s. 176; Cezîrî, Fame, c. I, s. 464, 468, 465; Kasânî, BS, c. I, s. 180.

[304] Cezîri, Fame, c. I, s. 464-467; Kâsânî, BS, c. I, s. 186-187; Sabık, Fıkhu's-Sunne, c. I, s. 188.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması
« Posted on: 16 Eylül 2019, 01:52:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması rüya tabiri,Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması mekke canlı, Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması kabe canlı yayın, Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması Üç boyutlu kuran oku Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması kuran ı kerim, Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması peygamber kıssaları,Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurması ilitam ders soruları, Ayetlerin Secde Mükellefliği Doğurmasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &