ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası  (Okunma Sayısı 41866 defa)
03 Ocak 2010, 22:49:31
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.268Site
« : 03 Ocak 2010, 22:49:31 »Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası


Buhari ve Müslim, îshak bin Abdullah tarikiyle Enes´ten şöyle ri vayet ederler: Ebû Talha´mn oğlan çocuğu hasta idi. Bir gün Ebû Talha evde yokken çocuk vefat etti. Çocuğun öldüğünü gören anası, onu evin bir kenarına koyup üzerini örttü ve Ebû Talha´yı beklemeye başladı. Ebû Talha eve geldiği zaman ilk işi, çocuğun nasıl olduğunu sormak oldu. Hanımı: "İstirahat etmekte olduğunu ümit ediyorum" diyerek karşılık verdi. Ebû Talha ise hanımının bu sözünden, çocuğun hastalığından i-yileştiğini zannetti. Geceleyin yattılar. Sabahleyin, gusül abdestini al mış olarak evinden ayrılmak üzere bulunan Ebu Talha´ya hanımı, açık bir şekilde durumu haber verdi. Ebû Talha da doğruca Mescid´e giderek Peygamberimizle beraber namazını kıldı. Namazdan sonra akşam e-vinde olup bitenleri Hz. Peygamber´e anlattı. Peygamberimiz de kendi sine: "Ne biliyorsun, belki bu gecenizi Allah sizin için mübarek kılmıştır" buyurdu.

Süfyan Bin Uyeyne der ki: Ben, Ensardan birinden işittim, bundan sonra Ebû Talha´nm dokuz evladı daha olmuş ve hepsi de Kur´an kıraa tinde mahir imiş. (Yâni oğlu Abdullah´tan bu kadar torunları olmuş tur.)

Beyhaki´nin Sabit tarikiyle Enes´ten olan rivayeti ise şöyledir: "Ümmü Selim´in Ebû Talha1 dan bir oğlu olmuştur. Çocuk hastalanıp babası evde yokken vefat etmişti. Ebû Talha evine geldiğinde çocuğun durumunu sormuş. Hanımı: "Rahattır" demiş. Kocasına akşam yemeğini yedirdikten sonra şöyle demiş: "Adamın biri sana bir emanet verse, sonra bu emanetini geri istese, sen bunu nasıl karşılarsın?" Ebû Talha: İyi karşılar ve adamın emanetini veririm!" demiş. Ümmü Selim, bunun üzerine: "işte Allah sana oğlunu emanet verdi, şimdi de vakti geldiği için senden geri aldı" demiş. Duruma sinirlenen Ebû Talha, doğruca Hz. Peygamber´e gidip, Ümmü Selim´in dediğini haber vermiş. Peygamberi miz de: "Allah, gecenizi hakkınızda mübarek kılsın!" diyerek dua bu yurmuştur. Ebû Talha, o gece hanımı ile yatmıştı. Ümmü Selim de o gece hamile kalmıştır. Sonra Abdullah adını verdikleri bir çocukları dünyaya geldi. Abdullah büyüdü, zamanın en hayırlı insanlarından biri olarak yetişti ve kabul edildi.

(bni Sa´d´ın dediğine göre, Ensar içinde ondan daha iyi yetişen bi rinin olmadığını söylerlermiş.)

Beyhaki´nin nakline göre, Abdullah dünyaya geldiği zaman, onu Hz. Peygamber´e getirmişler, Peygamberimiz de ağzında çiğnediği hur mayı çocuğun ağzına koymuş ve ona Abdullah adını vermiştir. Alnını da okşayarak ebeveynine teslim etmiş. Bu yüzden Abdullah´ın alnı nûr gibi parlarmış. [26]


[26] Müslim´in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz Medine´nin meşhur Acve hur­masından ağzında çiğneyip Abdullah´ın ağzına koyduğu zaman, çocuk diliyle yalana yalana hurmayı yemeye çalışmış. Durumu zevkle seyreden Hz. Peygamber: "Bakınız, Ensâr hur mayı ne kadar da seviyor!" buyurmuştur.

Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/322-323.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.320


View Profile
Re: Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası
« Posted on: 22 Mayıs 2018, 22:12:55 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası rüya tabiri,Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası mekke canlı, Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası kabe canlı yayın, Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası kuran ı kerim, Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası peygamber kıssaları,Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası ilitam ders soruları, Peygamberimizin, Ümmü Selim´in Hamile Kalması İçin Duası önlisans arapça,
Logged
23 Mart 2012, 15:05:41
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.278


« Yanıtla #1 : 23 Mart 2012, 15:05:41 »    Acve hurmasını,çocuğu olmayanlara şifa olarak tavsiye ettiklerini biliyorum..Burada da farklı bir güzelliğe vesile olmuş..elhamdülillah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ocak 2014, 22:48:05
Zeynep 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2.291« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2014, 22:48:05 »

Hazret-i Âişe -radiyallahu anhâ- Vâlidemiz der ki:

“Yeni doğan çocuklar Resulullah'a -sallallahu aleyhi ve sellem- getirilirdi. O da bunlara mübarek olmaları için duâ eder ve ağzında yumuşattığı hurmanın suyunu çocuğun ağzına sıkardı.” (Buhâri, Deavât 3; İbn Mâce, Taharet 77, 523)

Gerçekten hikayedeki hurma olayı doğru. Görüldüğü üzere Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, yeni doğan çocuğun midesine ilk inen gıdaya dikkat etmekte ve bunun ana sütünden başka bir şey olmasını istemektedir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İlim servetten üstündür. Çünkü serveti sen korursun; oysa ilim seni korur.
06 Ocak 2014, 12:39:47
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.710


« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2014, 12:39:47 »

Rabbimizin bizim hakkında ola hükmünü bilemiyoruz..Şer sandığımız şeyler bizim için hayır olabiliyor..İnşaAllah bizlerde Ümmü Selim gibi Allaha tam teslimiyet içerisin de oluruz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Ocak 2014, 18:43:42
Burcu 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.338« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2014, 18:43:42 »

ALLAHIN o güzel örneklerinden biri keşke her müsliman çocuk peygamberimizin hayır duasını alsa
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Ne kadar acıdır insanın teselliyi sigara da araması. Çok mu zor elini semaya kaldırıp yalvarması!
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &