ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu  (Okunma Sayısı 6219 defa)
08 Ocak 2010, 23:15:38
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 08 Ocak 2010, 23:15:38 »Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu


Peygamber´in (s.a.v.) özelliklerinden biri de, dayanarak yemek ye mesinin haram oluşudur. Bu hususta sahih hadisler vardır. Bunlardan bazılarını görelim:

Buharı, Ebû Cüheyfe tarikiyle, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz´in şöyle buyurduğunu rivayet eder: "Bana gelince: Ben, dayanarak yemek yemem."[42]

tbni Sa´d ise, tbni Amr´in "Peygamber (s.a.v.) Efendimizin daya narak yemek yediği hiç görülmemiştir!" dediğini rivayet eder.

Yine îbni Sa´d, Ebû Yala, güzel bir senedle Aişe´den şöyle rivayet ederler: Peygamber (s.a.v.) bana hitaben dedi ki: "Ey Aişe, eğer ben is temiş olsam, benimle beraber yürüyen altından dağlar olurdu. Bana bir melek gelip şöyle dedi: "Allah, sana selamını okumakta ve seni, melik bir peygamber olmakla, kul ve peygamber olmak arasında seçim sapmakla serbest bırakmaktadır." O sırada yanımda bulunan Cebrâîl de bana, tevâzû göstermemi işaret ediyordu. Ben de, kul bir peygamber olmayı seçtiğimi söyledim..." Aişe validemiz derler ki: "işte ]bu olaydan sonra Peygamber Efendimiz, hiç dayanarak yemek yememiştir. Yine bu olay dan sonradır ki, Peygamberimiz: "Ben, bir kulun yediği gibi yerim! Ve bir kulun oturduğu gibi otururum!" buyururlardı.

Yine îbni Sa´d Zührî´den nakleder: O şöyle der: "Bize ulaşan ha berlere göre, Peygamber Efendimiz´e, daha önce hiç gelmemiş olan bir melek iner, yanında Cebrâîl de bulunur. Melek Peygamberimiz´e hitaben: "Allah seni, melik bir peygamber olmakla, kul bir peygamber olma arasında muhayyer bırakmıştır. Bunlardan hangisini seçersin?" der. Peygamberimiz bu sırada, Cebrail´e bakar. O da: "Kul peygamber olmayı seç!" diye işarette bulunur. Peygamberimiz de: "Kul peygamber olmayı seçiyorum" buyurur, işte bu olaydan sonra, peygamberimiz´in ö-lünceye kadar dayanarak yemek yemediğini söylerler." [43]

(Taberâni, Ebû Nuaym ve Beyhakî îbni Abbas´tan rivayet ederler. Onların bu rivayeti de, aşağı-yukarı bundan önceki rivayet gibidir.)

îbni Sa´d´ın, birdeAtâ bin Yesâr´dan rivayeti var. O, şöyle demiş tir: "Birgün Peygamberimiz Mekke´nin üst tarafında idi ve dayanmış olarak yemeğini yiyordu. Bu sırada Cebrail gelip: "Ey Muhammed, hü kümdarlar gibi mi yemek yiyorsun!" dedi. Peygamberimiz de bunun ü-zerine derhal oturdu."

îbni Adiyy ile îbni Asâkîr´in Enes´ten rivayetleri de şöyledir: Cebrail Peygamberimiz´e geldiği bir sırada, Peygamber (s.a.v.) dayan mış olarak yemeğini yemekte idi. Peygamberimiz´e hitaben: "Dayanarak yemek, nimete dalmak (keyfîlik)tir!" dedi. Peygamberimiz de bunun ü-zerine derhal doğrulup oturdu. Artık bundan sonra, dayanarak yemek yediği hiç görülmedi ve şöyle buyurdu: "Ben ancak bir kulum. Kul gibi yer, kul gibi içerim."

"Dayanarak yemenin şeklini tarif etmek maksadıyla el-Hattâbî şöyle demiştir: "Buradaki dayanarak yemenin mânâsı: Altındaki yaygı ya veya mindere iyice yerleşik bir şekilde oturmaktır..." Hattâbî´nin bu tarifini Beyhakî de kabul etmiştir. Keza îbni Dıhye ve Kâdî Ayyâd da kabul etmişler ve muhakkik âlimlere göre, manânın bu olduğunu söyle mişlerdir. Bazıları ise: "Bundan maksad, yanını yere dayamış, yâni yannamış olarak yemektir" demişlerdir. [44][42] Peygamberimizin "Bana gelince..." demesi, bunun kendisine hâs olduğunu ifâde etmez... Bilakis O, her yaptığı veya terkettiği hususta, ümmetinin kendisine uymasını teşvîk etmiştir. Kendisinin, dayanarak yemek yemeyi terket m esinde, ümmetine de öyle yap maları için, yâni dayanarak yememeleri için, bir uyarı vardır.

[43] Zühıfnin bu sözünden, daha önceleri dayanarak yediği anlaşılır. Abdullah bin Amr´in hadîsi ise, hiç dayanarak yemediğini gösterir. Binâenaleyh Zührfnin sözü, bu hadîs karşısında tutunamaz...

[44] Müellifimizin tercihinin de birinci kavil olduğu sezilmektedir. Halbuki bu kavil (Hattabînin tarifi), az yukarıdaki iki hadise de aykırı düşmektedir. Zira bu iki rivayetin birinde açıkça: "...Peygamberimiz de bunun üzerine oturdu" denilmekte, diğerinde ise: "...Peygamberimiz de bunun üzerine doğrulup oturdu" denilmektedir. Bu açık ifadeler göste riyor ki, Hattabînin tarifi uygun değildir. İkinci kavil ise, uygundur. Zira Peygamber efendimiz o sırada, ya sırtını bir şeye dayamış olarak ya da yere dayanıp yannamış olarak yemek ye mekte idi. Cebrail´in o sözü üzerine de doğrulup oturmuş idi. Her iki rivayetin açık ifadesi budur. Binaen aleyh, bazılarının dediği ve anladığı gibi, bağdaş kurup oturmak suretiyle ye mek yemek, mekruh değildir. Bağdaş kurmak da...

Nitekim fıkıh kitaplarımızdan Kuhustânîde: "...hutbe okunurken dizlerini dikerek elle-» riyle kavuşturmak şeklinde veya bağdaş kurarak oturmakta bir mahzur yoktur, insanın mes-cidde kolayına gelen veya dilediği bir şekilde oturması caizdir.." denilmektedir. (Kuhustânî, 1/165, İst. 1299). İmam Aliyyü´l-Kârî´nin Cem´ul-VesâiL adlı eserinde de şöyle denilmektedir: "Cabir bin Semura´nın rivayetine göre, Peygamber (s.a.v.) sabah namazını kıldığı zaman, güneş doğup biraz yükselinceye kadar, bağdaş kurup yerinde oturur idi. Nevevî, bu hadisin "sahih" olduğunu söylemiştir. Mîrek de: "Bâzan bağdaş kurup oturur, bâzan da dizlerini di kerek. Bâzan sırtüstü uzamr, bâzan da dizçökerek oturur idi. O bunu, Ümmet-i Muhammed´e bir genişlik ve rahatlık olması bakımından yapardı.." (Cem´ul-Vesâil Hâşimi, 1/185). "Başı açık yemek yemekte veya kibirlenmemek şartıyla bağdaş kurup yemekte bir beis yoktur." (Fetâvâyı Hindiyye, 5/336- Beyrut, 1406).

Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/457-458.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu
« Posted on: 15 Kasım 2019, 01:06:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu rüya tabiri,Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu mekke canlı, Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu kabe canlı yayın, Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu kuran ı kerim, Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu peygamber kıssaları,Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşu ilitam ders soruları, Peygamberimizin Dayanarak Yemek Yemesinin Haram Oluşuönlisans arapça,
Logged
18 Kasım 2015, 21:45:12
Sümeyye 7
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.347« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2015, 21:45:12 »

 Selamun Aleykum ;

  Allah razı olsun .  Bizde artık peygamberimiz gibi dayanmayarak yemeliyiz  . Allah Teala  bizim bu konuda dayanarak yemek yemenin günah olduğunu bildirmektedir . Bunun yanı sıra ayakta yemek yemekte çok günahtır .
   Bunları yapıyorsak artık vazgeçelim Allah yardımcımız olsun . Amiin .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Yarabbi bizlere sarsılmaz bir İman,
Güzel bir Ahlak,şükredici bir Beden,
Zikredici bir Dil,
Hayırlı bir Ömür,
Salih Evlatlar,
Dünya ve ahiret güzelliği ihsan et. AMÎN!!!
18 Kasım 2015, 22:01:10
Edanur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.445« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2015, 22:01:10 »

Es Selamun Aleyküm.
Ben de dayanarak yiyordum ve artık yapmicam . Allah c.c razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

18 Kasım 2015, 22:03:23
rabiayildiz

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31


« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2015, 22:03:23 »

Eğer biz dayanarak yemek yiyorsak artık dayanarak yemek  yemeyi vazgeçmeliyiz.Birde ayakta yemek yemek bile günahtır. Allah bunların hiçbirini yaşatmaz inşAllah. (Amin).
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Kasım 2015, 22:20:16
Zehra 8/C
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 288


« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2015, 22:20:16 »

Ben dayanarak yemek yemenin haram olduğunu bilmiyordum ve ben de o şekilde yiyordum. Ama artık dayanarak yemeyeceğim. Paylaşım için Allah Razı Olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &