ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz > Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir  (Okunma Sayısı 6896 defa)
20 Temmuz 2010, 15:54:01
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.703



Site
« : 20 Temmuz 2010, 15:54:01 »



Tükrük Deyip Geçmeyin...
 

TÜKRÜK NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

 

Dr. Erdinç İŞÇİLER

Ağız suyunu teşkil eden tükürük, karışık bir sıvı olup, ağız çevresinde bulunan başlıca üç çift tükürük bezi ile (parotis, submandibular, sublingual) ağız mukozasında dağılmış, birçok kü­çük tükürük bezi tarafından salgılanır. Her beze ait tükürü­ğün, farklı bir vazifesi vardır. Parotis bezinden çiğneme tü­kürüğü, çenealtı bezinden (submandibular bez) tatma tükürü­ğü, dilaltı bezinden ise (sublingual bez) yutma tükürüğü meyda­na gelir. Bir günde salgılanan tükürük miktarı ortalama 1-1.5 lître'dir. Bu miktar, insandan insana farklılık gösterebi­lir ve uyku esnasında çok azalır. Ve işin hayret verici noktala­rından birisi de budur.

Tükürük, ağızda mekanik ve fizikî yönden koruyucu rol oy­nar. Ağzın içi; dil ile yanakların da yardımıyla bakteriler çözeltilerek uzaklaştırılır. Tükürük, asit baz dengesini sabit tut­ması sebebiyle, hastalık yapıcı mikropların faaliyetine mâni olur. Birçok özelliğinden dolayı mikropların çoğalmasını önler. Tükürüğün bünyesinde mevcut olan Sulfosiyanürün, hafif bir mikrop öldürücü özelliği vardır. Sindirimdeki rolü, ise gıdaları ıslatma, eritme ve yutma sırasında gözlenir. Bu harika sıvının kıymeti, her hangi bir sebeple ağzımız kuruduğunda daha iyi anlaşılır. Çünkü tükürüksüzlük, tad almayı da imkânsız kılar.

Tükürüğün faydaları, tahmin edilenden çok daha fazla­dır. Ve özellikle ilâç zehirlenmelerinde rol oynayan maddeler, bu sıvı yardımıyla zararsız hale getirilir. Meselâ kurşun, civa ve bizmut gibi ağır metallerin iyonları, tükürükle dışarı atı­lır. Hatta, kanda olduğu gibi tükürük içindeki alkol miktarından faydalanılarak, trafik kazalarında şoförlerin içki alıp almadıkları tesbit edilebilmektedir.

Tükürük, yutulduktan sonra da vazifesine devam etmek­tedir. Şayet, tahriş edici gıdalar yutulduğu veya şahsın mide barsak ile ilgili bir rahatsızlıktan ötürü bulantısı olduğu zaman, yutulan tükrük muhtemelen mide barsak kanalındaki tahriş edi­ci maddeleri sulandırmak veya asit oranım düşürmek suretiyle de rahatsızlığın atlatılmasına yardımcı olur.

Tükürük ve diş çürükleri arasındaki münasebet: Tükürük, yoğun çözeltileri sulandırır ve zararlı maddeleri yıkar. Bu arada, ağızdaki bakterilerin tesiriyle meydana ge­len asitleri sulandırarak uzaklaştırır. Tükürükle devamlı yıkanmanın faydası, özellikle alt kesici dişlerde görülebilir. Bu dişler, dilin temizleme tesiri yanında tükürükle her za­man yıkandıkları için en az çürüyen dişlerdir; Tükürük, ter­kibinde bulunan bikarbonat ve fosfat bileşikleri sayesinde asit­leri nötralleştirir. Çürüğe eğilimli kişilerin tükürüğünde bulunan fosfor miktarı, çürüğe dirençli şahıslara nisbetle daha azdır. Ağzımızdaki mikroorganizmalar, tükürüğün içinde devamlı olarak salgılanan üreyi azotlu ürünlere ve amonyağa çevirmektedir. Bu şekilde meydana gelen amonyak, hem asit teşekkülünü Önlemekte, hem de asitleri üreten bakterilerin gelişmesini firenlemektedir. Ayrıca diş minesinin, tükürük yardımıyla mineral bakımından devamlı olarak beslendiği, deneylerle tesbit edilmiştir. Böylece mine tabakasının mikroplara karşı di­renci artmaktadır. Ancak bu koruyucuyu tesir, tükürük salgısının diş yüzeyi ile doğrudan temasında mümkün olmaktadır. Diğer bir deyişle diş yüzeyinde bakteri plâğı (Dişlerin temizlen­meyen yerlerinde bakterilerin teşkil ettiği organik tabaka) olma­malıdır. Bu sebeple ağız ve diş temizliğine yeterli itina gösteril­mesi gerekir.

Her ne kadar tükürüğün bolluğu ile çürüğün önlenebileceği garanti değilse de, tükürüğün azalmasıyla çürüklerin arttığı bi­linmektedir. Ve tükürük, bir flor deposudur. Flor, dişlerdeki mine dokusunun sağlıklı ve asitlere karşı dayanıklı olmasını sağlar. Yine flor, bakteri plâklarındaki mikroorganizmaların asit üretimini ve mine aşındırıcılıklarını önler. Başlangıç dönemle­rindeki çürüklerin giderilmesini sağlayarak mine yapımını hız­landırır.

Görülüyor ki "tükürük" diyerek geçtiğimiz bu sıvı, sağlığı­mızın korunması için bize ihsan edilen en tesirli silahlardan bi­ridir. İnsanoğlu bu nimete karşı şükretmen" ve her yutkunuşunda, Rahman ve Rahim ismiyle tecelli eden Rabbine karşı vazife­sini yapıp yapmadığını düşünmelidir.[327]

 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.320


View Profile
Re: Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir
« Posted on: 24 Mayıs 2018, 03:34:04 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir rüya tabiri,Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir mekke canlı, Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir kabe canlı yayın, Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir Üç boyutlu kuran oku Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir kuran ı kerim, Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir peygamber kıssaları,Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdir ilitam ders soruları, Tükrük Nedir,Faydaları Nelerdirönlisans arapça,
Logged
20 Temmuz 2016, 22:55:20
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.694


Site
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2016, 22:55:20 »

Esselamu aleykum
Allahın her yarattığı şeyde bir hikmet vardır...Tükürük de bunlardan biri...Mekanizmamizin korunması için önemli rol oynuyor...Hem de bizlere şükür eetmemiz ve düşünmemiz için bir fırsat sunuyor aslında Allah c..c.Rabbim e sukurler olsun..Rabbim hayırlı ve sağlıklı bir ömür nasip etsin inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

02 Ağustos 2016, 14:19:38
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.709


« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2016, 14:19:38 »

Subhanallah.gercekten hayret verici.
Bir tükrükte bile Nasil mukemmel ve kusursuz bir duzen var oyle.Allah razi olsun paylasm icin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ağustos 2016, 14:15:22
Halime
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.500


« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2016, 14:15:22 »

Bazen hiç varlığını dahi hatırlamadığını tukrugun kıymeti ni hayirlattinkz  Allah razi olsun ..Bu kara kıymetli nimetler veren Rabbine sonsuz şükürler olsun ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ağustos 2016, 14:36:20
Yağmur Gmş

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.556



« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2016, 14:36:20 »

Bismillah...
Rabbime sonsuz şükürler olsun ki böyle bir şeyde dahi mükemmel olabildiğimiz için.
Allah cc. razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri,
Yoksa insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &