ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler  (Okunma Sayısı 942 defa)
25 Aralık 2009, 22:50:17
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 25 Aralık 2009, 22:50:17 »Dokuzuncu Bölüm


HABEŞİSTAN´A HİCRETLE İLGİLİ VUKUA GELENLER


Beyhakî´nin naklettiği haberde Mâsâ bin Ukbe şöyle anlatmakta dır: Kureyş işkence ve fitneyi iyice artırınca bir grup müslüman, başlarında Cafer bin Ebû Tâlib olduğu halde Habeşistan´a hicret ettiler. Bu suretle dinlerini korumak, din ve vicdan hürriyetine kavuşmak istemişlerdi. Kureyş bunu haber alınca derhal Amr îbn-i As ile Amâre bin Velîd´i peşlerinden gönderdi ve de bunlara çok sür´atli gitmelerini, yolda yetiştikleri takdirde müslümanları geri çevirmelerini, yetişemez-lerse Habeşistan´dan geri getirmelerini sıkıca tenbih etti. Habeşistan kiralının şahsına ve yanındaki devlet büyüklerine çeşitli ve kıymetli hediyeler de gönderdi. Kirala âit hediyeler arasında bir arap atı ile, çok kıymetli atlastan bir cübbe de vardı. Amr ve Amâre sür´atle yola çıktı ise de müslümanlara yetişemediler. Habeşistan´a vardıklarında, kiralın huzuruna kabul edildiler ve hediyelerini takdim ettiler. Kıral Amr´i kendi kürsisine oturtup konuşmasına izin verdi. Amr da kirala şunları söyledi: "Efendim, sizin ülkenize bizden bâzı akılsız adamlar sığınmış bulunuyor. Bu adamlar ne sizin dininizdedir, ne de bizim dinimizdedir. Onları bize iade etmeniz, sizin yüce şahsınızdan biricik dileğimizdir..." Oradaki devlet büyükleri de kirala, onların iade edilmesini istediler. Kıral şu karşılığı verdi: "Ben, bu gelenler ile konuşup onların ne durumda ve ne gibi bir itikâd üzerinde olduklarını anlamadan asla iade etmem!" Amr söze tekrar başlayıp: "Efendim, onların ne halde olduklarım size ben haber vereyim: Onlar, içimizden çıkan bir adamın arkadaşlarıdır, onlarm ne kadar akılsız ve aykırı kişiler olduğunu şimdi siz de anhyacaksmız: Onlar, İsa´nın Allah´ın oğlu olduğuna inanmazlar, sana da secde etmezler, huzuruna çağırdığın zaman, sana secde etmediklerini bizzat göreceksin..." diye konuştu ve kiralı müslümanlara karşı tahrik etmeye çalıştı.

Kıral Necaşî, Cafer ve arkadaşlarının getirilmesini istedi. Onlar da geldiler, huzura girip selam vermek suretiyle saygılarını bildirdiler ve fakat secde etmediler. Amr ve Amâre derhal: "Biz size haber verme dik mi? işte görüyorsunuz, kirala secde etmiyorlar" diyerek kiralı ve diğer devlet adamlarını tahrike çalıştılar... Kıral söze başlayıp: "Ey bana iltica edenler! Sizin kavminizden diğer insanların bana secde ettikleri gibi, siz niçin secde etmiyorsunuz?" diye sordu ve îsâ hakkında ne dediklerini, nasıl bir itikad ve din üzerinde bulunduklarını Öğrenmek istediğini belirtti. Önce şu soruyu yöneltti: "Bana söyleyiniz, siz nasranî misiniz?" Müslümanlar da bu soruya "hayır" karşılığını verdiler. Kıral: "Sizler yâhûdî inisiniz?" diye sordu. Müslümanlar da "hayır" dediler. Kıral bu sefer de: "O halde sizin dininiz nedir?" diye sordu. Müslüman lar da: "Bizim dinimiz islâmdır" diyerek cevapladılar. Kıral: "islâm nedir?" dedi. Müslümanlar da: "islâm: Allah´ın birliğine inanıp yalnız O´na kulluk etmek, O´na hiç bir şeyi asla ortak koşmamak, O´ndan başka hiç bir varlığa asla tapmamaktır" dediler. Kıral: "Bunları size kim haber verdi?" diye sordu. Müslümanlar: "Bunları bize bizim içimizden çıkan, soyunu ve ahlakını çok iyi tanıdığınız Muhammed haber verdi. Allah O´nu bize içimizden seçerek peygamber olarak gönderdi. Bizden önceki ümmetlere bâzı seçkin ve üstün ahlaklı zatları gönderdiği gibi... O bize; ana ve babaya iyilik etmeyi, dâima doğruyu söylemeyi, yalandan şiddetle kaçınmayı, sözünde durmayı, emanete riâyet etmeyi emretti. Putlara tapmayı ise şiddetle yasakladı. Yalnız Allah´a ibadet etmemizi, hiç bir şeyi O´na şerîk koşmamamızı açıkça ve kesinlikle emretti. Bizler de O´nu, bütün bunlarda tasdik ettik, O´na itaat ettik, Allah´ın kelamını ve dinini tanıdık ve O´nun bize teblîg ettiği esasların Allah tarafından olduğuna tanık olduk. Bizler işte böyle bir yolu takib edince, kavmimiz de bize amansız düşman kesildi. O gerçek Peygamber´e de düşman kesildiler, O´nu yalanladılar, O´nu öldürmek istediler; bizleri de tekrar putperestliğe döndürmek istediler. Bizler de dimimizle, kanımızla kavmimizden ayrılıp sizin ülkenize ve adaletinize sığındık" diye karşılık verip kendilerini savundular.

Bu sırada kiralın: "Vallahi bütün bunlar; Musa´nın dini hangi kaynaktan çıkmış ise, ancak o kaynaktan çıkmıştır!" diye konuştuğu duyuldu... Müslümanların temsilcisi Cafer dedi ki: "Size karşı secde etmeyip selam vermemize gelince: Peygamberimiz bize haber verdi ki: Cennet ehlinin birbirine olan duası selâmdır ve bunu bize peygamberi miz emretmiştir. Bu sebeble biz de sizi selam ile karşıladık. Birbirimizi de selam ile karşılayıp dualaştığımız gibi... Isâ hakkındaki inancımıza gelince: Isâ Allah´ın kulu ve resulüdür, tarafından bir rûh olup Meryem´e ilkâ eylediği kelimesidir... Tertemiz ve bakire olan Meryem´in oğludur."

Bu sırada kıral yere eğilip eliyle bir çöp aldı ve şöyle dedi: "Vallahi Meryem oğlu îsâ, şu çöp kadar bundan fazlasını söylemiş değildir." Oradaki devlet büyükleri söze karışıp: "Ey kıral, eğer sen bu adamı dinleyecek olursan, vallahi seni dininden edecek!" dediler. Kıral da şu karşılığı verdi: "İnandığım Allah´a kasem ederim ki, ben, Isâ hakkında ebediyen bundan başkasını söylemem!" Bundan sonra kıral, söz ve davranışlarından hoşlanmadığı Amr Ibn-i As´a işaret ederek: "Şu adamın hediyelerini geri veriniz! Vallahi bana bir dağ kadar altını rüşvet verseler dâhi, ben bu adamları, onlara teslim etmem için onu kabul etmem!" diye haykırdı. Sonra Cafer´e ve arkadaşlarına dönerek: "Haydi gidiniz, ülkemde sakin olunuz! Huzur ve emniyet içinde yaşayınız, ihtiyaçlarınız da karşılanacaktır" dedi. Daha sonra umûma hitap edecek: "Ülkemize sığınan bu adamlara, her kim ezâ verici bir nazarla bakacak olursa, bilsin ki bana isyan etmiş sayılır."

Amr ile Amare Habeşistan´a giderken yolda araları açılmış ve birbirine iyice kızmışlardı. Habeşistan´a varınca ister istemez araların daki anlaşmazlığı bırakıp esas gayelerini gerçekleştirmeye çalıştılar... Fakat bu da mümkin olmadı. Bu sefer daha da araları açılıp birbirine iyice kızdılar... Amr, Amâre´ye bir hile düşündü: Dedi ki: "Ey Amâre, sen gerçekten güzel bir adamsın... Kıral çıktığı zaman, kiralın karısına git, bu hususta onunla konuş, -işimizin görülmesi için kendisinin yardımını rica et." Amâre de buna inandı. Kiralın karışma haber gönderip onunla konuşmak istedi. Ricası kabul edildi ve konuşmak üzere kiralın karısının huzuruna çıkarıldı. Amr da kiralın yanına gidip: "Efendim, arkadaşım Amâre kadınlara düşkün bir adamdır. Burada da zât-ı âlinizin karısı ile ilişki kurmak istemiş ve karınızın yanma gitmiştir. İsterseniz haberi derhal tetkik ettirebilirsi- niz" diyerek kiralı tahrik etti. Kıral derhal adam gönderdi, Amâre´nin orada olduğunu görüp getirdiler. Kıral, onun ihliline (erkeklik uzvunun deliğine) pompa ile hava vererek cezalandırılmasını ve bu şekilde sürgün adasına gönderilmesini emretti. Onlar da öyle yaptılar. Böylece Amâre cezalandırılıp adaya sürüldü ve orada helak olup gitti.

Amr da Mekke´ye hiç bir netice elde edemeden ve üstelik arkadaşını da zayi etmiş olarak döndü. Dönüş esnasında da yolunu kaybederek, anasından doğduğuna pişman olacak derecede sıkıntı ve ıztıraplar çekti. Eli boş olarak avdet eyledi." (Bu mealdeki haberler, arada kesinti olmaksızın îbn-i Mes´ud´dan, Ebû Musa´dan ve Ümmü Seleme´den dahi rivayet edilmiştir).[1]

[1] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 1/265-267.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler
« Posted on: 07 Nisan 2020, 07:20:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler rüya tabiri,Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler mekke canlı, Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler kabe canlı yayın, Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler Üç boyutlu kuran oku Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler kuran ı kerim, Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler peygamber kıssaları,Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenler ilitam ders soruları, Habesistan'a Hicretle ilgili Vukua Gelenlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &